Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Patronat Prezydenta RP
Sponsor Generalny
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

logo

Od 2 do 12 sierpnia podczas wyjątkowych Mistrzostw Europy w Berlinie i Glasgow będą rywalizować przedstawiciele siedmiu dyscyplin: wioślarze, pływacy, lekkoatleci, gimnastycy, kolarze, triathloniści i golfiści. Naszych reprezentantów już w pierwszych dniach imprezy czeka walka w Strathclyde Country Park. W Polsce zmagania sportowców transmitować będzie Telewizja Polska.

Prace na rzecz stworzenia Mistrzostw Europy w nowym formacie rozpoczęły się w 2015 roku. Organizacja European Athletics porozumiała się z sześcioma innymi federacjami, a głównym celem było stworzenie jednej wielkiej imprezy kosztem kilku mniejszych. Największym wyzwaniem wydawało się połączenie wszystkiego w jedną całość - zwłaszcza pod względem logistycznym. Udało się - Europejski Związek Nadawców (EBU) przewiduje, że w 2018 roku łączna liczba widzów może sięgnąć nawet miliarda.

maskotki MEMaskotki ME w Glasgow (foka Bonnie) i Berlinie (miś Berlino) Fot. EuropeanChampionships.com

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają długą tradycję - po raz pierwszy rozegrano je we Włoszech w 1893 roku. Po 1973 roku nie były już organizowane - aż do 2007 roku, kiedy imprezę wznowiono w Poznaniu. Od tamtej pory cieszy się rosnącym zainteresowaniem - wioślarskie ME w 2014 oglądało ponad 23 miliony widzów w 54 krajach. Obecnie europejskie wioślarstwo tworzą przedstawiciele 46 narodowych federacji, którymi zarządza European Rowing Management Board (ERMB). W 2016 roku przewodniczącym organizacji został po raz kolejny Ryszard Stadniuk - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich od 1997 roku, a wcześniej brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie.

"Tor w Strathclyde jest doskonale znany wioślarskiej społeczności i doceniany jako znakomita arena zawodów. Mistrzostwa Europy będą dobrą okazją do tego, by nieco zmomdernizować to miejsce i pokazać całemu światu w nowej odświeżonej formule" - mówił w marcu 2017 roku Ryszard Stadniuk po ogłoszeniu organizatora ME.

Impreza w nowym - przypominającym igrzyska olimpijskie formacie - będzie rozgrywana co cztery lata pod nazwą European Sports Championships. W tym roku podział jest jasny - Berlin będzie areną zmagań lekkoatletów, z kolei Glasgow i okolice ugoszczą przedstawicieli sześciu pozostałych dyscyplin. Jak przewidują organizatorzy, w Szkocji pojawi się w sumie ponad 3200 sportowców, z kolei w Niemczech około 1500.

medale MEMedale ME w Glasgow Fot. EuropeanChampionships.com

W Strathclyde Country Park zobaczymy rywalizację w 18 wioślarskich konkurencjach. Organizatorzy przewidują, że na wodzie będzie rywalizować ponad 600 wioślarzy i wioślarek z ponad 40 europejskich krajów. "Możliwość pokazania wioślarskich mistrzostw Europy razem z innymi popularnymi w Europie dyscyplinami jest dla nas prawdziwą okazją. Razem z Europejskim Związkiem Nadawców (EBU) - naszym długoletnim partnerem telewizyjnym - przewidujemy, że rosnące i tak z roku na rok wyniki oglądalności będą dzięki temu jeszcze lepsze" - zaznaczył prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland.

Wioślarska część imprezy rozpocznie się 2 sierpnia, ale zaplanowane na ten dzień eliminacje nie zostaną ujęte w przekazie telewizyjnym. Będzie tam jednak można obejrzeć kolejne 3 dni walki o medale. W Polsce transmisje będą dostępne na antenie Telewizji Polskiej oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

PLAN MISTRZOSTW EUROPY:

plan tr

Zobacz także

Biskup: wioślarze są jak... duchy
24 sty 2019
Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk) został wybrany Najlepszym Sportowcem Pomorza 2018 roku. Reprezentant Polski z tej okazji udzielił obszernego wywiadu "Dziennikowi Bałtyckiemu", w którym opowiedział między innymi o codziennych trudach związan...

ENEA XXVIII Mistrzostwa Polski na ergometrze już w sobotę!
20 sty 2019
W sobotę 26 stycznia w Tarnobrzegu odbędą się ENEA XXVIII Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim. Zawody rozpoczną się około godziny 10:00. Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować równolegle na dwudziestu ergometrach wioślarskich ...

Prezesi PZTW - Józef Radwan
19 sty 2019
W grudniu 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich będzie obchodził stulecie istnienia. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy cykl, w którym raz w miesiącu będziemy przybliżać historię polskiego wioślarstwa i dwunastu prezesów PZT...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

26.01Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Tarnobrzeg
13.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

26.01
Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Tarnobrzeg
13.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody