Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

LINZ ZLOTO 1

2019 rok był wyjątkowy dla polskiego wioślarstwa - Polski Związek Towarzystw Wioślarskich obchodził 100-lecie istnienie, a nasi wioślarze osiągnęli bardzo dobre wyniki.

Imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Linzu. Polacy zdobyli cztery medale - złoty, dwa srebrne oraz brązowy - i wywalczyli sześć kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Złoto wywalczyła czwórka bez sternika (Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski), srebro czwórka podwójna mężczyzn (Fabian Barański, Dominik Czaja, Szymon Pośnik i Wiktor Chabel) i czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann), a brąz dwójka podwójna mężczyzn (Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski). Ponadto kwalifikacje olimpijskie wywalczyła czwórka bez sterniczki oraz dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn.

LINZ srebro dzfot. J. Kowacic

Także cztery medale biało-czerwoni zdobyli na mistrzostwach Europy w Lucernie (złoty, dwa srebrne i brązowy). Mistrzami Europy zostali Fabian Barański i Mirosław Ziętarski (dwójka podwójna), srebrny medal wywalczyli Artur Mikołajczewski (jedynka wagi lekkiej) oraz Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski (czwórka podwójna), a brązowy Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska (czwórka bez sterniczki).

NIEDZIELA DWÓJKA Z PRfot. J. Kowacic

Podczas pierwszego Pucharu Świata w Płowdiw Polacy zdobyli siedem medali (3 złote, 3 srebrne i brązowy). Drugi Puchar Świata w Poznaniu to pięć medali naszych zawodników (złoto, 3 srebra i brąz), a trzeci Puchar Świata w Rotterdamie przyniósł cztery krążki (złoto, 2 srebra i brąz). Warto wspomnieć o czwórce podwójnej mężczyzn, która triumfowała w każdym z trzech PŚ i bezapelacyjnie była najlepsza w klasyfikacji generalnej. Polska w klasyfikacji końcowej zajęła czwarte miejsce.

CZW POD NDfot. J. Kowacic

W 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich skończył 100 lat. Uroczyste obchody zakończyła gala w Teatrze Królewskim w Warszawie, podczas której m.in. wybrano osadę 100-lecia - została nią dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn w składzie: Robert Sycz, Tomasz Kucharski. Więcej o gali przeczytacie >>>TU<<<.

Przed nami bardzo ważny, 2020 rok. Imprezą sezonu będą oczywiście igrzyska olimpijskie w Tokio. Zawody wioślarskie odbędą się od 24 do 31 lipca.

>>>PRZECZYTAJ WYWIAD Z ROBERTEM SYCZEM I TOMASZEM KUCHARSKIM<<<

Zobacz także

Ostatnia faza przygotowań do ME. Powołania seniorów na zgrupowanie w COS OPO Wałcz
17 wrz 2020
W weekend 19-20 września reprezentanci Polski będą rywalizowali w barwach klubowych w ENEA Mistrzostwach Polski Seniorów, natomiast po zakończeniu regat przeniosą się na zgrupowanie do Wałcza. Większość kadry seniorów przeniesie się z P...

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie
16 wrz 2020
26 i 27 września w Belgradzie będą miały miejsce Mistrzostwa Europy Juniorów. Polskę reprezentować będzie dziewięć osad. Międzynarodowa Federacja Wioślarska (FISA) podaje, że do regat zgłosiło się 426 zawodników z 27 krajów. Polsk?...

Zmarł Janisław Muszyński
14 wrz 2020
Z przykrością informujemy, że w dniu 10 września 2020 w wieku 78 lat zmarł Janisław Muszyński, były członek zarządu PZTW i wojewoda wrocławski.  Urodził się 9 października 1942 w Kaliszu, gdzie stawiał pierwsze kroki wioślarskie...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-20.09ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów
Poznań
25.09Maraton Ósemek Toruń-Bydgoszcz
Toruń-Bydgoszcz
26.09Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz

19-20.09
ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów
Poznań
25.09
Maraton Ósemek Toruń-Bydgoszcz
Toruń-Bydgoszcz
26.09
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz

Zobacz wszystkie zawody