Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

IO1980dw

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" będziemy w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżać jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Pora na igrzyska w Moskwie w 1980 roku i dwa medale – srebro dwójki bez sterniczki i brąz czwórki ze sternikiem, które było udziałem m.in. obecnego prezesa PZTW Ryszarda Stadniuka. 

Igrzyska olimpijskie w stolicy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zostały zbojkotowane przez wiele państw "zachodnich". M.in. nie wystąpili w nich sportowcy z USA, Kanady, Norwegii czy RFN. Miało to związek z tzw. zimną wojną, a bezpośrednim pretekstem była interwencja ZSRR w Afganistanie. Łącznie w Moskwie nie było reprezentacji aż 63 państw (w tym Chińskiej Republiki Ludowej). ​W sumie rywalizowano w 203 konkurencjach w 21 dyscyplinach.

Polacy zdobyli łącznie na nich 32 medale, z czego trzy złote, 14 srebrnych i 16 brązowych. W tym dorobku swój udział miało wioślarstwo. PZTW wystawiło w Moskwie 10 osad. Co ciekawe wszyscy panowie z czwórki ze sternikiem byli też członkami ósemki, lecz w tej konkurencji odpadli w eliminacjach.

Grzegorz Stellak, Adam Tomasiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk i Ryszard Kubiak (sternik) w pierwszym przedbiegu zajęli drugie miejsce z czasem 6:47.61 i o finał A musieli walczyć w repasażu. Wygrali reprezentanci Niemieckiej Republiki Demokratycznej (6:44.49).

W repasażu tylko dwie osady kwalifikowały się do finału, ale biało-czerwoni nie pozostawili złudzeń – wygrali z czasem 6:32.28 i wyprzedzili drugich Szwajcarów o trzy sekundy.

Finał A, który miał miejsce 27 lipca, stał na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie osady wspięły się na wyżyny, ale bezkonkurencyjni byli Niemcy, z którymi nasi zawodnicy przegrali w pierwszym przedbiegu. Zwycięzcy uzyskali 6:14.51. Drudzy reprezentanci Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich byli niemal pięć sekund wolniejsi (6:19.05), a Polacy dopłynęli na trzecim miejscu (6:22.52), z bezpieczną przewagą nad czwartymi Hiszpanami (6:26.23).

IO1980 czw

Jeszcze więcej emocji przysporzyły polskim kibicom Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska. W pierwszym przedbiegu zdeklasowały rywalki – zwyciężyły z czasem 3:56.08 i wyprzedziły o ponad osiem sekund Rumunki, a o ponad 16 sekund Węgierki. Pierwsze miejsce dało oczywiście awans do finału A.

W nim, 26 lipca, doszło do niebywałych emocji. Biało-czerwone miały olbrzymią szansę na złote medale, jednak przegrały o pół sekundy z Niemkami (zwyciężczynie miały czas 3:30.49, a Polki 3:30.95). Brąz przypadł Bułgarkom (3:32.39).

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

***
Małgorzata Dłużewska (ur. 1 sierpnia 1958 w Koronowie) - wielokrotna mistrzyni Polski w różnych osadach. Największe sukcesy święciła w parze z Czesławą Kościańską. Oprócz srebra olimpijskiego w Moskwie, obie wywalczyły brąz (1979) i srebro (1982) mistrzostw świata. Jest matką Marty Wieliczko, mistrzyni świata i Europy w czwórce podwójnej z 2018 roku.

Czesława Kościańska (ur. 22 maja 1959 w Tczewie) - także była wielokrotną mistrzynią kraju i zdobywała wspomniane wyżej medale z Dłużewską. Brała również udział w igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku w czwórce. Rok później zakończyła karierę.

Adam Tomasiak (ur. 15 lutego 1953 w Biesalu) - Największe sukcesy odnosił w parze z Grzegorzem Nowakiem. Razem zdobyli brąz mistrzostw świata w 1978 w dwójce ze sternikiem (Ryszard Kubiak). Cała trójka znalazła się w "brązowej" osadzie IO 80. Jego żoną jest olimpijka Bogusława Kozłowska.

Grzegorz Nowak (ur. 1 listopada 1954 w Luboniu) - Wielokrotnie był mistrzem Polski w dwójce ze sternikiem. Największe sukcesy odnosił w parze z Adamem Tomasiakiem.

Grzegorz Stellak (ur. 11 marca 1951 w Płocku) - Pięciokrotnie był mistrzem Polski w różnych osadach[2]. Brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich. W 1972 w ósemce i w 1976 w dwójce ze sternikiem zajmował szóste miejsce. Największe sukcesy odnosił w parze z Ryszardem Stadniukiem. Razem zdobyli srebrny medal na mistrzostwach świata w 1975 w dwójce ze sternikiem (funkcję tę pełnił Ryszard Kubiak). Cała trójka znalazła się w czwórce ze sternikiem, która w 1980 wywalczyła brązowy medal. Po zakończeniu kariery sportowej był m.in. trenerem, a w latach 2004–2012 prezesem Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego "Budowlani" (2004–2012). Wyróżniony tytułem płocczanina roku (2009).

Ryszard Stadniuk (ur. 27 października 1951 w Szczecinie) - Wielokrotnie był mistrzem Polski w różnych osadach. Brał udział w IO 76. Największe sukcesy odnosił w parze z Grzegorzem Stellakiem. Razem zdobyli srebro mistrzostw świata w 1975 w dwójce ze sternikiem (Ryszard Kubiak). Cała trójka znalazła się w "brązowej" osadzie IO 80. Po zakończeniu kariery został działaczem sportowym –od 1996 roku pełni funkcje prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, przewodniczy również Europejskiej Federacji Wioślarskiej.

Ryszard Kubiak (ur. 22 marca 1950 w Bydgoszczy) – Jako sternik brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980). Dwa razy stawał na podium mistrzostw świata jako sternik dwójki, zdobywając srebro w 1975 (płynęli także Ryszard Stadniuk i Grzegorz Stellak) oraz brąz w 1978 (Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak). W Moskwie cała piątka znalazła się w składzie "brązowej" osady.

Zobacz także

Mistrzostwa Europy w Szeged: świetny bieg czwórki podwójnej
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Świetnie zaprezentowała się czwórka podwójna mężczyzn, która miała najlepszy czas przedbiegów w swojej konkurencji.  Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Zięt...

Europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowe wyniki Polaków
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się europejskie kwalifikacje olimpijskie, które są rozgrywane razem z mistrzostwami Europy. Polskie osady zaprezentowały się z dobrej strony w pierwszym dniu walki o bilety do Paryża.  W biegu...

ME i europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowy plan startów Polaków
24 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczynają się dwie równolegle rozgrywane imprezy: europejskie kwalifikacje olimpijskie oraz mistrzostwa Europy seniorów.  W kwalifikacjach olimpijskich wystartują cztery polskie osady (maksymalnie dwie m...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody