Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

siostry w

Reprezentanci Polski udanie zainaugurowali pierwszy w tym sezonie Puchar Świata. Podczas piątkowych eliminacji w Belgradzie swoje biegi wygrała męska dwójka podwójna wagi lekkiej (Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski) oraz czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann) - panie już są w finale, panów czeka jeszcze walka w półfinale. W piątek po dłuższej przerwie razem wystartowały także siostry Wierzbowskie i również awansowały do kolejnej fazy.

Kowalski i Jankowski z czasem 6:34.97 byli bezkonkurencyjni w swoim biegu. W sumie awansowali do półfinału z trzecim wynikiem spośród wszystkich osad. Bezpośredni awans do niedzielnego finału wywalczyła w piątek także męska czwórka podwójna (Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Wiktor Chabel). Polski kwartet zajął drugie miejsce w eliminacjach z czasem 5:54.63. Minimalnie lepsi okazali się tylko Brytyjczycy (5:53.57).

4m belFot. J. Kowacic

W repasażu szansy na awans musiała poszukać dwójka podwójna mężczyzn - Szymon Pośnik i Adam Wicenciak. Biało-czerwoni w eliminacjach długo płynęli jako pierwsi, ale ostatecznie do mety dotarli na drugim miejscu (6:45.56), ulegając tylko Rumunom. W repasażach awansowali do półfinału z drugiego miejsca z czasem (6:33.20) - lepsi byli tylko Litwini (6:31.45). Trzecie miejsce w eliminacjach z czasem 6:21.11 zajęła męska czwórka bez sternika w składzie Łukasz Posyłajka, Adrian Pawłowski, Marcin Sobieraj i Marcin Brzeziński. Polacy musieli walczyć w repasażu - tam również zajęli trzecią pozycję (6:17.46), ale dalej przeszły tylko dwie pierwsze ekipy. 

m222
Fot. J. Kowacic

Zwycięski występ zaliczyła srebrna czwórka podwójna z mistrzostw świata w Sarasocie. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann prowadziły na każdym punkcie pomiaru czasu i wygrały eliminacyjny start z wynikiem 6:37.33. Kolejnym etapem będzie finał, do którego Polki awansowały w sumie z drugim czasem w całej stawce.

Awans do półfinału wywalczyły w piątek Anna i Maria Wierzbowskie. Polska dwójka bez sterniczki awansowała z trzecim czasem w stawce (7:27.70), minimalnie przegrywając na finiszu z drugimi Chinkami (7:27.25). Po dodatkowej rozgrywce do półfinału awansowała dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet. Weronika Deresz i Joanna Dorociak w eliminacjach były trzecie (7:29.94) - bezpośredni awans wywalczyły dwie pierwsze osady. Polki w repasażu z czasem 7:29.79 zajęły drugie miejsce (awansowały trzy osady) i w sobotę zobaczymy je na kolejnym etapie rywalizacji.

m2 belFot. J. Kowacic

Czwórka bez sterniczki (Olga Michałkiewicz, Monika Sobieszek, Monika Chabel, Joanna Dittmann) o finał A powalczy w sobotę w repasażach. W eliminacyjnym starcie Polki (7:01.56) dopłynęły do mety trzecie - bezpośrednio awansowały Holenderki (6:49.99) i Brytyjki (6:53.60). W sobotę w walce o finał zmierzą się z Holenderkami, Brytyjkami, Dunkami i Francuzkami - awans wywalczą dwie najlepsze osady. Na pierwszym starcie rywalizację wśród jedynek wagi lekkiej kobiet zakończyła Katarzyna Wełna. Polka z czasem 8:13.66 zajęła czwarte miejsce w stawce, a do repasażu nie przystąpiła.

W sobotę zawodników i zawodniczki czekają kolejne repasaże i półfinały. Decydujące rozstrzygnięcia poznamy w niedzielę - transmisja finałów Pucharu Świata w Belgradzie od 10:30 w TVP Sport HD oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL.

Zobacz także

Złota czwórka podsumowuje wyniki. "Najlepszy sezon w życiu"
24 paz 2018
Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Agnieszka Kobus-Zawojska - to skład polskiej czwórki podwójnej, która w 2018 roku wywalczyła złoto w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Reprezentantki Polski w obszernym wywiadz...

Wyniki głosowania na nowe logo PZTW
23 paz 2018
W kolejnym etapie wyborów nowego logotypu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oddaliśmy głos internautom. W głosowaniu na naszej stronie mogli wskazać jeden z pięciu projektów, który najbardziej przypadł im do gustu. Nieznaczną prze...

Dwie Polki w gronie 10 najlepszych wioślarek 2018 roku!
22 paz 2018
Dwie reprezentantki Polski znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych zawodniczek 2018 roku, które pojawiło się na stronie FISA. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Kobus-Zawojska, z kolei na piątej pozycji uplasowała się Maria Springwald. ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27-28.10Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

27-28.10
Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11
Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody