Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Patronat Prezydenta RP
Sponsor Generalny
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

logo

Od 2 do 12 sierpnia podczas wyjątkowych Mistrzostw Europy w Berlinie i Glasgow będą rywalizować przedstawiciele siedmiu dyscyplin: wioślarze, pływacy, lekkoatleci, gimnastycy, kolarze, triathloniści i golfiści. Naszych reprezentantów już w pierwszych dniach imprezy czeka walka w Strathclyde Country Park. W Polsce zmagania sportowców transmitować będzie Telewizja Polska.

Prace na rzecz stworzenia Mistrzostw Europy w nowym formacie rozpoczęły się w 2015 roku. Organizacja European Athletics porozumiała się z sześcioma innymi federacjami, a głównym celem było stworzenie jednej wielkiej imprezy kosztem kilku mniejszych. Największym wyzwaniem wydawało się połączenie wszystkiego w jedną całość - zwłaszcza pod względem logistycznym. Udało się - Europejski Związek Nadawców (EBU) przewiduje, że w 2018 roku łączna liczba widzów może sięgnąć nawet miliarda.

maskotki MEMaskotki ME w Glasgow (foka Bonnie) i Berlinie (miś Berlino) Fot. EuropeanChampionships.com

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają długą tradycję - po raz pierwszy rozegrano je we Włoszech w 1893 roku. Po 1973 roku nie były już organizowane - aż do 2007 roku, kiedy imprezę wznowiono w Poznaniu. Od tamtej pory cieszy się rosnącym zainteresowaniem - wioślarskie ME w 2014 oglądało ponad 23 miliony widzów w 54 krajach. Obecnie europejskie wioślarstwo tworzą przedstawiciele 46 narodowych federacji, którymi zarządza European Rowing Management Board (ERMB). W 2016 roku przewodniczącym organizacji został po raz kolejny Ryszard Stadniuk - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich od 1997 roku, a wcześniej brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie.

"Tor w Strathclyde jest doskonale znany wioślarskiej społeczności i doceniany jako znakomita arena zawodów. Mistrzostwa Europy będą dobrą okazją do tego, by nieco zmomdernizować to miejsce i pokazać całemu światu w nowej odświeżonej formule" - mówił w marcu 2017 roku Ryszard Stadniuk po ogłoszeniu organizatora ME.

Impreza w nowym - przypominającym igrzyska olimpijskie formacie - będzie rozgrywana co cztery lata pod nazwą European Sports Championships. W tym roku podział jest jasny - Berlin będzie areną zmagań lekkoatletów, z kolei Glasgow i okolice ugoszczą przedstawicieli sześciu pozostałych dyscyplin. Jak przewidują organizatorzy, w Szkocji pojawi się w sumie ponad 3200 sportowców, z kolei w Niemczech około 1500.

medale MEMedale ME w Glasgow Fot. EuropeanChampionships.com

W Strathclyde Country Park zobaczymy rywalizację w 18 wioślarskich konkurencjach. Organizatorzy przewidują, że na wodzie będzie rywalizować ponad 600 wioślarzy i wioślarek z ponad 40 europejskich krajów. "Możliwość pokazania wioślarskich mistrzostw Europy razem z innymi popularnymi w Europie dyscyplinami jest dla nas prawdziwą okazją. Razem z Europejskim Związkiem Nadawców (EBU) - naszym długoletnim partnerem telewizyjnym - przewidujemy, że rosnące i tak z roku na rok wyniki oglądalności będą dzięki temu jeszcze lepsze" - zaznaczył prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland.

Wioślarska część imprezy rozpocznie się 2 sierpnia, ale zaplanowane na ten dzień eliminacje nie zostaną ujęte w przekazie telewizyjnym. Będzie tam jednak można obejrzeć kolejne 3 dni walki o medale. W Polsce transmisje będą dostępne na antenie Telewizji Polskiej oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

PLAN MISTRZOSTW EUROPY:

plan tr

Zobacz także

W weekend Centralne Regaty Otwarcia Sezonu w Poznaniu
24 kwi 2019
W sobotę i niedzielę (27-28 kwietnia) na torze regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Centralne Regaty Otwarcia Sezonu juniorów i seniorów. Dla większości reprezentantów Polski  - którzy do tej pory przebywali na zgrupowaniach między ...

Jakub Urban: nigdy nie obiecujemy medali przed wyjazdem
19 kwi 2019
W Wałczu dobiega końca kolejne przedsezonowe zgrupowanie. W 2019 roku reprezentanci Polski będą mogli nie tylko powalczyć o medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, ale także zapewnić sobie olimpijskie kwalifikacje. O przygotowaniach do ...

Agnieszka Kobus-Zawojska: wiem, że stres mi pomaga
16 kwi 2019
Agnieszka Kobus-Zawojska we wpisie na swojej stronie internetowej opowiedziała jak radzi sobie ze stresem przed najważniejszymi startami. Złota medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w 2018 roku od kilku dni przygotowuje się do nowego ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27-28.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)
10-12.05Regaty Międzynarodowe
Duisburg (Niemcy)

27-28.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)
10-12.05
Regaty Międzynarodowe
Duisburg (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody