W niedzielę kończy się zgrupowanie polskiej reprezentacji olimpijskiej wioślarzy w japońskim Tome. Nasi zawodnicy przenoszą się do wioski olimpijskiej, a 23 lipca rozpoczynają się starty na igrzyskach w Tokio. Zgrupowanie w Tome podsumowuje Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Niedziela 18 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem zgrupowania aklimatyzacyjnego olimpijskiej kadry wioślarzy w ośrodku w Tome. Od trzech dni tutejszy klimat pokazuje swoje prawdziwe oblicze o tej porze roku. Można powiedzieć, że temperatura otoczenia (ponad 30 stopni) połączona z bardzo wysoką wilgotnością jest nie do zniesienia, a tu zawodniczki i zawodnicy muszą jeszcze wykonać zaplanowaną przez trenerów porcję treningów na wodzie. Do łask wróciły natychmiast kamizelki chłodzące oraz baseny lodowe.
fot. B. Gryczuk
Szczególnie na treningach przedpołudniowych osadom trudno jest skończyć treningi w pełnym słońcu. Po południu pakujemy sprzęt na przyczepę i w poniedziałek rano zaraz po śniadaniu i krótkim pożegnaniu z niebywale gościnnymi gospodarzami, dwoma autokarami (ze względu na nakazany dystans społeczny spowodowany zagrożeniem covidowym) cała reprezentacja przenosi się do wioski olimpijskiej w Tokio. Ze względu na dość długą podróż (ok. 6,5-7 godzin) cały poniedziałek przeznaczony jest na sprawy organizacyjne: podróż, akredytacja w wiosce olimpijskiej i zakwaterowanie w niej, a we wtorek już treningi na torze olimpijskim Sea Forest Waterway.
Żegnamy się z Tome i jej przesympatycznymi organizatorami naszego dziesięciodniowego pobytu. Wszyscy starali się zrobić wszystko, aby nasi reprezentanci byli zadowoleni.
fot. B. Gryczuk
Słychać nawet głosy, że ten czas minął niespostrzeżenie szybko. Szczególne podziękowania należą się naszemu opiekunowi i chyba dla całej ekipy Przyjacielowi – Krzysztofowi Berczyńskiemu (jak wspomniano w pierwszym raporcie jest to Polak urodzony w Czaplinku, a obecnie mieszkający w Tokio, zatrudniony przez miasto Tome do kontaktów, głównie językowych z Japończykami), który przez cały czas naszego pobytu dwoił się i troił, aby zrealizować wszystkim niezbędne potrzeby. Był także czołowym zaopatrzeniowcem, gdyż nikt z naszych reprezentantów nie mógł pojechać do żadnego marketu.
Dziękujemy Ci tą drogą nasz przyjacielu!
Bogusław Gryczuk
Dyrektor sportowy PZTW
Terminarz występów polskich osad:
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup (M2x)
23.07 - przedbieg
24.07 - ew. repasaż
26.07 - ew. półfinał
28.07 - ew. finał
Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Fabian Barański (M4x)
23.07 - przedbieg
25.07 - ew. repasaż
27.07 - ew. finał
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (W4x)
23.07 - przedbieg
25.07 - ew. repasaż
27.07 - ew. finał
Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski (LM2x)
24.07 - przedbieg
25.07 - ew. repasaż
27.07 - ew. półfinał
29.07 - ew. finał
Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski (M4-)
24.07 - przedbieg
26.07 - ew. repasaż
28.07 - ew. finał
Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel, Maria Wierzbowska (W4-)
24.07 - przedbieg
26.07 - ew. repasaż
28.07 - ew. finał
Zobacz także
Przeprosiny Krzysztofa Tomczuka
21 lis 2024
Krzysztof Tomczuk, zawodnik AZS UMK Toruń, poprosił Polski Związek Towarzystw Wioślarskich o zamieszczenie przeprosin na naszej stronie internetowej. Treść przeprosin poniżej.
Ja, Krzysztof Piotr Tomczuk, chciałbym przeprosić wszystki...
Czwórka podwójna nominowana w prestiżowym plebiscycie. Głosuj!
19 lis 2024
Wioślarscy medaliści olimpijscy z Paryża Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański i Dominika Czaja znaleźli się w gronie nominowanych do tytułu Najlepszego Sportowca Roku w plebiscycie "As Sportu" organizowanym przez portal Interi...
Zmarł Eugeniusz Kubiak
18 lis 2024
17 listopada w wieku 85 lat zmarł Eugeniusz Kubiak - poinformował jego były klub Tryton Poznań.
Urodzony 25 maja 1939 w Poznaniu, syn Ignacego i Praksedy Pasiciel, absolwent miejscowego Technikum Ceramicznego (1957, technik ceramik). Wioślarz (...