Cel na Mistrzostwa Europy Seniorów? Chcemy sprawdzić się w boju i zobaczyć w jakim miejscu jesteśmy - mówi Bogusław Gryczuk. Zapraszamy na rozmowę z dyrektorem sportowym Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
>>>CZYTAJ TEŻ O OSTATECZEJ DECYZJI W SPRAWIE ME W POZNANIU<<<
- Mistrzostwa Europy w październiku to dobry termin?
Bogusław Gryczuk: - Wiem, że niektórzy uważają, że to za późno, że lepiej byłoby, gdyby odbyły się np. w połowie września. Moim zdaniem najważniejsze, że te mistrzostwa Europy w tym sezonie w ogóle się odbędą. Każdemu może się wydawać, że sumiennie trenuje, ale jak nie ma rywalizacji z przeciwnikami, to napięcie opada. Poza tym jest to etap przygotowań do igrzysk olimpijskich. Śledzę doniesienia wioślarskie z Niemiec i nasi sąsiedzi są bardzo zadowoleni, że regaty w Poznaniu dojdą do skutku. Jeśli renomowany zawodnik z tamtejszej ósemki wypowiada się, że od razu jest inne podejście do treningu, to coś jest na rzeczy. Dlatego uważam, że to bardzo dobra decyzja.
- Mistrzostwa w październiku nie zaburzą przygotowań do kolejnego sezonu?
- Nie przesadzałbym z tym zaburzeniem przygotowań, bo to raptem różnica trzech czy czterech tygodni w stosunku do poprzednich lat. A pamiętajmy, że zawodnicy przez dwa miesiące musieli zostać w domu i trenowali indywidualnie. Po prostu w tym roku będą mieli krótszą przerwę. Trenerzy w listopadzie planują pierwsze spotkanie z wioślarzami w ramach przygotowań do kolejnego sezonu, więc wszystko będzie się odbywać podobnie jak w poprzednich latach.
- Seniorów czekają także mistrzostwa Polski. Trzy tygodnie przed startem mistrzostw Europy.
- Sami się na to zdecydowaliśmy. Nawet w tym sezonie wszystko było zaplanowane tak, że starty miały być w cyklu trzytygodniowym. Możemy sobie na to pozwolić, bo mistrzostwa Europy to nie mistrzostwa świata, nie są kwalifikacjami olimpijskimi itd. Poza tym dla seniorów to będzie pierwsze przetarcie z przeciwnikiem, tyle że w osadach klubowych.
- Jaki jest cel na te mistrzostwa Europy w Poznaniu?
- Przede wszystkim sprawdzić się w boju i zobaczyć w jakim miejscu jesteśmy, bo nie wiemy nawet jak trenowały inne ekipy. Np. Niemcy nie przewidują żadnych wewnętrznych regat, poza mistrzostwami w sprincie. A Brytyjczycy w ogóle nie przyjeżdżają, ale oni akurat nie wybierają się na żadne regaty międzynarodowe. Tylko że Brytyjczycy mają takie możliwości, że mogą się na poważnie ścigać wewnątrz, w swojej grupie.
fot. J. Kowacic
– Podobnie podchodzimy do mistrzostw Europy młodzieżowców w Duisburgu i juniorów w Belgradzie?
– Tu znaków zapytania jest jeszcze więcej. Na mistrzostwa juniorów nie wiadomo jeszcze kto przyjedzie, bo w Serbii jest trudna sytuacja pandemiczna. Znów się odwołam do Niemców, którzy mają Serbię na czarnej liście - jeśli się stamtąd wraca, trzeba odbyć kwarantannę. Więc do końca miesiąca czekają z podjęciem decyzji czy w ogóle wyślą tam swoją kadrę. Natomiast jeśli chodzi o młodzieżowców, to nie wyobrażam sobie, żeby medalu nie zdobyła czwórka podwójna kobiet, która zdobywała krążki na dwóch poprzednich MME. Tym bardziej, że są tam zawodniczki, które zaraz będą startowały w seniorskich mistrzostwach Europy.
– A inne młodzieżowe załogi?
– Liczę na finały. Jedna osada jedzie po naukę, jest to ósemka dziewczyn. Ale jest siedem zgłoszonych załóg, więc mam nadzieję, że będą potrafiły minąć jedną i wystąpić w finale.
– Piotr Płomiński popłynie w jedynce czy w innej osadzie?
– Trenerzy po rozmowie z zawodnikiem podjęli decyzję, że będzie płynął w czwórce podwójnej. Oczywiście jest to zasadne, o ile koledzy w załodze będą dorównywali mu poziomem. Pamiętajmy jednak, że pierwszy rok po przejściu z juniorów do młodzieżówki bywa trudny, chociaż Natan Węgrzycki-Szymczyk miał najlepszy sezon po wejściu do młodzieżówki. Z tym że był to mistrz świata juniorów.
– Jaki plan do końca roku?
– Mam nadzieję, że doprowadzimy do skutku wszystkie imprezy zgodnie z kalendarzem. Do tego regaty jesienne na jedynkach i dwójkach, żeby móc zdecydować z kim będziemy pracować w kolejnym sezonie, zwłaszcza w tych młodszych grupach.
Zobacz także
Kadra seniorów: powołania na zgrupowanie w Livigno (7-18.07.2025)
03 lip 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 8-18.07.2025 w Livigno (Włochy).
Wiosła krótkie mężczyzn:Biskup Mateusz (RTW Lotto B...
Puchar Świata: dwa medale polskich czwórek w Lucernie!
29 cze 2025
Znakomicie zaprezentowały się polskie osady w finałach Pucharu Świata w Lucernie! Brązowe medale wywalczyła czwórka podwójna kobiet, a kilka minut później ze srebra cieszyła się czwórka podwójna mężczyzn.
Jako pierwsze w finale...
Puchar Świata w Lucernie: cztery polskie osady w finałach A
27 cze 2025
Cztery polskie osady będziemy oglądać w finałach A rozgrywanych w Lucernie regat Pucharu Świata. W piątek awanse wywalczyły męska i damska czwórka podwójna. W decydujących biegach wystąpią też obie nasze ósemki.
STARTY POLAKÓW ...
5.07 | Ogólnopolskie Regaty Wioślarskie / Regaty Młodzików i Juniorów Młodszych Poznań |
6.07 | Regaty Liga Amatorów i Mastersów Poznań |
11-13.07 | Enea Mistrzostwa Polski Juniorów Enea Mistrzostwa Polski Młodzików Kruszwica |