Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

PLOWDIW 2018 1

W naszym cyklu docieramy do przedostatniego odcinka - mistrzostw świata w Płowdiw, podczas których czwórka podwójna kobiet zdobyła złoty medal. Dwa medale wywalczyli też nasi parawioślarze.

>>>CZYTAJ TAKŻE O TRZECH SREBRNYCH MEDALACH I BRĄZIE Z SARASOTY (2017)<<<

Jolanta Majka i Michał Gadowski zdobyli srebro w konkurencji PR2Mix2x. Majka była także na podium - na trzecim jego stopniu - w konkurencji PR2W1x.

Natomiast Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald (dziś Sajdak) i Katarzyna Zillmann zostały mistrzyniami świata. Był to pierwszy złoty medal dla Polski w tej konkurencji.

PLOWDIW 2018 PARAfot. J. Kowacic

Zawsze zdarzają się potknięcia

Nasza osada rok wcześniej wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Sarasocie, choć ten wynik przyjęto z minimalnym niedosytem, ponieważ w przekroju całego sezonu wydawało się, że Polki są najlepsze. Tym razem było odrobinę inaczej, bo w Pucharach Świata biało-czerwone nie dominowały - dwa razy były drugie, a raz - szóste.

"Jak sobie przeanalizujemy nasze starty, to w każdym sezonie miałyśmy jakieś potknięcie. Wiadomo, że Puchary Świata są dla nas sprawdzianem, a najważniejsze są mistrzostwa - świata i Europy" - mówi Agnieszka Kobus-Zawojska.

Na mistrzostwach Starego Kontynentu, które miały miejsce nieco ponad miesiąc przed mistrzostwami świata, nasze zawodniczki okazały się bezkonkurencyjne - zostawiły w pokonanym polu Ukrainki i Holenderki. "Mistrzostwa Europy to wyjątkowe wspomnienie, bo po raz pierwszy w karierze usłyszałam Mazurka Dąbrowskiego na podium. To pokazało nam, że jesteśmy szybkie nie z przypadku, ponieważ warunki były bardzo trudne, a my wygrałyśmy z naprawdę dużą przewagą" - dodaje zawodniczka AZS-AWF Warszawa.

PLOWDIW 2018 2fot. J. Kowacic

Złe dobrego początki

Mistrzostwa świata odbyły się w świetnie znanym w wioślarskim środowisku Płowdiw. Polki wiedziały, że są faworytkami do zwycięstwa, ale początek regat był bardzo trudny - w pierwszym biegu były drugie i - co ważniejsze - niezadowolone ze swojej dyspozycji. "Przedbieg poszedł do du... Nic się nie kleiło, później mówiłam, że jeśli w takim stylu pojedziemy w kolejnym biegu, to nie ma opcji na finał" - wspomina Kobus-Zawojska.

Na szczęście już w półfinale karta się odwróciła. "Patrząc teoretycznie, miałyśmy bardzo trudny półfinał, bo trafiły się nam i Niemki, i Holenderki, czyli późniejsze medalistki. Więc jak wygrałyśmy ten półfinał, to byłam już pewna, że wygramy całe zawody. Miałam takie przeczucie i intuicję" - dodaje brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro.

PLOWDIW 2018 3fot. J. Kowacic

Najlepszy bieg i punkt odniesienia

Przed finałem apetyty były więc spore, ale nasze wioślarki, nauczone doświadczeniem z Sarasoty, nie deklarowały walki o złoto. "Ten półfinał był wtedy jednym z lepszych biegów w mojej karierze i wiedziałam, że jeśli nic nie zepsujemy, to będziemy miały złoto. Oczywiście nie mówiłyśmy tego głośno, ale półfinał pokazał nam, że te zawody są nasze" - śmieje się Agnieszka Kobus-Zawojska.

15 września nasza osada popłynęła fantastycznie i wygrała z czasem 6:08.96. Drugie były Niemki, a trzecie Holenderki. Obie te osady straciły blisko trzy sekundy do zwyciężczyń.

"Jak oglądam ten wyścig, to wygląda tak, jakbyśmy jechały z boku. Dla nas to był inny bieg, bo od początku byłyśmy z przodu i dojechałyśmy pewnie na pierwszym miejscu, a inne osady biły się o pozostałe medale. To był nasz najlepszy bieg do tej pory, zawsze będę go wspominać i będzie punktem odniesienia, choć mam nadzieję, że najlepsze jeszcze przed nami" - kończy Kobus-Zawojska z uśmiechem na ustach.

***

Agnieszka Kobus-Zawojska (ur. 28 sierpnia 1990 r. w Warszawie) - zawodniczka AZS-AWF Warszawa. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Mistrzyni świata (Płowidw) i Europy (Glasgow) z 2018 roku. Dwukrotna wicemistrzyni świata (Sarasota 2017 i Linz 2019). Pod koniec 2017 roku wyszła za mąż za wioślarza Macieja Zawojskiego. W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Maria Sajdak, z d. Springwald (ur. 30 lipca 1991 w Krakowie) – zawodniczka AZS-AWF Kraków. Brązowa medalistka olimpijska (Rio 2016), mistrzyni świata (Płowdiw 2018) i srebrna medalistka mistrzostw świata (Sarasota 2017, Linz 2019), mistrzyni Europy (Glasgow 2018) w czwórce podwójnej. Czterokrotna medalistka mistrzostw Europy. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Marta Wieliczko (ur. 1 października 1994 r.) - zawodniczka Wisły Grudziądz. Dwukrotna młodzieżowa mistrzyni świata w czwórkach podwójnych (2015, 2016). Mistrzyni świata (Płowidw) i Europy (Glasgow) z 2018 roku. Dwukrotna wicemistrzyni świata (Sarasota 2017 i Linz 2019).

Katarzyna Zillmann (ur. 26 lipca 1995 r.) - zawodniczka AZS UMK Toruń. Dwukrotna młodzieżowa mistrzyni świata w czwórkach podwójnych (2015, 2016). Mistrzyni świata (Płowidw) i Europy (Glasgow) z 2018 roku. Dwukrotna wicemistrzyni świata (Sarasota 2017 i Linz 2019).

Zobacz także

Sobota na mistrzostwach Europy w Szeged: transmisja w TVP Sport
26 kwi 2024
Sobota w Szeged to ierwszy dzień finałów mistrzostw Europy. O obronę tytułu powalczy czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański. Transmisja w TVP Sport i na stronie tvpsport.p...

ME i europejskie kwalifikacje olimpijskie: piątkowe wyniki Polaków
26 kwi 2024
W piątek w Szeged zaprezentowało się siedem polskich osad w mistrzostwach Europy i jedna w europejskich kwalifikacjach olimpijskich.  Jessika Sobocińska i Zuzanna Jasińska (LW2x) uplasowały się na trzecim miejscu w repasażu (07:24.97), ...

Mistrzostwa Europy w Szeged: świetny bieg czwórki podwójnej
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Świetnie zaprezentowała się czwórka podwójna mężczyzn, która miała najlepszy czas przedbiegów w swojej konkurencji.  Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Zięt...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody