Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

ZAWOJSKI1

Maciej Zawojski wystartuje w European Rowing Coastal Challenge w Livorno (23-25 października). Zawodnik AZS AWF Warszawa od 13 października jest na zgrupowaniu we Włoszech i przygotowuje się do regat w wioślarstwie morskim.

"Coastal rowing", czyli wioślarstwo morskie, cieszy się coraz większą popularnością. W 2016 roku mistrzostwa świata w tej odmianie wioślarstwa zostały włączone do kalendarza Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Konkurencje podzielono na sprinterskie (sprint) i wytrzymałościowe (endurance). Startują w nich osady jedno, dwu i czteroosobowe. Zawojski wystąpi na jedynce w endurance i w sprincie.

"Wyścigi są na 6 kilometrów, w których start jest na wodzie, a meta na plaży. Na wodzie są ustawione bojki, między którymi jest linia startowa. Napływa się na nią i dalej rywalizacja trwa na wyznaczonej trójkątnej trasie. Dobija się do brzegu, wyskakuje z łódki i dobiega do mety, która zlokalizowana jest na plaży" - wyjaśnił Zawojski w rozmowie z Beatą Oryl-Stroińską z TVP Sport.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to konkurencja olimpijska już na igrzyskach w Paryżu. "Wioślarstwo morskie wejdzie do sportów olimpijskich. Nie możemy tego przespać, bo jeśli wszystko będzie toczyło się normalnie, to w 2023 roku możemy mieć kwalifikacje" - wyjaśnia Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

ZAWOJSKI5fot. Joanna Korczak

W związku z tym Polska będzie miała swojego reprezentanta na European Rowing Coastal Challenge, które można nazwać odpowiednikiem mistrzostw Europy w wioślarstwie morskim. "To był mój pomysł. Biorę odpowiedzialność na siebie. Maciej Zawojski to bardzo ambitny zawodnik, bardzo mocno trenuje, jednak niestety nie łapie się w tej chwili do reprezentacji. Znamy jego poziom, ponieważ był w kadrze, zdobył medal mistrzostw Europy" - zdradza dyrektor Gryczuk i dodaje: "Maciek wystąpi na tych mistrzostwach jako 'testman'. Nie odważę się mieć jakichkolwiek wymagań wobec niego, sam jestem ciekawy, co z tego wyjdzie. Życzę mu wszystkiego najlepszego".

"Dużo się dzieje, ciągle fale. Pierwsze spostrzeżenie - trzeba być ciągle czujnym" - napisał Maciej Zawojski o swoich pierwszych wrażeniach. "Zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwa sprawa. Maciej pojechał z Dominikiem Grzybem na zgrupowanie 10 dni przed mistrzostwami, żeby się przystosować. Pierwszego dnia złamał wiosło, więc to pokazuje z jakimi trudnościami musi się mierzyć" - kończy dyrektor Gryczuk.

ZAWOJSKI3fot. Joanna Korczak

Zobacz także

Powołania kadry juniorów na zgrupowanie w COS OPO Wałcz (9-20.05)
09 maj 2021
W niedzielę 9 maja rozpoczęło się zgrupowanie kadry narodowej juniorek i juniorów w COS OPO Wałcz, które potrwa do 20 maja. Przedstawiamy powołanych. Powołania na zgrupowanie juniorów w COS OPO Wałcz (9-20.05.2021) Barańska Aleksandra (...

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim: medaliści
07 maj 2021
7 maja na terenie Centrum Sportu i Rekreacji UW odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Rozdano cztery komplety medali. Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie wagowe: lekką i otwartą wśród kobiet i mężczyzn...

Moc energii podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze
06 maj 2021
Kto okaże się być prawdziwą maszyną do wiosłowania? Tego dowiemy się już 7 maja podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze. Zawody odbędą się Warszawie, a weźmie w nich udział ponad 460 studentów i studentek z 50 uczelni. Po r...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

14-16.05Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
15.05Maraton Wioślarski Toruń Bydgoszcz
Toruń/Bydgoszcz
15-17.05Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO
Lucerna (Szwajcaria)

14-16.05
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
15.05
Maraton Wioślarski Toruń Bydgoszcz
Toruń/Bydgoszcz
15-17.05
Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO
Lucerna (Szwajcaria)

Zobacz wszystkie zawody