Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

CZwórka Chabel

Wiktor Chabel udzielił bardzo ciekawego wywiadu oficjalnej stronie Red Bulla. Opowiedział m.in. o ubiegłym sezonie, porównaniu do "Dominatorów", a także o technice wiosłowania.

Wiktor Chabel wchodzi w skład czwórki podwójnej, która w zeszłym sezonie wygrała wszystkie trzy Puchary Świata i naturalnie triumfowała w klasyfikacji końcowej. Z głównej imprezy sezonu, czyli mistrzostw świata w Linzu, przywiozła srebrny medal.

"Tak dobrych wyników w czwórce nie było w Polsce od czasów 'Dominatorów', czyli złotych medalistów olimpijskich z Pekinu i czterokrotnych mistrzów świata w składzie z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem, Konradem Wasielewskim i Michałem Jelińskim. Wiosłujemy trochę po ich śladach, ale to dobrze, taki jest plan. W końcu mamy tego samego trenera Aleksandra Wojciechowskiego, który wie, co robi i umie doprowadzić zawodników do olimpijskiego medalu" - powiedział.

czwórka trener 2020fot. J. Kowacic

Oczywiście tegorocznym celem numer jeden są igrzyska olimpijskie (zawody wioślarskie odbędą się od 24 lipca do 1 sierpnia), ale ważne będą też mistrzostwa Europy, które będą miały miejsce w Poznaniu (od 5 do 7 czerwca). "Wiadomo, że szczyt formy w tym roku może być tylko jeden. Wszystko po drodze to będzie sprawdzanie się, testowanie różnych ustawień łodzi. Ale oczywiście będziemy startować zarówno w trzech tegorocznych Pucharach Świata i mistrzostwach Europy, które odbędą się w Poznaniu. Taki mały szczyt formy przed własną publicznością chyba trzeba więc będzie zaplanować" - śmieje się Chabel.

Doświadczony zawodnik Posnanii Poznań opowiedział też o technice pływania w czwórce podwójnej. "Żeby czwórka płynęła szybko – każde z ośmiu wioseł musi odbić się od wody w tym samym czasie, z podobną siłą. Średnie tempo wyścigu to 38-40 uderzeń na minutę, na finiszu może wzrosnąć do 42-44 uderzeń. Cały wyścig to około 6 minut. Każda, minimalna nawet utrata rytmu i synchronizacji, czyli zgubienie tego idealnego momentu przyłożenia siły do wody, to są straty liczone w ułamkach sekund, a na końcu dystansu 2000 metrów, idące już w sekundy. Dlatego nawet słabsi wioślarze, ale świetnie zgrani, są w stanie pokonać czterech przypadkowych terminatorów" - stwierdził.

W obszernym wywiadzie mówi także o urozmaiconym treningu, składzie czwórki podwójnej, rolach każdego wioślarza z osady, spęrzęcie, a także planach na przyszłość. Zachęcamy do przeczytania całości.

>>>CAŁY WYWIAD PRZECZYTACIE NA STRONIE REDBULL.COM<<<

czwórka 2020fot. J. Kowacic

Zobacz także

Co z mistrzostwami Europy w Poznaniu? "Kolejny krok w ocenie tej sytuacji we wtorek"
27 mar 2020
W czwartek 26 marca Europejska Rada Wioślarska (ERB) i zespół ds. Wydarzeń FISA spotkali sie na telekonferencji. Omawiane były problemy związane z pandemią koronawirusa (Covid-19). Wiadomo już, że przełożone zostały zaplanowane na 30-31 ...

Adam Korol: pierwotny termin igrzysk był nierealny
26 mar 2020
We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Komitet Organizacyjny Tokio 2020 przełożyli igrzyska na 2021 rok. "To mądra decyzja. Jedyna w tym wypadku, która miała sens" - powiedział Adam Korol w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". "Dla mni...

Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 roku!
24 mar 2020
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przystał na prośbę premiera Japonii Shinzo Abe i przełożył igrzyska olimpijskie oraz igrzyska paraolimpijskie w Tokio na 2021 rok.  Z powodu pandemii koronawirusa sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

10-12.04Puchar Świata odwołany

Sabaudia (Włochy)
18.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
2-3.05Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

10-12.04
Puchar Świata odwołany

Sabaudia (Włochy)
18.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
2-3.05
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody