Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

tor LUCERNA

Kontynuujemy cykl "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata". Czas na drugi polski medal - brąz z Lucerny z 1974 roku, który wywalczyła dwójka bez sternika: Alfons i Zbigniew Ślusarscy.

>>>PIERWSZY MEDAL MŚ - ALFONS ŚLUSARSKI I JERZY BRONIEC<<<

Mistrzostwa świata w Lucernie w 1974 roku były wyjątkowe pod wieloma względami. Pierwszy raz podczas tej imprezy wystartowały kobiety (w sześciu konkurencjach). Dla mężczyzn były to czwarte mistrzostwa globu i odbyły się w tym samym miejscu, co pierwsze w 1962 roku. Od regat w 1974 roku mistrzostwa świata były rozgrywane co roku (do tej pory - co cztery lata). Rok wcześniej po raz ostatni odbyły się mistrzostwa Europy, które powróciły dopiero w 2007 roku, z inicjatywy obecnego prezesa PZTW Ryszarda Stadniuka.

Zawody miały miejsce na Rotsee, naturalnym jeziorze wioślarskim, gdzie każdego roku, do dziś, rozgrywane są prestiżowe regaty. Zbiornik wodny jest położony na północnym skraju Lucerny. Jest otoczony przez wzgórza, co chroni go przed wiatrami i czyni świetnym miejscem do wiosłowania.

Mistrzostwa w 1974 roku podzielono na dwie części - dla kobiet (29 sierpnia-1 września) i dla mężczyzn (4-8 września). Panie rywalizowały wówczas na 1000 metrów. Polski Związek Towarzystw Wioślarskich wystawił cztery żeńskie osady, a najbliżej medalu była dwójka podwójna – Ewa Ambroziak i Mieczysława Franczyk zajęły czwarte miejsce. Czwórka ze sterniczką i ósemka zajęły szóste miejsce, natomiast czwórka podwójna została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji.

Wśród mężczyzn wystartowało pięć polskich załóg. Oprócz braci Ślusarskich były to: dwójka ze sternikiem, czwórka podwójna, czwórka ze sternikiem i ósemka. Żadna z tych osad nie zdołała awansować do finału A, oczywiście z wyjątkiem dwójki bez sternika.

TORTor w Lucernie (fot. britishrowing.org)

Mama prosiła

Ali Ślusarski był już medalistą mistrzostw świata (srebro) i mistrzostw Europy (brąz), ale w parze z Jerzym Brońcem. Ten jednak w Lucernie pełnił rolę szlakowego w ósemce. Dlaczego panowie nie tworzyli już jednej osady? "Ciągle siedzieć z tym samym facetem w jednej łódce? Trochę się znudziło" - śmieje się Ali Ślusarski. I dodaje: "Poza tym moja mama mówiła: Ali, ty jeździsz po tym świecie, a przecież brat też wiosłuje, ale nie ma takich wyników. Odpowiedziałem: niech ci będzie mamo, pojadę na jedne mistrzostwa z bratem".

Starszy z braci Ślusarskich i Broniec wciąż byli w dobrej komitywie. Wspólnie podjęli decyzję o zawodowym rozstaniu. "Uzgadniałem to z Jurkiem, bo wciąż był moim wielkim kolegą. Pamiętam, że w Lucernie mówił mi: Ali, jak ty tu nie zrobisz wyniku, to wszyscy cię kopną w cztery litery, że się nie pozbierasz" - wspomina nasz legendarny wioślarz urodzony w Sosnówce.

Ślusarscy od początku prezentowali się bardzo dobrze. Wygrali przedbieg, a w półfinale spokojnie awansowali do biegu medalowego. W nim toczyli walkę o drugie miejsce. "Dochodziliśmy Rumunów, tylko niepotrzebnie zacząłem atakować. Za szybko. Brat nie podłapał rytmu i przegraliśmy o niecałą sekundę srebrny medal" - wspomina Ślusarski.

Złoto pewnie wywalczyli Niemcy Wschodni – bracia Bernd i Joerg Landvoigt, a srebro wspomnieni Rumuni: Ilie Oanta i Dumitru Grumecescu. "Okazało się, że jako jedyni z naszej ekipy zdobyliśmy medal. Prezes PZTW na kolanach witał nas na pomoście" - kończy starszy z braci Ślusarskich.

Ali i Zbigniew startowali jeszcze wspólnie, m.in. na igrzyskach olimpijskich dwa lata później, ale już bez podobnych sukcesów. W Montrealu zajęli dopiero 11. miejsce.

***

Alfons Ślusarski (ur. 23.01.1942 w Sosnówce) - zawodnik klubów: AZS Wrocław 1959–1962, Zawisza Bydgoszcz 1963–1965, KKW Bydgoszcz 1966–1976. Olimpijczyk z Tokio 1964, Meksyku 1968, Monachium 1972 i Montrealu 1976. Wielokrotny mistrz Polski, dwukrotny medalista mistrzostw świata w dwójce bez sternika: srebrny z 1970 roku (w parze z Jerzym Brońcem) i brązowy z 1974 roku (w parze z bratem Zbigniewem). Także brązowy medalista mistrzostw Europy z 1971 roku (w parze z Brońcem).

Zbigniew Ślusarski (ur. 18 maja 1947 w Unisławie Śląskim, zm. 4 listopada 2004 w Gliwicach) - zawodnik AZS Wrocław. Brązowy medalista mistrzostw świata w 1974 roku w dwójce bez sternika z bratem Alfonsem. Na ME w 1973 roku zajął z bratem piąte miejsce. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Montrealu.

fot. główna: allnumis.com

Zobacz także

Powołania na konsultacje i zgrupowanie szkoleniowe w Wałczu
06 lis 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na konsultacje i zgrupowanie szkoleniowe młodzieżowej kadry narodowej, które odbędzie się w dniach 8-16.11.2024 r. w Ośrodku COS-OPO Wałcz. PowołaniaBajerska Joanna (...

Ogólnopolska Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa 2024
04 lis 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że w dniach 30.11 - 01.12.2024 roku na terenie toru regatowego Malta w Poznaniu zostanie zorganizowana Ogólnopolska Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa. Do udziału w kursokon...

Coupe de la Jeunesse Beach Sprint: Srebrny medal polskiego miksta
02 lis 2024
Znakomita forma Biało-Czerwonych podczas sobotniej rywalizacji Coupe de la Jeunesse w hiszpańskim Los Alcazarez. W juniorskim sprincie w wioślarstwie morskim Marta Mitura i Dominik Syposz sięgnęli po srebro w konkurencji CJMix2x. W Hiszpanii st...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

15-16.11Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz
15-16.11Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz

15-16.11
Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz
15-16.11
Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody