Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

broniewski

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" będziemy w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżać jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Pora na igrzyska w Barcelonie, na których Polacy wywalczyli dwa brązowe medale – w męskiej jedynce i męskiej czwórce ze sternikiem.

Hiszpanie musieli czekać do 1992 roku, by po raz pierwszy zorganizować Letnie Igrzyska Olimpijskie. To 25. impreza tej rangi, która była wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim po raz pierwszy nie próbowano wykorzystać jej do celów politycznych. Po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i odzyskaniu niepodległości przez kraje bloku wschodniego, mogły one w końcu wystąpić pod flagami narodowymi (Łotwa, Litwa, Estonia). Sportowcy z byłych republik radzieckich po raz ostatni uczestniczyli jako jedna ekipa (w barwach Wspólnoty Niepodległych Państw - m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś). Po raz ostatni wystąpiła też kadra Czechosłowacji. 

Po raz pierwszy na igrzyskach wystartowały kraje, które odłączyły się od Jugosławii – Chorwacja, Słowenia i Bośnia i Hercegowina. Zadebiutowali też Jemen i Namibia.

Po zjednoczeniu Niemiec, tamtejsi sportowcy wystąpili jako jedno państwo – Republika Federalna Niemiec. Republika Południowej Afryki wróciła na igrzyska po zaprzestaniu apartheidu i wystawiła reprezentację mieszaną rasowo. Na start, z powodu sankcji międzynarodowych, nie pozwolono Jugosławii. MKOl zgodził się jednak, aby tamtejsi sportowcy wystąpili jako niezależna drużyna pod flagą olimpijską.

Łącznie na igrzyskach w Barcelonie wzięły udział 173 reprezentacje, w tym 9956 sportowców (7010 mężczyzn i 2851 kobiet). Rywalizowano w 286 konkurencjach w 32 dyscyplinach.

Polskę reprezentowało 205 zawodników. Nasi sportowcy zdobyli 19 medali, w tym trzy złote, sześć srebrnych i dziesięć brązowych. Dwa brązowe krążki były udziałem wioślarzy – jedynkarza Kajetana Broniewskiego i czwórki ze sternikiem w składzie: Jacek Streich, Wojciech Jankowski, Tomasz Tomiak, Maciej Łasicki, Michał Cieślak.

Zawody wioślarskie miały miejsce na jeziorze Banyoles w północno-wschodniej Katalonii i trwały od 27 lipca do 2 sierpnia. W sumie Polski Związek Towarzystw Wioślarskich wystawił na IO w Barcelonie pięć osad. Oprócz wspomnianych medalistów byli to: dwójka ze sternikiem -Tomasz Mruczkowski, Piotr Basta, Bartosz Sroga (siódme miejsce), dwójka podwójna - Andrzej Krzepiński, Andrzej Marszałek (bardzo dobry występ i piąte miejsce), czwórka podwójna  - Marek Gawkowski, Piotr Bujnarowski, Cezary Jędrzycki, Jarosław Janowski (11. miejsce).

IO1992

W przedbiegu Broniewski zajął drugie miejsce – musiał uznać wyższość Niemca Thomasa Lange, który od razu awansował do półfinału. Polak musiał walczyć w repasażach. W nich wygrał swój bieg.

Z półfinałów do finału A kwalifikowało się po trzech zawodników. Broniewski wyraźnie przegrał z Lange (6:54.54) i Vaclavem Chalupą z Czechosłowacji (6:56.12), ale w walce o trzecią pozycję nie dał pozostałym wioślarzom żadnych szans. Dopłynął do mety z czasem 7:02.65. Czwarty Fin Pertti Karppinen był niemal o 10 sekund gorszy (7:12.05).

W finale, który odbył się 1 sierpnia, nasz zawodnik podjął wspaniałą walkę o medale. Lange znów był najszybszy (6:51.40), a za nim dopłynął Chalupa (6:52.93). Broniewski stoczył pojedynek o brąz z Nowozelandczykiem Erikiem Verdonkiem. Ostatecznie Polak uzyskał 6:56.82 i był lepszy od rywala o niespełna sekundę (6:57.45).

Tego samego dnia odbył się także finał A czwórek ze sternikiem. Streich, Jankowski, Tomiak, Łasicki i sternik Cieślak . W ich konkurencji wystąpiło 12 osad. 

W walce o medale Polacy musieli uznać wyższość Rumunów (5:59,37) i Niemców (6:00,34), ale spokojnie odparli atak Amerykanów i wywalczyli brąz. Nasza osada  uzyskała czas 6:03,27 i była niespełna trzy sekundy lepsza od reprezentantów USA (6:06,03). 

***

Kajetan Tomasz Broniewski (ur. 6 marca 1963 w Zabrzu) - polski wioślarz, a później działacz sportowy. Trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Zawodnik m.in. AZS-AWF Warszawa.

Maciej Piotr Łasicki (ur. 12 października 1965 w Gdańsku) - szlakowy reprezentacyjnej czwórki ze sternikiem, olimpijczyk i medalista z Barcelony (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Tomasz Piotr Tomiak (ur. 17 września 1967 w Nowym Tomyślu) - brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992), dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Wojciech Jankowski (ur. 1 kwietnia 1963 w Płocku) - trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Jacek Franciszek Streich (ur. 12 października 1967 w Toruniu) - sierż. sł. st. Wojska Polskiego, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Michał Cieślak (ur. 6 września 1968 w Sierpcu) - sternik, olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Barcelonie (1992), brązowy medalista mistrzostw świata.

Zobacz także

Czwórka podwójna nominowana w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego"
14 lis 2024
Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zostali nominowani w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski 2024 Roku. 14 listopada o godz. 12.45 rozpoczęło się głosowanie w 90. Plebiscycie...

Powołania na konsultacje i zgrupowanie szkoleniowe w Wałczu
06 lis 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na konsultacje i zgrupowanie szkoleniowe młodzieżowej kadry narodowej, które odbędzie się w dniach 8-16.11.2024 r. w Ośrodku COS-OPO Wałcz. PowołaniaBajerska Joanna (...

Ogólnopolska Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa 2024
04 lis 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że w dniach 30.11 - 01.12.2024 roku na terenie toru regatowego Malta w Poznaniu zostanie zorganizowana Ogólnopolska Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa. Do udziału w kursokon...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

15-16.11Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz
15-16.11Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz

15-16.11
Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz
15-16.11
Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego
Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody