Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

WIOSŁA1

Marcin Woźniak, masters z KW-04 Poznań, podjął się bardzo trudnego zadania zebrania informacji o barwach wioseł obecnych i już nieistniejących klubów. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat barw klubowych, do których nasz kolega nie dotarł, prosimy o kontakt. Szczegóły w poniższym tekście.

Kontynuując wątki historyczne, chcielibyśmy opowiedzieć o jednej z ciekawszych tradycji wioślarskich – o malowaniu piór wioseł. Niejednokrotnie nasi nie-wioślarscy znajomi pytają bowiem, co znaczą malunki na wiosłach i skąd się tam wzięły.

Początkowo wyczynowe wiosła (a zatem i ich pióra) były malowane jedynie bezbarwnymi impregnatami, co miało zabezpieczyć drewno. Od końca XIX wieku najpierw w krajach anglosaskich, a później w innych krajach zachodnich, uczestniczące w regatach kluby zaczęły malować pióra na barwy klubowe. Miało to wymiar symboliczny, ale też ułatwiało odnalezienie swych wioseł, leżących podczas regat wśród sprzętu innych klubów. Przede wszystkim, pomagało to jednak wypatrzyć podczas wyścigu osadę "swojego" klubu. W latach 20. XX wieku moda ta stała się powszechna na zawodach międzynarodowych, gdzie zamiast barw klubowych, na piórach malowano flagi narodowe lub inne symbole danego kraju. Do Polski zwyczaj ten pod koniec lat dwudziestych sprowadzili zawodnicy naszej reprezentacji. Zaczęli oni na wiosłach swoich klubów malować barwy klubowe, a podczas mistrzostw Europy i igrzysk olimpijskich startować z wiosłami biało-czerwonymi. Pierwotnie na "kolorowo" malowano w Polsce jedynie część piór (reszta nadal była pokryta lakierem bezbarwnym), potem przyjęło się malowanie całego pióra. Na początku lat 30. praktycznie wszystkie kluby wioślarskie w Polsce posiadały swoje barwy wioseł, z których były równie dumne jak ze swych klubowych bander.

Chrzest łodzi Poznańskiego Klubu WioślarekChrzest łodzi Poznańskiego Klubu Wioślarek (fot. wikimedia.org)

Tradycja malowania wioseł na barwy klubowe przetrwała do dziś. Czasem kluby w trakcie swej historii zmieniały te barwy lub sposób malowania – co było nieuniknione choćby przy wprowadzeniu wioseł "siekierek". Barwy niektórych wioseł narodowych również nie zawsze wyglądały tak jak dziś. Obecnie zatem mamy ponad 150 sposobów malowania wioseł reprezentacji narodowych (tyle ile związków zrzesza FISA). Co ciekawe, tylko dwie trzecie narodowych barw wioseł przypomina mniej lub bardziej flagi narodowe danego kraju. Reszta – jak na przykład Nowa Zelandia – przyjęła barwy fantazyjne, nawiązujące do flagi, godła czy innego symbolu danego kraju. Sposób malowania wioseł klubowych zależy natomiast w pełni od wyobraźni założycieli i zarządów. Na świecie jest kilka tysięcy klubów wioślarskich, a barwy wioseł powtarzają się niezwykle rzadko. Z reguły, gdy klub w jednym kraju dowiadywał się, że w innym kraju istnieje klub z takimi samymi barwami wioseł, dodawał jakiś element wyróżniający. To najczęściej uzasadnia (występujące też w Polsce) małe paski przy trzonie wiosła.

Największy zbiór barw wioseł polskich klubów możecie znaleźć w Wikipedii – TU! W linku można odnaleźć zarówno barwy wioseł obecnych klubów, jak i klubów dawno nieistniejących. I tu nasza prośba. Jeśli ktoś z was, zwłaszcza ze starszych wioślarzy, posiada wiedzę co do barw wioseł innych nieistniejących już polskich klubów wioślarskich, prosimy o maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jest to adres autora powyższego hasła w Wikipedii, naszego kolegi, mastersa z KW-04 Poznań.

Zobacz także

Zgrupowanie seniorów w COS OPO Wałcz (14-21.04.2024)
16 kwi 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołał niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 14-21.04.2024 w COS-OPO Wałcz. Powołania  Waga lekka kobiet Jasińska Zuzanna ...

Skład na mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie w Szeged (25-28.04.2024)
15 kwi 2024
Zarząd Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich zatwierdził skład na mistrzostwa Europy oraz europejskie kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia 2024 roku w Szeged na Węgrzech.  O przepustkę ol...

PRZEKAŻ 1,5 PROCENT PODATKU NA FUNDACJĘ ROZWOJU WIOŚLARSTWA POLSKIEGO
15 kwi 2024
Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na Fundację Rozwoju Wioślarstwa Polskiego, która nosi status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazanie 1,5% podatku możliwe jest poprzez wpisanie numeru KRS w zeznaniu rocznym składanym do Urzędu Skar...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody