Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

logo

Od 2 do 12 sierpnia podczas wyjątkowych Mistrzostw Europy w Berlinie i Glasgow będą rywalizować przedstawiciele siedmiu dyscyplin: wioślarze, pływacy, lekkoatleci, gimnastycy, kolarze, triathloniści i golfiści. Naszych reprezentantów już w pierwszych dniach imprezy czeka walka w Strathclyde Country Park. W Polsce zmagania sportowców transmitować będzie Telewizja Polska.

Prace na rzecz stworzenia Mistrzostw Europy w nowym formacie rozpoczęły się w 2015 roku. Organizacja European Athletics porozumiała się z sześcioma innymi federacjami, a głównym celem było stworzenie jednej wielkiej imprezy kosztem kilku mniejszych. Największym wyzwaniem wydawało się połączenie wszystkiego w jedną całość - zwłaszcza pod względem logistycznym. Udało się - Europejski Związek Nadawców (EBU) przewiduje, że w 2018 roku łączna liczba widzów może sięgnąć nawet miliarda.

maskotki MEMaskotki ME w Glasgow (foka Bonnie) i Berlinie (miś Berlino) Fot. EuropeanChampionships.com

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają długą tradycję - po raz pierwszy rozegrano je we Włoszech w 1893 roku. Po 1973 roku nie były już organizowane - aż do 2007 roku, kiedy imprezę wznowiono w Poznaniu. Od tamtej pory cieszy się rosnącym zainteresowaniem - wioślarskie ME w 2014 oglądało ponad 23 miliony widzów w 54 krajach. Obecnie europejskie wioślarstwo tworzą przedstawiciele 46 narodowych federacji, którymi zarządza European Rowing Management Board (ERMB). W 2016 roku przewodniczącym organizacji został po raz kolejny Ryszard Stadniuk - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich od 1997 roku, a wcześniej brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie.

"Tor w Strathclyde jest doskonale znany wioślarskiej społeczności i doceniany jako znakomita arena zawodów. Mistrzostwa Europy będą dobrą okazją do tego, by nieco zmomdernizować to miejsce i pokazać całemu światu w nowej odświeżonej formule" - mówił w marcu 2017 roku Ryszard Stadniuk po ogłoszeniu organizatora ME.

Impreza w nowym - przypominającym igrzyska olimpijskie formacie - będzie rozgrywana co cztery lata pod nazwą European Sports Championships. W tym roku podział jest jasny - Berlin będzie areną zmagań lekkoatletów, z kolei Glasgow i okolice ugoszczą przedstawicieli sześciu pozostałych dyscyplin. Jak przewidują organizatorzy, w Szkocji pojawi się w sumie ponad 3200 sportowców, z kolei w Niemczech około 1500.

medale MEMedale ME w Glasgow Fot. EuropeanChampionships.com

W Strathclyde Country Park zobaczymy rywalizację w 18 wioślarskich konkurencjach. Organizatorzy przewidują, że na wodzie będzie rywalizować ponad 600 wioślarzy i wioślarek z ponad 40 europejskich krajów. "Możliwość pokazania wioślarskich mistrzostw Europy razem z innymi popularnymi w Europie dyscyplinami jest dla nas prawdziwą okazją. Razem z Europejskim Związkiem Nadawców (EBU) - naszym długoletnim partnerem telewizyjnym - przewidujemy, że rosnące i tak z roku na rok wyniki oglądalności będą dzięki temu jeszcze lepsze" - zaznaczył prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland.

Wioślarska część imprezy rozpocznie się 2 sierpnia, ale zaplanowane na ten dzień eliminacje nie zostaną ujęte w przekazie telewizyjnym. Będzie tam jednak można obejrzeć kolejne 3 dni walki o medale. W Polsce transmisje będą dostępne na antenie Telewizji Polskiej oraz on-line na stronie SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

PLAN MISTRZOSTW EUROPY:

plan tr

Zobacz także

Wyjątkowe wyróżnienie dla Marii Springwald
18 lis 2018
Maria Springwald została wyróżniona orderem Portugalskiej Rodziny Królewskiej. Dom Filipe Folque de Braganca e Bourbon de Mendonca - członek rodziny królewskiej - uhonorował zawodniczkę czwórki podwójnej Brązowym Medalem Rycerski...

Wioślarska audycja z Agnieszką Kobus-Zawojską i Maciejem Zawojskim
14 lis 2018
Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski byli gośćmi porannej audycji w sportowym radiu Weszło.fm. W programie "Dwójka Bez Sternika" wioślarskie małżeństwo podzieliło się wrażeniami z wakacji w Meksyku oraz ze szczegółami opowiedziało...

Ruszyły zapisy na Mistrzostwa Świata na ergometrze wioślarskim
09 lis 2018
24 lutego 2019 roku w Long Beach w Kalifornii (USA) rozpoczną się Mistrzostwa Świata na ergometrze wioślarskim. Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować na dystansie 2000 metró w różnych kategoriach - open, lekkiej, juniorskiej, U-23, para ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23-24.11Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

23-24.11
Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody