Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Patronat Prezydenta RP
Sponsor Generalny
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

logo

Od 2 do 12 sierpnia podczas wyjątkowych Mistrzostw Europy w Berlinie i Glasgow będą rywalizować przedstawiciele siedmiu dyscyplin: wioślarze, pływacy, lekkoatleci, gimnastycy, kolarze, triathloniści i golfiści. Naszych reprezentantów już w pierwszych dniach imprezy czeka walka w Strathclyde Country Park. W Polsce zmagania sportowców transmitować będzie Telewizja Polska.

Prace na rzecz stworzenia Mistrzostw Europy w nowym formacie rozpoczęły się w 2015 roku. Organizacja European Athletics porozumiała się z sześcioma innymi federacjami, a głównym celem było stworzenie jednej wielkiej imprezy kosztem kilku mniejszych. Największym wyzwaniem wydawało się połączenie wszystkiego w jedną całość - zwłaszcza pod względem logistycznym. Udało się - Europejski Związek Nadawców (EBU) przewiduje, że w 2018 roku łączna liczba widzów może sięgnąć nawet miliarda.

maskotki MEMaskotki ME w Glasgow (foka Bonnie) i Berlinie (miś Berlino) Fot. EuropeanChampionships.com

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają długą tradycję - po raz pierwszy rozegrano je we Włoszech w 1893 roku. Po 1973 roku nie były już organizowane - aż do 2007 roku, kiedy imprezę wznowiono w Poznaniu. Od tamtej pory cieszy się rosnącym zainteresowaniem - wioślarskie ME w 2014 oglądało ponad 23 miliony widzów w 54 krajach. Obecnie europejskie wioślarstwo tworzą przedstawiciele 46 narodowych federacji, którymi zarządza European Rowing Management Board (ERMB). W 2016 roku przewodniczącym organizacji został po raz kolejny Ryszard Stadniuk - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich od 1997 roku, a wcześniej brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie.

"Tor w Strathclyde jest doskonale znany wioślarskiej społeczności i doceniany jako znakomita arena zawodów. Mistrzostwa Europy będą dobrą okazją do tego, by nieco zmomdernizować to miejsce i pokazać całemu światu w nowej odświeżonej formule" - mówił w marcu 2017 roku Ryszard Stadniuk po ogłoszeniu organizatora ME.

Impreza w nowym - przypominającym igrzyska olimpijskie formacie - będzie rozgrywana co cztery lata pod nazwą European Sports Championships. W tym roku podział jest jasny - Berlin będzie areną zmagań lekkoatletów, z kolei Glasgow i okolice ugoszczą przedstawicieli sześciu pozostałych dyscyplin. Jak przewidują organizatorzy, w Szkocji pojawi się w sumie ponad 3200 sportowców, z kolei w Niemczech około 1500.

medale MEMedale ME w Glasgow Fot. EuropeanChampionships.com

W Strathclyde Country Park zobaczymy rywalizację w 18 wioślarskich konkurencjach. Organizatorzy przewidują, że na wodzie będzie rywalizować ponad 600 wioślarzy i wioślarek z ponad 40 europejskich krajów. "Możliwość pokazania wioślarskich mistrzostw Europy razem z innymi popularnymi w Europie dyscyplinami jest dla nas prawdziwą okazją. Razem z Europejskim Związkiem Nadawców (EBU) - naszym długoletnim partnerem telewizyjnym - przewidujemy, że rosnące i tak z roku na rok wyniki oglądalności będą dzięki temu jeszcze lepsze" - zaznaczył prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland.

Wioślarska część imprezy rozpocznie się 2 sierpnia, ale zaplanowane na ten dzień eliminacje nie zostaną ujęte w przekazie telewizyjnym. Będzie tam jednak można obejrzeć kolejne 3 dni walki o medale. W Polsce transmisje będą dostępne na antenie Telewizji Polskiej oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

PLAN MISTRZOSTW EUROPY:

plan tr

Zobacz także

Zimowe zgrupowanie w Livigno już za półmetkiem
14 lut 2019
Ponad 30-osobowa grupa zawodników i zawodniczek od 3 lutego przebywa we włoskim Livigno na zgrupowaniu szkoleniowym kadry narodowej. Ostatnie zimowe zgrupowanie przedsezonowe potrwa do 24 lutego. Reprezentanci Polski trenują głównie biegając n...

Katarzyna Zillmann triumfatorką XVII Plebiscytu "Sportowiec Torunia"
12 lut 2019
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) wygrała XVII edycję plebiscytu na Najlepszego Sportowca Torunia. W 2018 roku wspólnie z Martą Wieliczko, Marią Springwald i Agnieszką Kobus-Zawojską sięgała po złoto Mistrzostw Świata i Europy. Laureat?...

Tragiczna śmierć niemieckiego mistrza olimpijskiego
11 lut 2019
Tragiczne wieści z Sankt Moritz. Podczas jazdy na nartach podczas urlopu zmarł nagle Maximilian Reinelt. Niemiecki wioślarz to członek ósemki ze sternikiem, która dwukrotnie zdobywała medale Igrzysk Olimpijskich oraz wiele razy sięgała po me...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

16.03Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
13.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

16.03
Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
13.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody