Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

MP 1

W niedzielę w Poznaniu poznaliśmy decydujące rozstrzygnięcia wioślarskich Enea Mistrzostw Polski. W 94. edycji prestiżowych rozgrywek rywalizowano w dwudziestu konkurencjach. Złote medale wywalczyli między innymi Jerzy Kowalski (1xML), Wiktor Chabel (1xMA), siostry Wierzbowskie (2-KA) oraz Maria Springwald (1xKA).

Dzień wcześniej zobaczyliśmy eliminacje i repasaże w trzech najliczniej obsadzonych kategoriach. Kolejnego dnia zawodów na poznańskiej Malcie kibice mogli się emocjonować rywalizacją o medale w wykonaniu najlepszych w Polsce wioślarek i wioślarzy, którzy podczas tej imprezy reprezentowali swoje kluby i miasta.

Niezwykle interesująco zapowiadała się rywalizacja w jedynkach wagi lekkiej mężczyzn, gdzie zmierzyli się ze sobą Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) i Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk). Obaj przed tygodniem w dwójce wagi lekkiej przywieźli złoto z Pucharu Świata w Belgradzie. W niedzielę po zaciętej rywalizacji minimalnie lepszy okazał się Kowalski (7:03.08) - jego partner z dwójki uzyskał wynik 7:04.35. Trzeci na mecie Dariusz Paczkowski (Lotto Bydgostia) dopłynął z czasem 7:24.12.

Podobnie ciekawą rywalizację obejrzeliśmy w jedynkach kobiet, gdzie między sobą walczyły trzy z czterech zawodniczek ze srebrnej czwórki z mistrzostw świata w Sarasocie. Ostatecznie z czasem 8:07.56 wygrała Maria Springwald (AZS AWF Kraków). Druga była Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) z wynikiem 8:10.80, z kolei na trzeciej pozycji do mety dotarła Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) z rezulatatem 8:12.45, która do ostatnich metrów walczyła o podium z Martyną Mikołajczak (Lotto Bydgostia).


medale

Wśród dwójek bez sterniczki bezkonkurencyjne okazały się Maria i Anna Wierzbowskie (Lotto Bydgostia). Siostry wygrały z czasem 7:49.34, wyprzedzając o blisko 10 sekund Klaudię Ostrowską i Agnieszkę Robaszkiewicz (AZS UMK Toruń). Trzecie na mecie zameldowały się Jolanta Madalińska i Karolina Zawada (Posnania RBW Poznań) z wynikiem 8:06.55.

W kategorii dwójek podwójnych kobiet triumfowały Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa) z czasem 7:28.16. Drugie miejsce po ambitnej walce zajęły Agnieszka Robaszkiewicz i Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) z wynikiem 7:30.88, a brąz padł łupem Katarzyny Malinowskiej i Marty Wieliczko (Wisła Grudziądz) - 7:34.54.

zb1

W kategorii męskich jedynek triumfował Wiktor Chabel (Posnania RBW Poznań), który wygrał z czasem 7:31.35. Srebro wywalczył Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk) z wynikiem 7:40.41, a trzeci do mety dotarł Marcin Brzeziński (WTW Warszawa) z rezultatem 7:43.06. Z kolei wśród jedynek kobiet kategorii lekkiej wygrała Joanna Dorociak (WTW Warszawa) (7:59.84), druga była Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) (8:07.58), a trzecie miejsce zajęła Sylwia Zimnicka (AZS AWFiS Gdańsk) (8:24.13).

W klasyfikacji klubowej najlepsi okazali się przedstawiciele klubu Lotto Bydgostia (401) przez AZS AWF Warszawa (309) oraz AZS UMK Toruń (195). Klub z Bydgoszczy triumfował zarówno w kategorii kobiet (181), jak i w kategorii mężczyzn (220). W sumie przedstawiciele Lotto Bydgostia zdobywali złoto w aż 6 konkurencjach.

zb2

Pierwsze dwa zdjęcia z Enea Mistrzostw Polski pochodzą z profilu Lotto Bydgostia na Facebooku. Kolejne dwie fotografie są autorstwa Zdzisława Biernackiego, który prowadzi profil zdjęcia wioślarskie 1976-dziś

Komplet wyników we wszystkich konkurencjach jest dostępny pod tym adresem.

MEDALIŚCI ENEA MISTRZOSTW POLSKI:

4x ML:
1. Dawid Wachowicz, Dariusz Paczkowski, Paweł Paduch, Radosław Krzewiński (Lotto Bydgostia) - 6:32.16
2. Mateusz Mielniczyn, Dawid Górski, Bartosz Reichel, Tomasz Kaczorowski (AZS AWFiS Gdańsk) - 6:41.18
3. Bartosz Bednarek, Michał Suszka, Piotr Polus, Gustaw Stachowski (Posnania RBW Poznań) - 6:47.30

4-KA:
1. Maria Wierzbowska, Joanna Dittmann, Monika Chabel, Anna Wierzbowska (Lotto Bydgostia) - 7:24.48
2. Sara Bugajska, Katarzyna Pilch, Monika Sobieczek, Maria Wolna (AZS AWF Kraków) - 7:36.68
3. Agata Zielepuha, Natalia Rozwadowska, Klaudia Ostrowska, Oliwia Rafińska (AZS UMK Toruń) - 7:55.81

2xKA:
1. Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa) - 7:28.16
2. Agnieszka Robaszkiewicz, Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) - 7:30.88
3. Katarzyna Malinowska, Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) - 7:34.54

1xKL:
1. Joanna Dorociak (WTW Warszawa) - 7:59.84
2. Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) - 8:07.58
3. Sylwia Zimnicka (AZS AWFiS Gdańsk) - 8:24.13

4-MA:
1. Mirosław Ziętarski, Filip Leszczyński, Karol Leszczyński, Robert Fuchs (AZS UMK Toruń) - 6:19.44
2. Jakub Dominiczak, Marcin Sobieraj, Mikołaj Burda, Ryszard Ablewski (Lotto Bydgostia) - 6:21.97
3. Patryk Przekopski, Bartosz Leszczyński, Damian Krawitowski, Olaf Malinowski (AZS UMK Toruń) - 6:24.25

4x MA:
1. Szymon Pośnik, Natan Szymczyk-Węgrzycki, Maciej Zawojski, Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) - 5:57.97
2. Adam Wicenciak, Dawid Pieniak, Damian Rewers, Mateusz Świętek (KW 1904 Poznań) - 6:05.52
3. Piotr Gielec, Jakub Rogowski, Krzysztof Szumowski, Konrad Franke (AZS AWF Warszawa) - 6.50.91

1xML:
1. Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) - 7:03.08
2. Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) - 7:04.35
3. Dariusz Paczkowski (Lotto Bydgostia) - 7:24.12

2-KL:
1. Iga Janasik, Magdalena Świętek (KW 1904 Poznań) - 8:22.46
2. Paulia Straszewska, Emilia Leszczyńska (BTW Bydgoszcz) - 9:03.19

2-KA:
1. Maria Wierzbowska, Anna Wierzbowska (Lotto Bydgostia) - 7:49.34
2. Klaudia Ostrowska, Agnieszka Robaszkiewicz (AZS UMK Toruń) - 7:58.28
3. Jolanta Madalińska, Karolina Zawada (Posnania RBW Poznań) - 8:06.55

1x KA:
1. Maria Springwald (AZS AWF Kraków) - 8:07.56
2. Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) - 8:10.80
3. Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) - 8:12.45

1xMA:
1. Wiktor Chabel (Posnania RBW Poznań) - 7:31.35
2. Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk) - 7:40.41
3. Marcin Brzeziński (WTW Warszawa) - 7:43.06

2xKL:
1. Zuzanna Duda, Joanna Dorociak (WTW Warszawa) - 8:05.86
2. Zuzanna Olszewska, Paula Wydrych (AZS AWF Warszawa) - 8:12.29
3. Zuzanna Gutkowska, Sylwia Zimnicka (AZS AWFiS Gdańsk) - 8:18.99

8xKA:
1. Monika Chabel, Joanna Dittmann, Maria Wierzbowska, Anna Wierzbowska, Klaudia Jedynak, Magdalena Baszyńska, Martyna Mikołajczak, Izabela Gałek, Zuzanna Dreier (Lotto Bydgostia) - 7:35.49
2. Magdalena Wieczorek, Maria Brzozowska, Sara Bugajska, Julia Styła, Aleksandra Kubala, Sara Piwowarczyk, Katarzyna Pilch, Monika Sobieszek, Maria Wolna (AZS AWF Kraków) - 7:54.40
3. Magdalena Świętek, Iga Janasik, Martyna Rewers, Sylwia Kalet, Aleksandra Kirchner, Roksana Raczyńska, Aleksandra Manikowska, Paulina Kowalska, Natalia Szymkowiak (KW 1904 Poznań) - 8:33.36

2-ML:
1. Fryderyk Grodecki, Aleksander Florczak (AZS Szczecin) - 8:16.83
2. Gustaw Stachowski, Piotr Polus (Posnania RBW Poznań) - 9:10.69

2-MA:
1. Piotr Juszczak, Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz) - 7:18.68
2. Łukasz Posyłajka, Rafał Staszak (AZS Szczecin) - 7:24.22
3. Rafał Kowalczyk, Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - 7:30.92

4xKA:
1. Katarzyna Wełna, Katarzyna Pilch, Monika Sobieszek, Maria Springwald (AZS AWF Kraków) - 7:07.09
2. Marta Konieczna, Wioletta Zmelty, Katarzyna Boruch, Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - 7:08.19
3. Weronika Jagodzińska, Joanna Śliwińska, Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa) - 7:19.52

2xML:
1. Dariusz Paczkowski, Dawid Wachowicz (Lotto Bydgostia) - 7:13.88
2. Radosław Krzewiński, Jarosław Plotka (Lotto Bydgostia) - 7:24.12
3. Dawid Górski, Mateusz Mielniczyn (AZS AWFiS Gdańsk) - 7:24.48

2xMA:
1. Dominik Czaja, Maciej Zawojski (AZS AWF Warszawa) - 7:06;17
2. Łukasz Posyłajka, Rafał Staszak (AZS Szczecin) - 7:21.70
3. Piotr Gielec, Jakub Rogowski (AZS AWF Warszawa) - 7:28.51

4xKL:
1. Zuzanna Olszewska, Paula Stępień, Alina Korytkowska, Paula Wydrych (AZS AWF Warszawa) - 7:46.43
2. Monika Kowalska, Katarzyna Trzeciak, Sara Sobczak, Małgorzata Król (BKW Bydgoszcz) - 8:02.20
3. Emilia Leszczyńska, Paulina Straszewska, Anna Chmara, Katarzyna Pawełczak (BTW Bydgoszcz) - 8:16.70

8xMA:
1. Ryszard Ablewski, Piotr Dziewczyński, Mikołaj Burda, Dariusz Radosz, Marcin Pawłowski, Jakub Dominiczak, Filip Żuchowski, Marcin Sobieraj, Wojciech Wiśniewski (Lotto Bydgostia) - 5:58.14
2. Dominik Gasiul, Michał Mrozek, Krzysztof Szumowski, Adam Woźniak, Natan Szymczyk-Węgrzycki, Konrad Franke, Szymon Pośnik, Filip Kruszewski, Witold Szczepański (AZS AWF Warszawa) - 6:01.41
3. Olaf Malinowski, Damian Krawitowski, Patryk Przekopski, Karol Krause, Mirosław Ziętarski, Filip Leszczyński, Bartosz Leszczyński, Robert Fuchs, Bartosz Komakowski (AZS UMK Toruń) - 6:03.18

PR3Mix4+:
1. Patrycja Kapłon, Robert Niesyczyński, Bartołmiej Niesyczyński, Weronika Czarniecka, Ewa Obląk (UKS Salwator) - 9:19.74
2. Krzysztof Pikulski, Daniel Bojarek, Magdalena Maxelon, Łukasz Matyja, Julia Dobrzykowska (Lotto Bydgostia) - 9:23.14

Zobacz także

Dwie Polki w gronie 10 najlepszych wioślarek 2018 roku!
22 paz 2018
Dwie reprezentantki Polski znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych zawodniczek 2018 roku, które pojawiło się na stronie FISA. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Kobus-Zawojska, z kolei na piątej pozycji uplasowała się Maria Springwald. ...

Dominik Czaja podsumowuje sezon czwórki podwójnej
20 paz 2018
2018 rok był okresem pełnym zwrotów akcji dla męskiej czwórki podwójnej. Ostatecznie na najważniejsze zawody sezonu osada jeździła w składzie Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Maciej Zawojski i Szymon Pośnik. Z Mistrzostw Europy panowie wróci...

Pomóż nam wybrać nowe logo PZTW!
17 paz 2018
Konkurs na nowe logo Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich wkracza w decydującą fazę. Po długich naradach wybraliśmy pięć logotypów, które spełniają najwięcej kryteriów konkursowych i najbardziej nam się podobają. Teraz prosimy o...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27-28.10Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

27-28.10
Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11
Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody