Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" będziemy w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżać jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Pora na igrzyska w Barcelonie, na których Polacy wywalczyli dwa brązowe medale – w męskiej jedynce i męskiej czwórce ze sternikiem.
Hiszpanie musieli czekać do 1992 roku, by po raz pierwszy zorganizować Letnie Igrzyska Olimpijskie. To 25. impreza tej rangi, która była wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim po raz pierwszy nie próbowano wykorzystać jej do celów politycznych. Po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i odzyskaniu niepodległości przez kraje bloku wschodniego, mogły one w końcu wystąpić pod flagami narodowymi (Łotwa, Litwa, Estonia). Sportowcy z byłych republik radzieckich po raz ostatni uczestniczyli jako jedna ekipa (w barwach Wspólnoty Niepodległych Państw - m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś). Po raz ostatni wystąpiła też kadra Czechosłowacji.
Po raz pierwszy na igrzyskach wystartowały kraje, które odłączyły się od Jugosławii – Chorwacja, Słowenia i Bośnia i Hercegowina. Zadebiutowali też Jemen i Namibia.
Po zjednoczeniu Niemiec, tamtejsi sportowcy wystąpili jako jedno państwo – Republika Federalna Niemiec. Republika Południowej Afryki wróciła na igrzyska po zaprzestaniu apartheidu i wystawiła reprezentację mieszaną rasowo. Na start, z powodu sankcji międzynarodowych, nie pozwolono Jugosławii. MKOl zgodził się jednak, aby tamtejsi sportowcy wystąpili jako niezależna drużyna pod flagą olimpijską.
Łącznie na igrzyskach w Barcelonie wzięły udział 173 reprezentacje, w tym 9956 sportowców (7010 mężczyzn i 2851 kobiet). Rywalizowano w 286 konkurencjach w 32 dyscyplinach.
Polskę reprezentowało 205 zawodników. Nasi sportowcy zdobyli 19 medali, w tym trzy złote, sześć srebrnych i dziesięć brązowych. Dwa brązowe krążki były udziałem wioślarzy – jedynkarza Kajetana Broniewskiego i czwórki ze sternikiem w składzie: Jacek Streich, Wojciech Jankowski, Tomasz Tomiak, Maciej Łasicki, Michał Cieślak.
Zawody wioślarskie miały miejsce na jeziorze Banyoles w północno-wschodniej Katalonii i trwały od 27 lipca do 2 sierpnia. W sumie Polski Związek Towarzystw Wioślarskich wystawił na IO w Barcelonie pięć osad. Oprócz wspomnianych medalistów byli to: dwójka ze sternikiem -Tomasz Mruczkowski, Piotr Basta, Bartosz Sroga (siódme miejsce), dwójka podwójna - Andrzej Krzepiński, Andrzej Marszałek (bardzo dobry występ i piąte miejsce), czwórka podwójna - Marek Gawkowski, Piotr Bujnarowski, Cezary Jędrzycki, Jarosław Janowski (11. miejsce).
W przedbiegu Broniewski zajął drugie miejsce – musiał uznać wyższość Niemca Thomasa Lange, który od razu awansował do półfinału. Polak musiał walczyć w repasażach. W nich wygrał swój bieg.
Z półfinałów do finału A kwalifikowało się po trzech zawodników. Broniewski wyraźnie przegrał z Lange (6:54.54) i Vaclavem Chalupą z Czechosłowacji (6:56.12), ale w walce o trzecią pozycję nie dał pozostałym wioślarzom żadnych szans. Dopłynął do mety z czasem 7:02.65. Czwarty Fin Pertti Karppinen był niemal o 10 sekund gorszy (7:12.05).
W finale, który odbył się 1 sierpnia, nasz zawodnik podjął wspaniałą walkę o medale. Lange znów był najszybszy (6:51.40), a za nim dopłynął Chalupa (6:52.93). Broniewski stoczył pojedynek o brąz z Nowozelandczykiem Erikiem Verdonkiem. Ostatecznie Polak uzyskał 6:56.82 i był lepszy od rywala o niespełna sekundę (6:57.45).
Tego samego dnia odbył się także finał A czwórek ze sternikiem. Streich, Jankowski, Tomiak, Łasicki i sternik Cieślak . W ich konkurencji wystąpiło 12 osad.
W walce o medale Polacy musieli uznać wyższość Rumunów (5:59,37) i Niemców (6:00,34), ale spokojnie odparli atak Amerykanów i wywalczyli brąz. Nasza osada uzyskała czas 6:03,27 i była niespełna trzy sekundy lepsza od reprezentantów USA (6:06,03).
***
Kajetan Tomasz Broniewski (ur. 6 marca 1963 w Zabrzu) - polski wioślarz, a później działacz sportowy. Trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Zawodnik m.in. AZS-AWF Warszawa.
Maciej Piotr Łasicki (ur. 12 października 1965 w Gdańsku) - szlakowy reprezentacyjnej czwórki ze sternikiem, olimpijczyk i medalista z Barcelony (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.
Tomasz Piotr Tomiak (ur. 17 września 1967 w Nowym Tomyślu) - brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992), dwukrotny medalista mistrzostw świata.
Wojciech Jankowski (ur. 1 kwietnia 1963 w Płocku) - trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.
Jacek Franciszek Streich (ur. 12 października 1967 w Toruniu) - sierż. sł. st. Wojska Polskiego, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.
Michał Cieślak (ur. 6 września 1968 w Sierpcu) - sternik, olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), brązowy medalista mistrzostw świata.
Zobacz także
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich kobiet) w Zakopanem (5-24.01.2025)
06 sty 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 5-24.01.2025 r. w COS OPO Zakopane.
Kobiety – wiosła krótkie i długie
Gałka ...
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich mężczyzn) w Jakuszycach (3-24.01.2025)
06 sty 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołał niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry seniorów, które odbędzie się w dniach 3-24.01.2025 r. w Jakuszycach.
Wiosła krótkie mężczyzn
Biskup Mateusz (RTW Lotto Bydgostia) 6-...
Czwórka podwójna mężczyzn poza TOP10 w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego"
05 sty 2025
W sobotni wieczór odbyła się Gala Mistrzów Sportu, podczas której wybrano Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku. Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański znaleźli się poza czołową dziesiątką.
Czaja, Bi...
Zobacz także
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich kobiet) w Zakopanem (5-24.01.2025)
04 sty 2025
25.01 | Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim Wrocław |
22-23.03 | Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim Warszawa |
12.04 | Regaty Długodystansowe Kruszwica/Bydgoszcz |