Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Z trzema medalami wrócili polscy wioślarze niepełnosprawni z rozegranych 01 marca 2015r. w Bostonie XXXIV Halowych Mistrzostw Świata na Ergometrze Wioślarskim. Srebrny krążek zdobyła Jolanta Pawlak (kategoria open kobiety ręce z tułowiem), brązowy medal - Michał Gadowski (kategoria open mężczyźni ręce z tułowiem), brązowy medal Leszek Niewiarowski ( kategoria open mężczyźni same ręcę)

W zawodach wzięło udział łącznie 2500 zawodników z 34 państw. Impreza została zorganizowana na hali sportowej Agganis Arena, na której ustawiono 200 ergometrów wioślarskich. Starty – trwające siedem godzin – odbywały się w różnych kategoriach: od juniora do weterana, uwzględniających podział zawodników według stopnia ich sprawności. W kategorii wioślarzy niepełnosprawnych wystartowało 89 zawodników.

Jolanta Pawlak zakończyła rywalizację z srebrnym medalem z czasem 4:15,6. Wyprzedziła ją tylko Brazylijka Josiane Dias de Lima, która uzyskała czas 4:11,8. Na trzecim miejscu znalazła się Jackie Colby (USA). W 2013 i 2014 roku Jolanta przegrała również z Brazylijką Josiane, z którą rywalizuje także na wodzie od 2007 roku.

M. Gadowski rok temu był czwarty, tym razem zdobył brązowy medal (czas – 03:44.9). Wygrał Cameron Sinclair z Kanady przed Michelem Pessanhą z Brazylii. W znakomitym stylu na podium stanął Leszek Niewiarowski kategoria AS. Rok temu był piąty, tym razem zdobył brązowy medal (czas – 04:47.2). Złoto wywalczył Igor Bondar z Ukrainy, srebro Rene Pereira z Brazylii.

Byli to jedyni reprezentanci Polski na amerykańskich zawodach. Ich udział w imprezie możliwy był dzięki wsparciu firmy Concept2 CTS, która zaprosiła naszych sportowców na mistrzostwa oraz pokryła koszty transportu i hotelu. Dziękujemy za pomoc naszym polskim firmom, którzy pomagają nam w przygotowaniach najlepszych zawodników kadry narodowej niepełnosprawnych: BRENDA, 4F OTCF SP. Z.O.O., FUTREX Sp.  z o. o.  Bez ich wsparcia nasz wyjazd nie byłby możliwy.

Zawodnicy reprezentują KSI Start Szczecin. To także uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 ( Jolanta i Michał) i medaliści Mistrzostw Europy na Ergometrze Wioślarskim Szczecin 2015 roku ( Jolanta złoty medal, Michał srebrny medal, Leszek brązowy medal). Trenerem koordynatorem naszej kadry jest Tomasz Kaźmierczak.

O Bostonie wszyscy ostatnio mówią jedno, tyle śniegu i takiej zimy nie było od wielu lat. Rywalizowano oczywiście w hali, ale zespół w Bostonie wynajął samochód. Powód jest jeden, trzeba było jakoś na zawody zdążyć. T. Kaźmierczaka: „w Bostonie jest zima stulecia, ale to nas nie przerażało, wioślarze to twardzi ludzie i zimy się nie boją”.

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

14.03XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)
18.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

14.03
XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04
Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)
18.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody