Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

WIOSŁA1

Marcin Woźniak, masters z KW-04 Poznań, podjął się bardzo trudnego zadania zebrania informacji o barwach wioseł obecnych i już nieistniejących klubów. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat barw klubowych, do których nasz kolega nie dotarł, prosimy o kontakt. Szczegóły w poniższym tekście.

Kontynuując wątki historyczne, chcielibyśmy opowiedzieć o jednej z ciekawszych tradycji wioślarskich – o malowaniu piór wioseł. Niejednokrotnie nasi nie-wioślarscy znajomi pytają bowiem, co znaczą malunki na wiosłach i skąd się tam wzięły.

Początkowo wyczynowe wiosła (a zatem i ich pióra) były malowane jedynie bezbarwnymi impregnatami, co miało zabezpieczyć drewno. Od końca XIX wieku najpierw w krajach anglosaskich, a później w innych krajach zachodnich, uczestniczące w regatach kluby zaczęły malować pióra na barwy klubowe. Miało to wymiar symboliczny, ale też ułatwiało odnalezienie swych wioseł, leżących podczas regat wśród sprzętu innych klubów. Przede wszystkim, pomagało to jednak wypatrzyć podczas wyścigu osadę "swojego" klubu. W latach 20. XX wieku moda ta stała się powszechna na zawodach międzynarodowych, gdzie zamiast barw klubowych, na piórach malowano flagi narodowe lub inne symbole danego kraju. Do Polski zwyczaj ten pod koniec lat dwudziestych sprowadzili zawodnicy naszej reprezentacji. Zaczęli oni na wiosłach swoich klubów malować barwy klubowe, a podczas mistrzostw Europy i igrzysk olimpijskich startować z wiosłami biało-czerwonymi. Pierwotnie na "kolorowo" malowano w Polsce jedynie część piór (reszta nadal była pokryta lakierem bezbarwnym), potem przyjęło się malowanie całego pióra. Na początku lat 30. praktycznie wszystkie kluby wioślarskie w Polsce posiadały swoje barwy wioseł, z których były równie dumne jak ze swych klubowych bander.

Chrzest łodzi Poznańskiego Klubu WioślarekChrzest łodzi Poznańskiego Klubu Wioślarek (fot. wikimedia.org)

Tradycja malowania wioseł na barwy klubowe przetrwała do dziś. Czasem kluby w trakcie swej historii zmieniały te barwy lub sposób malowania – co było nieuniknione choćby przy wprowadzeniu wioseł "siekierek". Barwy niektórych wioseł narodowych również nie zawsze wyglądały tak jak dziś. Obecnie zatem mamy ponad 150 sposobów malowania wioseł reprezentacji narodowych (tyle ile związków zrzesza FISA). Co ciekawe, tylko dwie trzecie narodowych barw wioseł przypomina mniej lub bardziej flagi narodowe danego kraju. Reszta – jak na przykład Nowa Zelandia – przyjęła barwy fantazyjne, nawiązujące do flagi, godła czy innego symbolu danego kraju. Sposób malowania wioseł klubowych zależy natomiast w pełni od wyobraźni założycieli i zarządów. Na świecie jest kilka tysięcy klubów wioślarskich, a barwy wioseł powtarzają się niezwykle rzadko. Z reguły, gdy klub w jednym kraju dowiadywał się, że w innym kraju istnieje klub z takimi samymi barwami wioseł, dodawał jakiś element wyróżniający. To najczęściej uzasadnia (występujące też w Polsce) małe paski przy trzonie wiosła.

Największy zbiór barw wioseł polskich klubów możecie znaleźć w Wikipedii – TU! W linku można odnaleźć zarówno barwy wioseł obecnych klubów, jak i klubów dawno nieistniejących. I tu nasza prośba. Jeśli ktoś z was, zwłaszcza ze starszych wioślarzy, posiada wiedzę co do barw wioseł innych nieistniejących już polskich klubów wioślarskich, prosimy o maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jest to adres autora powyższego hasła w Wikipedii, naszego kolegi, mastersa z KW-04 Poznań.

Zobacz także

TVP Sport wspomina wioślarskie medale z igrzysk w Rio de Janeiro
13 lip 2020
W miniony weekend na antenie TVP Sport było można obejrzeć finały najważniejszych biegów wioślarskich z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Materiał wciąż jest dostępny na stronie internetowej TVP Sport.  >>>Z...

Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata: złoto i brąz w Kolonii (1998)
10 lip 2020
Kolejna część cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" to regaty w Kolonii w 1998 roku i dwa medale biało-czerwonych - złoto dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn (Robert Sycz, Tomasz Kucharski) i brąz dwójki podwójnej m...

Uzupełniona kadra seniorów na lipcowe zgrupowania
08 lip 2020
Podajemy powołania do kadry wagi otwartej kobiet oraz wagi lekkiej mężczyzn na najbliższe zgrupowanie w COS OPO Wałcz (12.07-1.08.2020). Kadra wioseł długich mężczyzn od poniedziałku trenuje w Wałczu, natomiast zawodniczki wagi lekkiej i ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

13-16.08Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

13-16.08
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08
Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody