Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Hara G

W grudniu 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich będzie obchodził stulecie istnienia. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy cykl, w którym raz w miesiącu będziemy przybliżać historię polskiego wioślarstwa i dwunastu prezesów PZTW. Czas na Mieczysława Władysława Harę, który pełnił tę funkcję w latach 1976 – 1981.

Urodził się 12 października 1923 roku w Wólce Gieraszowskiej. Pochodził z rodziny chłopskiej. W czasie wojny, jako nastolatek, był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. W 1942 roku wstąpił do oddziału specjalnego Batalionów Chłopskich. Dwa lata później wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczpospolitej Polskiej "Wici".

Uczęszczał do gimnazjum ogólnokształcącego w Sandomierzy i zdał tam maturę w 1948 roku. Przez kolejne cztery lata studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Ekonomii Przemysłu Maszynowego.

W 1952 roku objął funkcję wiceprezesa Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich, a następnie został prezesem Zarządu Głównego AZS. W 1954 roku przeszedł do Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Powierzono mu stanowisko naczelnika samodzielnego Wydziału Łączności Międzynarodowej. Pracował tam przez 14 lat. W tym okresie mocno związał się ze sportem i poznał problemy organizacyjne w kraju.  

Z czasem zaczął udzielać się politycznie. W 1968 roku został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez pierwsze dwa lata był naczelnikiem Wydziału Propagandy. Następnie mianowano go konsulem i został kierownikiem Konsulatu Generalnego w Londynie. W stolicy Wielkiej Brytanii przebywał do 1975 roku.

Po powrocie do kraju rozpoczął się rozdział jego życia związany z wioślarstwem. W 1976 roku objął funkcję prezesa PZTW. Początkowo łączył pracę w związku z funkcją radcy ministerialnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Został nawet wybrany na drugą kadencję w PZTW, jednak po roku zrezygnował, ponieważ wydelegowano go do pracy konsularnej w Szwecji. W latach 1981 – 1984 był konsulem generalnym w Malmoe. Gdy wrócił do Polski, pracował jeszcze przez dwa lata jako doradca ministra, a w 1987 roku przeszedł na emeryturę.

IO1980 czwCzwórka ze sternikiem, brązowi medaliści igrzysk w Moskwie: Ryszard Kubiak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Nowak, Adam Tomasiak, Grzegorz Stellak

W PZTW kładł duży nacisk na proces szkoleniowy czołówki wioślarskiej. Zagwarantował dobre jak na tamte czasy warunki treningowe tej grupie, czego owocem były dwa medale na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Rok później, gdy kończył prezesurę, wręczono mu puchar od kadry kobiecej i męskiej z dedykacją "sternikowi wioślarstwa w latach 1976 – 1981". Docenił go też Klub Wioślarski AZS w Szczecinie, który przekazał mu swoją odznakę.

W czasie długiej kariery został wyróżniony licznymi odznaczeniami – m.in. złotą odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Turystyki" (1963), srebrnym (1959) i złotym "Krzyżem Zasługi" (1970), "Krzyżem Kawalerskim" (1976) brązowym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" (1977), medalem "40-lecia PRL" (1984), "Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski" (1985) medalem "Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa" (1988). Warto podkreślić, że uhonorowano go też szwedzkim medalem "Czerwonego Krzyża" za działalność na rzecz pomocy Polsce w okresie stanu wojennego.

Zmarł 10 grudnia 1989 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Hara

Zobacz także

Prezes PZTW Adam Korol odpowiada na krytykę Marka Kolbowicza
08 maj 2024
Wywiad jakiego Marek Kolbowicz udzielił w TVP Sport traktuję jako całkowicie nietrafiony. Pokazuje, że nie poświęcił czasu na choćby pobieżną analizę stanu naszej dyscypliny, ale także polskiego, a nawet światowego sportu - powiedział A...

Licytacja sprzętu wioślarskiego
07 maj 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że planowana jest w roku 2024 licytacja sprzętu wioślarskiego (łodzie, wiosła, ergometry) oraz ew. przyczepy wioślarskiej. Do licytacji wstępnie planowane jest wystawienie następujących ł...

Międzynarodowe regaty juniorów w Monachium: złoto czwórki podwójnej kobiet
05 maj 2024
W niedzielę w Monachium zakończyły się regaty międzynarodowe juniorów. Dobrą formę z soboty potwierdził Dominik Syposz (JM1x). Świetnie spisała się też czwórka podwójna juniorek - w składzie Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

10.05Regaty Nadziei Olimpijskich "Olympic Hopes"
Brno (Czechy)
11-12.05Regaty Międzynarodowe U23
Gent (Belgia)
17-19.05Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz

10.05
Regaty Nadziei Olimpijskich "Olympic Hopes"
Brno (Czechy)
11-12.05
Regaty Międzynarodowe U23
Gent (Belgia)
17-19.05
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz

Zobacz wszystkie zawody