Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

2008 LW4x

W naszym cyklu czas na mistrzostwa świata w roku olimpijskim, czyli srebrny medal kobiecej czwórki podwójnej wagi lekkiej w Linzu w 2008 roku. Wspominają Ilona Mokronowska i Weronika Deresz.

>>>PRZECZYTAJ O DWÓCH ZŁOTYCH MEDALACH MŚ W MONACHIUM (2007)<<<

Regaty odbyły się na dobrze znanym torze w Ottensheim nieopodal Linzu. Rywalizację seniorów w kategoriach nieolimpijskich połączono z mistrzostwami świata juniorów. Zawody odbyły się w dniach 24-28 lipca.

Polska czwórka podwójna wagi lekkiej kobiet wystąpiła w składzie: Monika Myszk, Magdalena Kemnitz, Weronika Deresz i najbardziej doświadczona Ilona Mokronowska. "Ilona szlakowała, potrafiła nadać swój sznyt i charakter tej osadzie. Wiele się od niej nauczyłam i dużo jej zawdzięczam" - wspomina Weronika Deresz.

Oprócz medalistek, na mistrzostwach wystąpiły jeszcze trzy nasze osady: Tomasz Kucharski na jedynce wagi lekkiej (16. miejsce), ósemka mężczyzn wagi lekkiej (5. miejsce) i dwójka ze sternikiem (5. miejsce).

Linz Ottensheim tor regatowy fot. J. KowacicLinz-Ottensheim, tor regatowy (fot. J. Kowacic)

Bez biletu do Pekinu

Mokronowska i Deresz walczyły w dwójce podwójnej wagi lekkiej o kwalifikację olimpijską, ale niestety nie udało się zdobyć przepustki do Pekinu. "Sezon 2008 był dla nas mieszany, bo głównym celem był oczywiście awans na igrzyska w Pekinie. Niestety na regatach kwalifikacyjnych zajęłyśmy z Iloną trzecie miejsce, a kwalifikowały się dwie osady..." - wyjaśnia Deresz.

Brak kwalifikacji spowodował powstanie kobiecej czwórki wagi lekkiej. Do osady weszły dwie kolejne zawodniczki z tej kategorii - Monika Myszk i Magdalena Kemnitz. "Bardzo miło to wspominam, całe życie pływałam na jedynce lub dwójce, więc to też było ciekawe doświadczenie. Poza tym bardzo dobrze się dogadywałyśmy z dziewczynami" - mówi Ilona Mokronowska.

Słowa srebrnej medalistki mistrzostw świata z 2001 roku potwierdza Deresz. "Była bardzo fajna atmosfera w tej osadzie. Prowadził nas trener Łasicki i pamiętam go jako człowieka, który miał ogromne poczucie humoru, był osobą niezwykle pozytywną i potrafił fajnie rozładować napięcia" - zdradza. I dodaje: "Pamiętam też, że na obozie przed mistrzostwami świata trener raz w tygodniu urządzał ognisko, grał na gitarze, było bardzo sympatycznie".

MOkronowska

Dobre prędkości

"Każda z nas bardzo chciała osiągnąć dobry wynik, ale też wszystkie podeszłyśmy do tego na luzie i to się przełożyło na rezultat" - przypomina sobie Mokornowska.

Już przedbieg pokazał, że nasze zawodniczki są bardzo mocne - wygrały z dużą przewagą nad resztą stawki i od razu awansowały do finału. "Osiągałyśmy naprawdę dobre prędkości i miałyśmy fajne wyniki" - mówi była zawodniczka Posnianii. "Z tego, co pamiętam faktycznie osiągałyśmy fajne prędkości i byłyśmy blisko ówczesnego rekordu świata" - wtóruje Deresz.

W finale nasza czwórka płynęła swoim tempem, przez cały wyścig utrzymywała się za Amerykankami. Na ostatnich metrach udało się je wyprzedzić, ale jeszcze lepszym finiszem popisały się Australijki, które zaatakowały z czwartego miejsca i wygrały. Polki wywalczyły srebrne medale.

"To był mój pierwszy sezon w seniorach, więc było to dla mnie duże przeżycie i pierwsze poważne ściganie na najwyższym poziomie" - puentuje Deresz.

***

Ilona Mokronowska (ur. 11 czerwca 1972 w Poznaniu) - zawodniczka Posnanii Poznań. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, srebrna medalistka mistrzostw świata z Lucerny (2001) w dwójce podwójnej wagi lekkiej i srebrna medalistka mistrzostw świata z Linzu (2008) w czwórce podwójnej wagi lekkiej. Dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Europy w dwójce podwójnej wagi lekkiej (Poznań 2007 i Ateny 2008).

Weronika Deresz (ur. 5 września 1985 r. w Warszawie) - zawodniczka Posnanii Poznań. Wielokrtona medalistka mistrzostw Polski. Olimpijska z Rio de Janeiro (2016), mistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Płowdiw (2012) i wicemistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Linzu (2008). Mistrzyni Europy z Racic (2017) w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Dwukrotna wicemistrzynii Europy (2008, 2018) i trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (2013, 2015, 2016) w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Młodzieżowa mistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2007).

Magdalena Kemnitz (ur. 13 marca 1985 w Poznaniu) - zawodniczka Posnanii Poznań i LOTTO-Bydgostii. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Olimpijka z Aten (2004). Mistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Płowdiw (2012), wicemistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Linzu (2008) i wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Poznania (2009). Trzykrotna wicemistrzyni Europy (2007, 2009, 2010).

Monika Myszk (ur. 24 marca 1982 r. w Gdyni) - zawodniczka Gedanii Gdańsk. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Srebrny medal mistrzostw świata w Linzu w 2008 roku w czwórce podwójnej wagi lekkiej był jej największym międzynarodowym sukcesem.

Zobacz także

Polki wzruszone po wywalczeniu medalu. "Oddałyśmy serce"
28 lip 2021
Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann nie kryły wzruszenia po zdobyciu srebrnego medalu igrzysk olimpijskich. "To wielkie wyróżnienie. Walczymy tu dla kibiców" - powiedziały w rozmowie z Beatą Oryl-Stroiń...

Tokio 2020: wioślarki z czwórki podwójnej wicemistrzyniami olimpijskimi!
28 lip 2021
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w czwórkach podwójnych kobiet! Nasza czwórka podwójna kobiet na starcie nieco została, ale później sukcesywnie od...

Plan startów Polaków (środa, 28 lipca)
27 lip 2021
W środę na igrzyskach w Tokio zaprezentują się wszystkie nasze osady olimpijskie. Cztery z nich powalczą o medale! Na początku czwórka bez sternika, która nieoczekiwanie nie weszła do finału A, wystąpi w finale B. Mateusz Wilangowski, Mik...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23-30.07Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

23-30.07
Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08
ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08
Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

Zobacz wszystkie zawody