Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

PŁOCK GŁÓWNA

11 maja 2019 roku w Płocku odbył się IV Płocki Piknik Olimpijski, połączony z otwarciem sezonu wioślarskiego w Płockim Towarzystwie Wioślarskim - kolebce płockich Olimpijczyków (12 wychowanków startowało w Igrzyskach Olimpijskich, w tym 5 medalistów…). Impreza była zorganizowana – z racji jubileuszu 100-lecia PKOl – pod Honorowym Patronatem Pana Andrzeja Kraśnickiego – Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Nasza tegoroczna wspólna impreza odbywa się w szczególnym momencie dla sportu polskiego. Bowiem obchodzimy dwa wielkie jubileusze: 100-lecie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, którego jednym z założycieli było Płockie Towarzystwo Wioślarskie, a płoccy wioślarze przez dziesięciolecia pomnażali jego imponujący dorobek. Dzisiaj polskie wioślarstwo jest na 3. miejscu w klasyfikacji wszystkich dyscyplin sportowych, także to ogromny dorobek na 100-lecie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Obchodzimy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na którego dorobek z kolei pracowało 24 Olimpijczyków i Paraolimpijczyków z naszego miasta, w tym 12 z naszego klubu – przypominał prezes PTW Jacek Karolak.

Na piknik przybyli Olimpijczycy: Grzegorz Stellak, Sławomir Maciejowski, Michał Cieślak, Elżbieta Jankowska, Piotr Buchalski, Bogdan Zalewski; Katarzyna Chmielewska – córka Olimpijczyka IO-Montreal 1976 – śp. Włodzimierza Chmielewskiego oraz Gabriela Wierzbicka – żona śp. Stanisława Wierzbickiego - Olimpijczyka IO Moskwa 1980. Polski Związek Towarzystw Wioślarskich reprezentował Jarosław Wolski – wiceprezes Zarządu, a Polski Komitet Olimpijski – Marian Sypniewski.

płock

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Olimpijczycy otrzymali od Płockiego Klubu Olimpijczyka pamiątkowe statuetki „Godny Naśladowania” – za godne reprezentowanie barw Polski i Miasta Płocka na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w latach 1972 – 2016.

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” z rąk Mariana Sypniewskiego otrzymali: złoty – Edward Koziński, zasłużony trener piłki ręcznej – trener i wychowawca wielu Olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu; brązowe – Honorata Motylewska, b. wicemistrzyni świata w wioślarstwie oraz Rafał Kuptel – Olimpijczyk z IO Pekin 2008, b. wicemistrz świata w piłce ręcznej (nieobecny na pikniku z powodu zajęć służbowych).

Dyplomy Płockiego Klubu Olimpijczyka „Za zasługi dla Płockiego Sportu" otrzymało 12 osób, w tym byli reprezentanci Polski w wioślarstwie: Maria Welenc-Dybał, Stanisław Bartkowski, Maciej Woliński, Jan Skowroński, Henryk Szlachta, Jerzy Podsędek oraz działacze i nauczyciele wychowania fizycznego. Dyplomy „Płockich Nadziei Olimpijskich – Paryż 2024” otrzymali: wioślarz Jan Domaradzki i piłkarz ręczny – Mikołaj Czapliński.

Płock edyta

Podczas uroczystości – odbył się chrzest ósemki – łodzi wioślarskiej zakupionej w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Płocka. Zaraz po chrzcie – „Edyta”, takie imię nosi nowy nabytek PTW – została wypróbowana podczas regat otwarcia sezonu wioślarskiego w Płocku przez zawodników wyczynowych oraz mastersów. Łódź spisała się bardzo dobrze… Wioślarze także!

Podczas imprezy wręczono uczniom szkoły podstawowej EDUMONTESSORI nagrody z konkursu plastycznego „Igrzyska Olimpijskie dawniej i dziś” zorganizowanego przez nauczycieli tej szkoły oraz Płocki Klub Olimpijczyka.

Otwarto również wystawę zdjęć historycznych związanych z działalnością sportową Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w latach 1883 – 2012 pt. „Od Zulusów do Igrzysk Olimpijskich”. Autorem wystawy jest Ryszard Olczuk, od 55 lat związany z wioślarstwem, nie tylko w Płocku.

płock1

Odczytano „APEL OLIMPIJSKI”, a na maszt – poza flagą narodową i flagą olimpijską – wciągnieto banderę Płockiego Towarzystwa Wioslarskiego.

Młodzież szkolna z zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyła w konkursie wiedzy olimpijskiej oraz w konkursach sprawnościowych: sztafeta na ergometrach wioślarskich, sztafeta biegowa oraz przeciągania liny. Na zakończenie imprezy odbyły się regaty wioślarskie z udziałem zawodników Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz grupy mastersów z Olsztyna, Warszawy, Poznania i Płocka.

Wszyscy uczestnicy pikniku z okazji 100-lecia PKOl byli poczęstowani okolicznościowym „tortem olimpijskim” i mogli zwiedzić Płocki Ogród Zoologiczny. Imprezę zakończono tradycyjną „biesiadą wioślarską”.

Sponsorem IV Pikniku był PKN ORLEN. Imprezę dofinasowano ze środków Urzędu Miasta Płocka.

Zobacz także

Wiktor Chabel: nie wszystko poszło zgodnie z planem
16 lip 2019
Polska czwórka podwójna mężczyzn była bezkonkurencyjna w tym sezonie Pucharu Świata - wygrała wszystkie trzy zawody i triumfowała w klasyfikacji końcowej. "Czas na treningi wysokogórskie i przygotowanie do mistrzostw świata" - mówi Wiktor...

Puchar Świata 2019: Polska czwarta w klasyfikacji końcowej
14 lip 2019
Reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w Pucharze Świata w sezonie 2019. Klasyfikację w swojej konkurencji wygrała męska czwórka podwójna. Nasza czwórka podwójna była bezkonkurencyjna – jako jedyna ze wszystkich osad triumfowała w...

Puchar Świata w Rotterdamie: dwa medale Polaków (niedzielne wyniki)
14 lip 2019
Za nami ostatni w sezonie, III Puchar Świata w Rotterdamie. Nasze osady wywalczyły w niedzielę dwa medale - złoty i srebrny. Na podium stanęły obie czwórki podwójne. Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański (M4x) ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-21.07Mistrzostwa Polski Juniorów
Kruszwica
24-28.07Młodzieżowe Mistrzostwa Świata
Sarasota (USA)
25-28.07Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica

19-21.07
Mistrzostwa Polski Juniorów
Kruszwica
24-28.07
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata
Sarasota (USA)
25-28.07
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody