Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

główne

Z rozgrywanych w Lucernie wioślarskich mistrzostw Europy reprezentanci Polski przywieźli cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy. Mistrzami Europy została dwójka podwójna mężczyzn Fabian Barański i Mirosław Ziętarski, którzy po pasjonującym finiszu pokonali osadę ze Szwajcarii o zaledwie 0,09 sekundy. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli Artur Mikołajczewski w jedynce wagi lekkiej oraz czwórka bez sternika w składzie: Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski. Brązowy medal zdobyły Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Maria Wierzbowska (czwórka bez sterniczki).

Bezpośrednio po przylocie reprezentacji do kraju medalistki i medaliści spotkali się z dziennikarzami podczas  konferencji prasowej w hotelu Courtyard by Marriott.

- Jestem bardzo zadowolony z wyników osiągniętych przez naszych reprezentantów podczas Mistrzostwa Europy w Lucernie. Bez wątpienia jednak tegoroczną imprezą docelową są mistrzostwa świata w Linzu, podczas których chcemy wywalczyć jak najwięcej kwalifikacji olimpijskich. Na Igrzyskach w Rio mieliśmy osiem osad i chcielibyśmy ten wynik powtórzyć, choć poziom konkurentów jest wysoki i bardzo wyrównany, więc może być trudno uzyskać tyle kwalifikacji – powiedział Ryszard Stadniuk, prezes zarządu PZTW, który w Lucernie został ponownie wybrany  prezesem Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA na Europę.

Medalistom gratulował Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

- Wielkie gratulacje dla naszych zawodniczek, zawodników oraz sztabów szkoleniowych. Wioślarstwo jest strategiczną dyscypliną dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ci, którzy zdobywają medale na imprezach mistrzowskich w roku przedolimpijskim liczą się później na Igrzyskach. I myślę, że będzie również tak z polskimi wiosłami. Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny wśród medalistów wioślarskiej imprezy mistrzowskiej są przedstawiciele programu Team 100. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po mistrzostwach świata tą listę jeszcze rozszerzyć. Trzymam kciuki i życzę wam powodzenia.

stadniuk

- Już po treningach spodziewaliśmy się, że możemy dobrze wypaść i w każdym kolejnym starcie na mistrzostwach udowadnialiśmy to. W finale pokazaliśmy klasę i uważam, że Fabian jest naprawdę dobrym zawodnikiem i będą z niego ludzie - żartował Mirosław Ziętarski, bardziej doświadczony mistrzów Europy w dwójce podwójnej. - Szwajcarzy tak sugestywnie się cieszyli, że byliśmy przekonani, że mamy drugie, albo nawet trzecie miejsce. Dopiero po dopłynięciu do pomostu dowiedzieliśmy się, że wygraliśmy - dodał Ziętarski.

- Wiedziałem, że we wcześniejszych biegach mój kolega Peter Galambos nie dał z siebie wszystkiego i finale będzie ciężko go pokonać. Ale ktoś musiał wygrać – ja w trzeciej części biegu włożyłem mnóstwo sił, żeby wyjść chociaż z pół łodzi nad Węgrem i na ostatnich 300 metrach mnie to bardzo dużo kosztowało – przyznał  Artur Mikołajczewski, wicemistrz Europy w jedynce wagi lekkiej.

- Z mistrzostw w Lucernie wyciągnęliśmy naukę, żeby lepiej rozkładać siły w trakcie biegów. Fajnie, że udało się zdobyć ten srebrny medal. Mamy skład, który się cały czas dogrywa, zostały nam jeszcze dwa miesiące do mistrzostw świata i miejmy nadzieję, że tam też będziemy się cieszyć po ostatnim starcie - powiedział Mikołaj Burda, srebrny medalista w czwórce bez sternika.

dziewczyny

- Znamy nasze konkurentki i wiemy, że Holenderki i Rumunki są zawsze bardzo silne. Jesteśmy świadome, że dałyśmy swoje 100% i to był ten dzień, w którym więcej byśmy nie wywalczyły - przyznała Monika Chabel, brązowa medalistka w czwórce bez sterniczki.


***

Medaliści wioślarskich mistrzostw Europy Lucerna 2019:

ZŁOTY MEDAL

Dwójka podwójna mężczyzn
Fabian Barański (WTW Włocławek)

Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)

SREBRNE MEDALE

Jedynka wagi lekkiej

Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)

Czwórka bez sternika

Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)

Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia)

Michał Szpakowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)

Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

BRĄZOWY MEDAL

Czwórka bez sterniczki

Monika Chabel (RTW LOTTO Bydgostia)
Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia)
Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski)

Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia)

na dół

Zobacz także

Mateusz Biskup: w normalnych okolicznościach Natan by wygrał
18 wrz 2019
W niedzielę Mateusz Biskup został mistrzem Polski w jedynce mężczyzn. Zawodnik LOTTO Bydgostia pokonał Artura Mikołajczewskiego oraz Natana Węgrzyckiego-Szymczyka. "W normalnych okolicznościach Natan by wygrał" - powiedział Biskup. Brązow...

Nagrody dla reprezentantów Polski od spółki Enea S.A. - sponsora generalnego PZTW
15 wrz 2019
W sobotę, przy okazji Enea Mistrzostw Polski Seniorów, rozdane zostały nagrody dla reprezentantów Polski od sponsora generalnego Polskiego Związku Towarzysw Wioślarskich - spółki Enea S.A. Spotkanie podsumowujące sezon 2019 odbyło się w s...

ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów w Poznaniu: medaliści
15 wrz 2019
W dniach 14-15 września 2019 roku w Poznaniu miały miejsce Enea Mistrzostwa Polski Seniorów, podczas których rozdano medale w dwudziestu konkurencjach.  Medaliści Enea Mistrzostw Polski Seniorów:  1xML (jedynka mężczyzn kategorii ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

28.09Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz
28-29.09Puchar Bałtyku Baltic Cup
Viliandi (Estonia)
ToruńMaraton Ósemek Wioślarskich "Run &
Row"

28.09
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz
28-29.09
Puchar Bałtyku Baltic Cup
Viliandi (Estonia)
Toruń
Maraton Ósemek Wioślarskich "Run &
Row"

Zobacz wszystkie zawody