Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

CZwórka Chabel

Wiktor Chabel udzielił bardzo ciekawego wywiadu oficjalnej stronie Red Bulla. Opowiedział m.in. o ubiegłym sezonie, porównaniu do "Dominatorów", a także o technice wiosłowania.

Wiktor Chabel wchodzi w skład czwórki podwójnej, która w zeszłym sezonie wygrała wszystkie trzy Puchary Świata i naturalnie triumfowała w klasyfikacji końcowej. Z głównej imprezy sezonu, czyli mistrzostw świata w Linzu, przywiozła srebrny medal.

"Tak dobrych wyników w czwórce nie było w Polsce od czasów 'Dominatorów', czyli złotych medalistów olimpijskich z Pekinu i czterokrotnych mistrzów świata w składzie z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem, Konradem Wasielewskim i Michałem Jelińskim. Wiosłujemy trochę po ich śladach, ale to dobrze, taki jest plan. W końcu mamy tego samego trenera Aleksandra Wojciechowskiego, który wie, co robi i umie doprowadzić zawodników do olimpijskiego medalu" - powiedział.

czwórka trener 2020fot. J. Kowacic

Oczywiście tegorocznym celem numer jeden są igrzyska olimpijskie (zawody wioślarskie odbędą się od 24 lipca do 1 sierpnia), ale ważne będą też mistrzostwa Europy, które będą miały miejsce w Poznaniu (od 5 do 7 czerwca). "Wiadomo, że szczyt formy w tym roku może być tylko jeden. Wszystko po drodze to będzie sprawdzanie się, testowanie różnych ustawień łodzi. Ale oczywiście będziemy startować zarówno w trzech tegorocznych Pucharach Świata i mistrzostwach Europy, które odbędą się w Poznaniu. Taki mały szczyt formy przed własną publicznością chyba trzeba więc będzie zaplanować" - śmieje się Chabel.

Doświadczony zawodnik Posnanii Poznań opowiedział też o technice pływania w czwórce podwójnej. "Żeby czwórka płynęła szybko – każde z ośmiu wioseł musi odbić się od wody w tym samym czasie, z podobną siłą. Średnie tempo wyścigu to 38-40 uderzeń na minutę, na finiszu może wzrosnąć do 42-44 uderzeń. Cały wyścig to około 6 minut. Każda, minimalna nawet utrata rytmu i synchronizacji, czyli zgubienie tego idealnego momentu przyłożenia siły do wody, to są straty liczone w ułamkach sekund, a na końcu dystansu 2000 metrów, idące już w sekundy. Dlatego nawet słabsi wioślarze, ale świetnie zgrani, są w stanie pokonać czterech przypadkowych terminatorów" - stwierdził.

W obszernym wywiadzie mówi także o urozmaiconym treningu, składzie czwórki podwójnej, rolach każdego wioślarza z osady, spęrzęcie, a także planach na przyszłość. Zachęcamy do przeczytania całości.

>>>CAŁY WYWIAD PRZECZYTACIE NA STRONIE REDBULL.COM<<<

czwórka 2020fot. J. Kowacic

Zobacz także

Ostatnia faza przygotowań do ME. Powołania seniorów na zgrupowanie w COS OPO Wałcz
17 wrz 2020
W weekend 19-20 września reprezentanci Polski będą rywalizowali w barwach klubowych w ENEA Mistrzostwach Polski Seniorów, natomiast po zakończeniu regat przeniosą się na zgrupowanie do Wałcza. Większość kadry seniorów przeniesie się z P...

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie
16 wrz 2020
26 i 27 września w Belgradzie będą miały miejsce Mistrzostwa Europy Juniorów. Polskę reprezentować będzie dziewięć osad. Międzynarodowa Federacja Wioślarska (FISA) podaje, że do regat zgłosiło się 426 zawodników z 27 krajów. Polsk?...

Zmarł Janisław Muszyński
14 wrz 2020
Z przykrością informujemy, że w dniu 10 września 2020 w wieku 78 lat zmarł Janisław Muszyński, były członek zarządu PZTW i wojewoda wrocławski.  Urodził się 9 października 1942 w Kaliszu, gdzie stawiał pierwsze kroki wioślarskie...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-20.09ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów
Poznań
25.09Maraton Ósemek Toruń-Bydgoszcz
Toruń-Bydgoszcz
26.09Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz

19-20.09
ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów
Poznań
25.09
Maraton Ósemek Toruń-Bydgoszcz
Toruń-Bydgoszcz
26.09
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz

Zobacz wszystkie zawody