Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Wojciech Jankowski2

Podczas ENEA Mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu wręczono wyróżnienie dla najlepszego trenera 2019 roku Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Został nim Wojciech Jankowski, szkoleniowiec czwórki bez sternika.

Czwórka bez sternika przez cały sezon pływała w niezmienionym składzie: Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. W pierwszym Pucharze Świata w Płowdiw wywalczyła złoty medal.

Następnie zawodnicy trenera Jankowskiego zdobyli srebrny medal mistrzostw Europy w Lucernie, a później brązowy podczas drugiego Pucharu Świata w Poznaniu. Najgorzej poszło im w trzecim Pucharze Świata w Rotterdamie – byli ostatni w finale A, przez co w klasyfikacji końcowej PŚ spadli na drugie miejsce.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak mistrzostwa świata w Linzu. Wioślarze z czwórki bez sternika byli wówczas w świetnej formie i pewnie sięgnęli po złoto. "Trener Janakowski miał największe osiągnięcia w zeszłym sezonie, a o przyznaniu nagrody zdecydowało oczywiście mistrzostwo świata" - mówi Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy PZTW.

Jankowski czworka nagroda

Wojciech Jankowski jest trzykrotnym olimpijczykiem - jako zawodnik wystąpił w Seulu (1988), Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). W Hiszpanii wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem. Po zakończeniu kariery fantastycznie sprawdził się w roli trenera. Był na czterech igrzyskach jako szkoleniowiec - w Sydney (2000), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012).

"Od początku przygody trenerskiej budował ósemkę. Rozpoczął złotym medalem mistrzostw świata juniorów w 1999 roku. To także wybitny olimpijczyk - trzykrotnie był na igrzyskach jako zawodnik i czterokrotnie jako trener" - zaznacza dyrektor Gryczuk.

Wojciech Jankowski po raz drugi został najlepszym szkoleniowcem roku. Wcześniej triumfował w 2011 roku. Wówczas jego ósemka zdobyła mistrzostwo Europy w Płowdiw, a na mistrzostwach świata w Bled wywalczyła kwalifikację olimpijską. "Cieszę się, że zostałem wyróżniony tytułem trenera roku po raz drugi w karierze. Ale bez zawodników by się to nie udało. To ich zasługa" - podkreśla skromnie trener wioseł długich.

"Trafiła się grupa zawodników, która jest zdyscyplinowana i podporządkowana jednemu celowi. Wiele czynników się złożyło na ten złoty medal - zarówno z mojej, jak i z ich strony. Ciężko pracowaliśmy i teraz staramy się robić to samo, żeby forma eksplodowała pod koniec lipca podczas igrzysk olimpijskich w Tokio" - zakończył Wojciech Jankowski.

>>>WYNIKI ENEA MISTRZOSTW POLSKI NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM<<<

Zobacz także

Uzupełniona kadra seniorów na lipcowe zgrupowania
08 lip 2020
Podajemy powołania do kadry wagi otwartej kobiet oraz wagi lekkiej mężczyzn na najbliższe zgrupowanie w COS OPO Wałcz (12.07-1.08.2020). Kadra wioseł długich mężczyzn od poniedziałku trenuje w Wałczu, natomiast zawodniczki wagi lekkiej i ...

Pierwsze regaty po pandemii. Rekordowy czas Natana Węgrzyckiego-Szymczyka
05 lip 2020
W sobotę 4 lipca na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu odbyły się Centralne Regaty Młodzików i Międzynarodowe Masters. Zgodnie z zalecaniami w zawodach mogło wziąć udział maksymalnie 150 uczestników. Gościnnie wystąpił też Natan Węgrzyck...

Wałcz i Zakopane - plan kadrowiczów na lipiec
04 lip 2020
Reprezentacja polskich wioślarzy przygotowuje się do pierwszych startów w sezonie (czekamy m.in. na decyzję w sprawie ME w Poznaniu). W lipcu część kadry seniorów będzie trenować w Wałczu, a pozostałych czekają treningi w Zakopanem. >...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

13-16.08Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

13-16.08
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08
Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody