Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

kw glowne

2018 rok był dla niej pod wieloma względami przełomowy. Katarzyna Wełna wróciła do wiosłowania po wielu perypetiach zdrowotnych. Postanowiła spróbować sił w kategorii lekkiej i nie żałuje - zdążyła zostać Akademicką Mistrzynią Świata wśród jedynek, a w finale Mistrzostw Europy finiszowała na czwartej pozycji. Zawodniczka AZS AWF Kraków opowiedziała nam nie tylko o wiosłach, ale także o swoich innych sportowych pasjach i marzeniach.

"Przerwa w mojej karierze była spowodowana powikłaniami po operacji, która miała miejsce w 2014 roku. Teraz jest już OK, ale muszę o siebie dbać. Świetnie się to zgrywa z moim powrotem do wagi lekkiej. Trzymanie zbilansowanej diety oraz prowadzenie higienicznego trybu życia składa się na sukces w zdrowiu. Z tego miejsca chciałabym podziękować doktorowi Szymonowi Fornagielowi, dzięki któremu wciąż mogę trenować" - zdradziła nam zawodniczka.

"Ten rok był dla mnie eksperymentalny. Wróciłam do wioślarstwa po roku przerwy. W styczniu miałam operację, co spowodowało u mnie miesiąc przerwy od treningów. W 2016 i 2017 roku wiosłowałam w kategorii open, a teraz zdecydowałam się na wagę lekką. Najważniejsza w sporcie jest cierpliwość. Przyzwyczajam swój organizm do utrzymywania niższej wagi, do ciężkich treningów i przede wszystkim do startów. Może się wydawać, że 9 miesięcy przerwy w wyczynowym trenowaniu nie odbije się dużym spadkiem formy na przestrzeni trzynastu lat treningów, ale jest inaczej. Weszłam w ten sezon spokojnie, z pozytywnym nastawieniem i myślą o zbliżających się Igrzyskach w Tokio. Nie stwarzałam sobie presji na wynik w tym roku, ale czułam, że z każdym dniem i każdym startem stawałam się mocniejsza" - dodaje czwarta zawodniczka Mistrzostw Europy w Glasgow.

kwFot. J. Kowacic

W tym sezonie Katarzyna Wełna była jedną z tercetu zawodniczek kategorii lekkiej, który jeździł na najważniejsze imprezy. Zawodniczka AZS AWF Kraków najczęściej startowała w jedynce - dwójkę tworzyły Weronika Deresz i Joanna Dorociak.

"Sezon traktuję jako całość i uważam, że był on dość udany. Jeśli mam wybrać jedno wydarzenie z tego sezonu, które najbardziej cenię, to byłoby to 4. miejsce na Mistrzostwach Europy. Te zawody przybrały w tym roku specjalną postać i każdy chciał wypaść w nich jak najlepiej. Na Mistrzostwach Europy czułam się bardzo dobrze pod względem fizycznym ale przede wszystkim technicznym" - przyznaje zawodniczka, która po zakończeniu rywalizacji w tym sezonie nie musi już tak pilnować wagi.

"W trakcie sezonu odmawiam sobie wielu rzeczy i obiecuję, że zjem je w czasie przerwy od startów. To ma być forma nagrody za te wszystkie wyrzeczenia. Pozwalam więc sobie zjeść np. kawałek ciasta od kochanej babci (której w trakcie sezonu ciągle odmawiałam), mogę pójść ze znajomymi na pizzę czy burgera lub po prostu zjeść słodką bułkę na śniadanie. Mimo wszystko staram się zachować umiar w tym nagradzaniu" - dodaje Katarzyna Wełna.

wel2Fot. J. Kowacic

Reprezentantkę Polski z grona startujących wyróżnia coś specjalnego - mocno angażuje się także w inną dyscyplinę. Zdjęciami z tras kolarskich chętnie dzieli się w mediach społecznościowych, a rower w pewnym momencie stał się jej niezbędnym narzędziem rehabilitacyjnym.

"Moja przygoda z kolarstwem zaczęła się w 2015 roku. Wdrożyłam wtedy do planu treningowego rower jako jedną z podstawowych jednostek treningowych. Poczułam wzrost formy i bardzo polubiłam kolarstwo. W 2017 roku - kiedy miałam przerwę w wiosłowaniu - wykorzystałam rower, by utrzymać wysoki poziom sportowy, ponieważ wiedziałam, że wrócę do wioślarstwa. Chciałam też mieć styczność z rywalizacją i stresem sportowym, dlatego zgłosiłam się do kilku zawodów kolarskich. Okazało się, że całkiem nieźle mi idzie i potrafię wygrywać amatorskie wyścigi. Brałam nawet udział w Mistrzostwach Polski Górskich elity, gdzie zajęłam 13 miejsce. Cała moja przygoda kolarska jest możliwa dzięki wsparciu klubu kolarskiego 72 D Windsport Team, do którego należę i za co bardzo mu dziękuję" - tłumaczy zawodniczka.

kw rower
Fot. Facebook.com/katarzynawelnasportowiec

Co dalej? Katarzyna Wełna nie ukrywa, że z kolejnym sezonem wiąże wielkie nadzieje. Po cichu zaczyna marzyć o następnych wyzwaniach. Jej największym wioślarskim idolem mimo upływu lat pozostaje Robert Sycz - dwukrotny złoty medalista olimpijski w wadze lekkiej.

"Kolejny sezon będzie bardzo ważny, ponieważ mistrzostwa świata są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi. Chciałabym wystartować w dwójce wagi lekkiej i zdobyć kwalifikacje dla kraju na Igrzyska Olimpijskie w Tokio" - dodaje zawodniczka AZS AWF Kraków.

"Moim hobby jest sport i wszystko, co z nim związane. Lubię poznawać i próbować sił w nowych dyscyplinach. Wychodzę z założenia, że każda aktywność fizyczna wnosi coś dobrego do mojego rozwoju motorycznego, dzięki czemu staję się sprawniejsza i mogę się wszechstronnie rozwijać. Myślę, że kiedyś będę się dobrze spełniać w roli trenera. Lubię też przekraczać swoje granice wytrzymałości fizycznej. Nie wykluczam, że kiedyś spróbuję ukończyć Ironmana oraz może ultramaraton (100km) na ergometrze? Ale to wszystko już po Igrzyskach Olimpijskich!" - kończy pełna optymizmu Katarzyna Wełna.

>>> OBSERWUJ KATARZYNĘ WEŁNĘ NA FACEBOOKU! <<<

Zobacz także

Olympic Committees Leadership Programme: weź udział w badaniu PKOl
15 gru 2024
Polski Komitet Olimpijski realizuje innowacyjny program mentoringowy – Olympic Committees Leadership Programme, oparty na najlepszych międzynarodowych praktykach, w tym IOC Young Leaders Programme. Celem jest wspieranie odpowiedzialnego zarządzan...

Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa 2024: klip [WIDEO]
14 gru 2024
Na przełomie listopada i grudnia 2024 na poznańskiej Malcie odbyła się Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa. Przedstawiamy krótki klip podsumowujący to wydarzenie. >>>ZOBACZ KLIP PODSUMOWUJĄCY KURSOKONFERENCJĘ<...

Rywale Polaków męską osadą roku na świecie
09 gru 2024
Holenderska czwórka podwójna w składzie Lennart Van Lierop, Finn Florijn, Tone Wieten i Koen Metsemakers została uznana przez World Rowing najlepszą męską osadą 2024 roku na świecie. W plebiscycie światowej federacji poza zwycięzcami nomin...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25.01Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
22-23.03Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim
Warszawa
12.04Regaty Długodystansowe
Kruszwica/Bydgoszcz

25.01
Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
22-23.03
Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim
Warszawa
12.04
Regaty Długodystansowe
Kruszwica/Bydgoszcz

Zobacz wszystkie zawody