Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

siostry w

Reprezentanci Polski udanie zainaugurowali pierwszy w tym sezonie Puchar Świata. Podczas piątkowych eliminacji w Belgradzie swoje biegi wygrała męska dwójka podwójna wagi lekkiej (Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski) oraz czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann) - panie już są w finale, panów czeka jeszcze walka w półfinale. W piątek po dłuższej przerwie razem wystartowały także siostry Wierzbowskie i również awansowały do kolejnej fazy.

Kowalski i Jankowski z czasem 6:34.97 byli bezkonkurencyjni w swoim biegu. W sumie awansowali do półfinału z trzecim wynikiem spośród wszystkich osad. Bezpośredni awans do niedzielnego finału wywalczyła w piątek także męska czwórka podwójna (Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Wiktor Chabel). Polski kwartet zajął drugie miejsce w eliminacjach z czasem 5:54.63. Minimalnie lepsi okazali się tylko Brytyjczycy (5:53.57).

4m belFot. J. Kowacic

W repasażu szansy na awans musiała poszukać dwójka podwójna mężczyzn - Szymon Pośnik i Adam Wicenciak. Biało-czerwoni w eliminacjach długo płynęli jako pierwsi, ale ostatecznie do mety dotarli na drugim miejscu (6:45.56), ulegając tylko Rumunom. W repasażach awansowali do półfinału z drugiego miejsca z czasem (6:33.20) - lepsi byli tylko Litwini (6:31.45). Trzecie miejsce w eliminacjach z czasem 6:21.11 zajęła męska czwórka bez sternika w składzie Łukasz Posyłajka, Adrian Pawłowski, Marcin Sobieraj i Marcin Brzeziński. Polacy musieli walczyć w repasażu - tam również zajęli trzecią pozycję (6:17.46), ale dalej przeszły tylko dwie pierwsze ekipy. 

m222
Fot. J. Kowacic

Zwycięski występ zaliczyła srebrna czwórka podwójna z mistrzostw świata w Sarasocie. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann prowadziły na każdym punkcie pomiaru czasu i wygrały eliminacyjny start z wynikiem 6:37.33. Kolejnym etapem będzie finał, do którego Polki awansowały w sumie z drugim czasem w całej stawce.

Awans do półfinału wywalczyły w piątek Anna i Maria Wierzbowskie. Polska dwójka bez sterniczki awansowała z trzecim czasem w stawce (7:27.70), minimalnie przegrywając na finiszu z drugimi Chinkami (7:27.25). Po dodatkowej rozgrywce do półfinału awansowała dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet. Weronika Deresz i Joanna Dorociak w eliminacjach były trzecie (7:29.94) - bezpośredni awans wywalczyły dwie pierwsze osady. Polki w repasażu z czasem 7:29.79 zajęły drugie miejsce (awansowały trzy osady) i w sobotę zobaczymy je na kolejnym etapie rywalizacji.

m2 belFot. J. Kowacic

Czwórka bez sterniczki (Olga Michałkiewicz, Monika Sobieszek, Monika Chabel, Joanna Dittmann) o finał A powalczy w sobotę w repasażach. W eliminacyjnym starcie Polki (7:01.56) dopłynęły do mety trzecie - bezpośrednio awansowały Holenderki (6:49.99) i Brytyjki (6:53.60). W sobotę w walce o finał zmierzą się z Holenderkami, Brytyjkami, Dunkami i Francuzkami - awans wywalczą dwie najlepsze osady. Na pierwszym starcie rywalizację wśród jedynek wagi lekkiej kobiet zakończyła Katarzyna Wełna. Polka z czasem 8:13.66 zajęła czwarte miejsce w stawce, a do repasażu nie przystąpiła.

W sobotę zawodników i zawodniczki czekają kolejne repasaże i półfinały. Decydujące rozstrzygnięcia poznamy w niedzielę - transmisja finałów Pucharu Świata w Belgradzie od 10:30 w TVP Sport HD oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL.

Zobacz także

II Puchar Świata w Linz-Ottensheim - wyniki (piątek)
22 cze 2018
W piątek w Linz-Ottensheim zainaugurowano II Puchar Świata. Reprezentanci Polski pokazali się z dobrej strony. Wysoką dyspozycję potwierdziła męska dwójka podwójna wagi lekkiej (Miłosz Jankowski, Jerzy Kowalski), która wygrała bieg z duż...

Regaty, piknik i koncert - 23 czerwca 140. urodziny WTW
18 cze 2018
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie (WTW) jest najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce i w tym roku obchodzi 140. urodziny. Uroczyste obchody odbędą się już 23 czerwca (sobota). W planach są międzynarodowe regaty na Wiśle, ale równie?...

II Puchar Świata już od piątku w Linz-Ottensheim
18 cze 2018
Już w piątek 21 czerwca w austriackim Linz-Ottensheim zainaugurowane zostaną zawody II Pucharu Świata. Liczna reprezentacja Polski postara się wrócić do kraju z jeszcze większą liczbą medali niż ostatnio - w Belgradzie najpierw złoto zdob...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

22-24.06Puchar Świata
Linz-Ottensheim
23.06140th WTW`s Anniversary Rowing Regatta
Warszawa
30.06-1.07Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

22-24.06
Puchar Świata
Linz-Ottensheim
23.06
140th WTW`s Anniversary Rowing Regatta
Warszawa
30.06-1.07
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody