Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Wojciech Jankowski2

Podczas ENEA Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu wręczono wyróżnienie dla najlepszego trenera 2019 roku Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Został nim Wojciech Jankowski, szkoleniowiec czwórki bez sternika.

Czwórka bez sternika przez cały sezon pływała w niezmienionym składzie: Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. W pierwszym Pucharze Świata w Płowdiw wywalczyła złoty medal.

Następnie zawodnicy trenera Jankowskiego zdobyli srebrny medal mistrzostw Europy w Lucernie, a później brązowy podczas drugiego Pucharu Świata w Poznaniu. Najgorzej poszło im w trzecim Pucharze Świata w Rotterdamie – byli ostatni w finale A, przez co w klasyfikacji końcowej PŚ spadli na drugie miejsce.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak mistrzostwa świata w Linzu. Wioślarze z czwórki bez sternika byli wówczas w świetnej formie i pewnie sięgnęli po złoto. "Trener Janakowski miał największe osiągnięcia w zeszłym sezonie, a o przyznaniu nagrody zdecydowało oczywiście mistrzostwo świata" - mówi Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy PZTW.

Jankowski czworka nagroda

Wojciech Jankowski jest trzykrotnym olimpijczykiem - jako zawodnik wystąpił w Seulu (1988), Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). W Hiszpanii wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem. Po zakończeniu kariery fantastycznie sprawdził się w roli trenera. Był na czterech igrzyskach jako szkoleniowiec - w Sydney (2000), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012).

"Od początku przygody trenerskiej budował ósemkę. Rozpoczął złotym medalem mistrzostw świata juniorów w 1999 roku. To także wybitny olimpijczyk - trzykrotnie był na igrzyskach jako zawodnik i czterokrotnie jako trener" - zaznacza dyrektor Gryczuk.

Wojciech Jankowski po raz drugi został najlepszym szkoleniowcem roku. Wcześniej triumfował w 2011 roku. Wówczas jego ósemka zdobyła mistrzostwo Europy w Płowdiw, a na mistrzostwach świata w Bled wywalczyła kwalifikację olimpijską. "Cieszę się, że zostałem wyróżniony tytułem trenera roku po raz drugi w karierze. Ale bez zawodników by się to nie udało. To ich zasługa" - podkreśla skromnie trener wioseł długich.

"Trafiła się grupa zawodników, która jest zdyscyplinowana i podporządkowana jednemu celowi. Wiele czynników się złożyło na ten złoty medal - zarówno z mojej, jak i z ich strony. Ciężko pracowaliśmy i teraz staramy się robić to samo, żeby forma eksplodowała pod koniec lipca podczas igrzysk olimpijskich w Tokio" - zakończył Wojciech Jankowski.

>>>WYNIKI ENEA MISTRZOSTW POLSKI NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM<<<

Zobacz także

Co z mistrzostwami Europy w Poznaniu? "Kolejny krok w ocenie tej sytuacji we wtorek"
27 mar 2020
W czwartek 26 marca Europejska Rada Wioślarska (ERB) i zespół ds. Wydarzeń FISA spotkali sie na telekonferencji. Omawiane były problemy związane z pandemią koronawirusa (Covid-19). Wiadomo już, że przełożone zostały zaplanowane na 30-31 ...

Adam Korol: pierwotny termin igrzysk był nierealny
26 mar 2020
We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Komitet Organizacyjny Tokio 2020 przełożyli igrzyska na 2021 rok. "To mądra decyzja. Jedyna w tym wypadku, która miała sens" - powiedział Adam Korol w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". "Dla mni...

Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 roku!
24 mar 2020
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przystał na prośbę premiera Japonii Shinzo Abe i przełożył igrzyska olimpijskie oraz igrzyska paraolimpijskie w Tokio na 2021 rok.  Z powodu pandemii koronawirusa sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

10-12.04Puchar Świata odwołany

Sabaudia (Włochy)
18.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
2-3.05Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

10-12.04
Puchar Świata odwołany

Sabaudia (Włochy)
18.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
2-3.05
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody