Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

CZwórka Chabel

Wiktor Chabel udzielił bardzo ciekawego wywiadu oficjalnej stronie Red Bulla. Opowiedział m.in. o ubiegłym sezonie, porównaniu do "Dominatorów", a także o technice wiosłowania.

Wiktor Chabel wchodzi w skład czwórki podwójnej, która w zeszłym sezonie wygrała wszystkie trzy Puchary Świata i naturalnie triumfowała w klasyfikacji końcowej. Z głównej imprezy sezonu, czyli mistrzostw świata w Linzu, przywiozła srebrny medal.

"Tak dobrych wyników w czwórce nie było w Polsce od czasów 'Dominatorów', czyli złotych medalistów olimpijskich z Pekinu i czterokrotnych mistrzów świata w składzie z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem, Konradem Wasielewskim i Michałem Jelińskim. Wiosłujemy trochę po ich śladach, ale to dobrze, taki jest plan. W końcu mamy tego samego trenera Aleksandra Wojciechowskiego, który wie, co robi i umie doprowadzić zawodników do olimpijskiego medalu" - powiedział.

czwórka trener 2020fot. J. Kowacic

Oczywiście tegorocznym celem numer jeden są igrzyska olimpijskie (zawody wioślarskie odbędą się od 24 lipca do 1 sierpnia), ale ważne będą też mistrzostwa Europy, które będą miały miejsce w Poznaniu (od 5 do 7 czerwca). "Wiadomo, że szczyt formy w tym roku może być tylko jeden. Wszystko po drodze to będzie sprawdzanie się, testowanie różnych ustawień łodzi. Ale oczywiście będziemy startować zarówno w trzech tegorocznych Pucharach Świata i mistrzostwach Europy, które odbędą się w Poznaniu. Taki mały szczyt formy przed własną publicznością chyba trzeba więc będzie zaplanować" - śmieje się Chabel.

Doświadczony zawodnik Posnanii Poznań opowiedział też o technice pływania w czwórce podwójnej. "Żeby czwórka płynęła szybko – każde z ośmiu wioseł musi odbić się od wody w tym samym czasie, z podobną siłą. Średnie tempo wyścigu to 38-40 uderzeń na minutę, na finiszu może wzrosnąć do 42-44 uderzeń. Cały wyścig to około 6 minut. Każda, minimalna nawet utrata rytmu i synchronizacji, czyli zgubienie tego idealnego momentu przyłożenia siły do wody, to są straty liczone w ułamkach sekund, a na końcu dystansu 2000 metrów, idące już w sekundy. Dlatego nawet słabsi wioślarze, ale świetnie zgrani, są w stanie pokonać czterech przypadkowych terminatorów" - stwierdził.

W obszernym wywiadzie mówi także o urozmaiconym treningu, składzie czwórki podwójnej, rolach każdego wioślarza z osady, spęrzęcie, a także planach na przyszłość. Zachęcamy do przeczytania całości.

>>>CAŁY WYWIAD PRZECZYTACIE NA STRONIE REDBULL.COM<<<

czwórka 2020fot. J. Kowacic

Zobacz także

Do 15 czerwca ostateczna decyzja dotycząca Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Duisburgu
03 cze 2020
Europejska Rada Wioślarska (ERB) z Ryszardem Stadniukiem na czele oraz Komitet Organizacyjny Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Duisburgu monitorują sytuację związaną z pandemią wirusa COVID-19 i do 15 czerwca podejmą ostateczną decyzję czy...

Barwy wioseł - piękna wioślarska tradycja
02 cze 2020
Marcin Woźniak, masters z KW-04 Poznań, podjął się bardzo trudnego zadania zebrania informacji o barwach wioseł obecnych i już nieistniejących klubów. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat barw klubowych, do których nasz kolega nie dotarł, pros...

Powołania na czerwcowe zgrupowania seniorów, młodzieżowców i juniorów w Wałczu
01 cze 2020
W czerwcu odbędą się kolejne zgrupowania wioślarzy w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Tym razem trenować będzie nie tylko kadra seniorów, ale także młodzieżowcy i juniorzy. >>>PODSUMOWANIE MAJOWEGO ZGRUPOWANIA SENIORÓW<&l...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

2-3.10Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
6-7.06Regaty międzynarodowe
Ratzeburg (Niemcy)
17.10Regaty "Warsaw Head"
Warszawa

2-3.10
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
6-7.06
Regaty międzynarodowe
Ratzeburg (Niemcy)
17.10
Regaty "Warsaw Head"
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody