Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Wojciech Jankowski2

Podczas ENEA Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu wręczono wyróżnienie dla najlepszego trenera 2019 roku Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Został nim Wojciech Jankowski, szkoleniowiec czwórki bez sternika.

Czwórka bez sternika przez cały sezon pływała w niezmienionym składzie: Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. W pierwszym Pucharze Świata w Płowdiw wywalczyła złoty medal.

Następnie zawodnicy trenera Jankowskiego zdobyli srebrny medal mistrzostw Europy w Lucernie, a później brązowy podczas drugiego Pucharu Świata w Poznaniu. Najgorzej poszło im w trzecim Pucharze Świata w Rotterdamie – byli ostatni w finale A, przez co w klasyfikacji końcowej PŚ spadli na drugie miejsce.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak mistrzostwa świata w Linzu. Wioślarze z czwórki bez sternika byli wówczas w świetnej formie i pewnie sięgnęli po złoto. "Trener Janakowski miał największe osiągnięcia w zeszłym sezonie, a o przyznaniu nagrody zdecydowało oczywiście mistrzostwo świata" - mówi Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy PZTW.

Jankowski czworka nagroda

Wojciech Jankowski jest trzykrotnym olimpijczykiem - jako zawodnik wystąpił w Seulu (1988), Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). W Hiszpanii wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem. Po zakończeniu kariery fantastycznie sprawdził się w roli trenera. Był na czterech igrzyskach jako szkoleniowiec - w Sydney (2000), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012).

"Od początku przygody trenerskiej budował ósemkę. Rozpoczął złotym medalem mistrzostw świata juniorów w 1999 roku. To także wybitny olimpijczyk - trzykrotnie był na igrzyskach jako zawodnik i czterokrotnie jako trener" - zaznacza dyrektor Gryczuk.

Wojciech Jankowski po raz drugi został najlepszym szkoleniowcem roku. Wcześniej triumfował w 2011 roku. Wówczas jego ósemka zdobyła mistrzostwo Europy w Płowdiw, a na mistrzostwach świata w Bled wywalczyła kwalifikację olimpijską. "Cieszę się, że zostałem wyróżniony tytułem trenera roku po raz drugi w karierze. Ale bez zawodników by się to nie udało. To ich zasługa" - podkreśla skromnie trener wioseł długich.

"Trafiła się grupa zawodników, która jest zdyscyplinowana i podporządkowana jednemu celowi. Wiele czynników się złożyło na ten złoty medal - zarówno z mojej, jak i z ich strony. Ciężko pracowaliśmy i teraz staramy się robić to samo, żeby forma eksplodowała pod koniec lipca podczas igrzysk olimpijskich w Tokio" - zakończył Wojciech Jankowski.

>>>WYNIKI ENEA MISTRZOSTW POLSKI NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM<<<

Zobacz także

Mirosław Ziętarski: mistrzostwa Polski? Udało się wygrać przy okazji
15 lut 2020
Mirosław Ziętarski okazał się najlepszy podczas Enea Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim. "Chciałem zrobić życiówkę i poprawiłem się o ponad 4 sekundy" - powiedział zawodnik AZS UMK Toruń w rozmowie z Polską Agencją Prasową. ...

Analiza XXIX mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim
11 lut 2020
Tegoroczne Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu rozegrano już po raz dwudziesty dziewiąty, a wydaje się, że to tak niedawno rozgrywane były pierwsze. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową analizą MP na ergo...

Mistrzostwa świata na ergometrze wioślarskim w Paryżu - wyniki Polaków
10 lut 2020
W weekend w Paryżu miały miejsce mistrzostwa świata na ergometrze wioślarskim. Mistrzynią świata w kategorii wagi lekkiej do lat 23 została Klaudia Pankratiew, a brązowy medal w kategorii wagi lekkiej mężczyzn w biegu na 500 m wywalczył Mi...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

14.03XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)
18.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

14.03
XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04
Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)
18.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody