Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

MONACHIUM DWÓJKA 2

Wracamy z cyklem "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata". Docieramy do 2007 roku i imprezy w Monachium, gdzie dwie polskie osady sięgnęły po złote medale – czwórka podwójna mężczyzn i dwójka ze sternikiem.

>>>PRZECZYTAJ TEŻ O DWÓCH MEDALACH MŚ W ETON (2006)<<<

Regaty odbyły się na Regattastrecke Oberschleissheim, czyli torze regatowym wybudowanym specjalnie na igrzyska olimpijskie w 1972 roku.Trasa ma dwa kilometry długości i 135 metrów szerokości. Natomiast trybuny mogą pomieści 9,5 tysiąca widzów. Mistrzostwa świata odbyły się tam dwukrotnie - w 1981 i właśnie w 2007 roku.

Bardzo często gościły tam też Puchary Świata. "Nie czuło się różnicy pomiędzy mistrzostwami czy Pucharami Świata. Regaty jak regaty. Zawsze trzeba było wsiąść do łodzi i dać z siebie wszystko" – wspomina Łukasz Kardas.

Podobnego zdania jest Marek Kolbowicz: "Mieliśmy namiot tam gdzie zawsze, hotel ten sam, na rozgrzewkę zawsze biegaliśmy na stadion Bayernu, wszystko to samo. Puchar Świata czy mistrzostwa świata? Co to za różnica! Taki dzień świstaka".

Na mistrzostwach w Monachium wystąpiło 11 polskich załóg wioślarskich. Oprócz medalistów byli to: jedynkarka Julia Michalska (8. miejsce), dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (10. miejsce), dwójka podwójna mężczyzn (12. miejsce), dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (6.miejsce w ćwierćfinale), dwójka bez sternika (7. miejsce), czwórka bez sternika wagi lekkiej (8. miejsce), czwórka bez sternika (20. miejsce), ósemka mężczyzn (5. miejsce) i ósemka wagi lekkiej mężczyzn (6. miejsce).

MONACHIUM DWÓJKA

Przegrana rywalizacja i sternik w łodzi

Łukasz Kardas i Dawid Pacześ w tamtym sezonie rywalizowali wewnętrznie z Jarosławem Godkiem i Piotrem Hojką o występ w konkurencji olimpijskiej – dwójce bez sternika. Na pierwszym Pucharze Świata w Linzu Kardas i Pacześ wygrali finał B, a Godek i Hojka byli najlepsi w finale C. Jednak w kolejnych Pucharach Świata role się odwróciły. Godek i Hojka byli minimalnie lepsi w Amsterdamie, a w Lucernie zajęli siódme miejsce, wygrywając finał B (Pacześ i Kardas wygrali finał C).

Stało się więc jasne, że zawodnicy LOTTO-Bydgostii popłynął w dwójce bez sternika. Z kolei Kardas i Pacześ wystąpili w konkurencji nieolimpijskiej – ze sternikiem, którym został Daniel Trojanowski."Mieliśmy z tyłu głowy, że jest to druga kategoria, bo najlepsi startowali w dwójce bez sternika" – zaznacza Kardas.

Przygotowania do mistrzostw były obiecujące. "Już podczas zgrupowania w Wałczu to bardzo dobrze wyglądało. Mieliśmy tam też małą rywalizację, bo była jeszcze jedna dwójka ze sternikiem, z którą walczyliśmy o wyjazd na mistrzostwa świata" – dodaje.

Tę rywalizację udało się wygrać, a na regatach w Monachium było już z górki. Zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani, a najbardziej zacięty wyścig mieli w… przedbiegu. Wówczas Włosi ich gonili i wpadli na metę niespełna pół sekundy później. "Dość łatwo to przyszło. Nie pamiętam, żeby w którymkolwiek biegu był jakiś stres. Wszystko szło zgodnie z planem" – zapewnia Kardas.

Wspomnieni Włosi – Francesco Gabriele, Valerio Massimo i Gianluca Barattolo – w finale również byli drudzy. Brąz wywalczyli Kanadyjczycy: Kristopher McDaniel, Derek O’Farrell i Brian Price.

Mimo bardzo dobrego wiosłowania Polaków w Monachium, tego sukcesu nie udało się powtórzyć, nawet w tej konkurencji. "Rok później w Linzu też byliśmy w dobrej dyspozycji, czułem, że możemy obronić tytuł, ale niestety Dawid się gorzej poczuł i skończyliśmy na piątym miejscu" – przypomina Łukasz Kardas i zapewnia, że złoto z Monachium ma wyjątkowe miejsce w jego wspomnieniach. "Żona zrobiła mi piękne gablotki na wszystkie medale, wiszą w salonie w widocznym miejscu, a złoto mistrzostw świata wisi na środku największej gabloty" – kończy z uśmiechem.

MONACHIUM DOMINATORZY

Trzeci (i nie ostatni) rok dominacji

Nasi Dominatorzy w żelaznym składzie: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski po raz trzeci z rzędu obronili mistrzostwo świata. Ale to był w ogóle ich świetny sezon. W cuglach wygrali dwa pierwsze Puchary Świata – w Linzu i Amsterdamie – i triumfowali w klasyfikacji końcowej, mimo że na trzeci do Lucerny już nie pojechali.

"To wciąż było nasze świetne wiosłowanie. Co tu dużo mówić o tych mistrzostwach? W Monachium jest fajny, szybki tor, lodowata woda, po starcie było można się ochłodzić. Tyle" – śmieje się Kolbowicz.

Regaty w stolicy Bawarii toczyły się pod ich dyktando. W przedbiegu i półfinale wygrali z dużym zapasem nad resztą stawki. W finale rywalizacja była odrobinę bardziej zacięta, choć przez cały bieg Polacy mieli wszystko pod kontrolą. Na mecie wyprzedzili Francuzów i Niemców.

"Po zakończeniu regat Sławek Kruszkowski, który nie pływał już przecież z nami od trzech lat, przyszedł do mnie i Adama do pokoju i powiedział: ‘chłopaki, wy naprawdę jesteście wielcy’. Zapamiętam to do końca życia. Znaczyło to dla mnie więcej niż nawet ten medal, który zdobyliśmy" – kończy Kolbowicz.

W następnym roku nasza czwórka podwójna jechała na igrzyska olimpijskie do Pekinu w roli wielkich faworytów. Jak pamiętamy - nie zawiedli naszych oczekiwań. Więcej o tamtych IO pisaliśmy TUTAJ!

***

Łukasz Kardas (ur. 1 lutego 1983 w Stalowej Woli) - zawodnik AZS Szczecin. Jego największym sukcesem było mistrzostwo świata w Monachium w dwójce ze sternikiem. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Dawid Pacześ (ur. 2 maja 1983 w Szczecinie) - zawodnik AZS Szczecin. Jego największym sukcesem było mistrzostwo świata w Monachium w dwójce ze sternikiem. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Daniel Dawid (Drachmen) Trojanowski (ur. 24 lipca 1982 w Brodnicy) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, sternik. Czterokrotny olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), mistrz świata w dwójce ze sternikiem (2007), mistrz świata juniorów w ósemce ze sternikiem (1999), brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów w ósemce ze sternikiem (2014). Żołnierz Wojska Polskiego w stopniu starszego szeregowego.

Konrad Henryk Wasielewski (ur. 19 grudnia 1984 w Szczecinie) - zawodnik KS AZS Szczecin. Absolwent Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Wielokrotny mistrz Polski w wioślarstwie, a także czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej i jednokrotny mistrz Europy w tej konkurencji. Dwukrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich (Pekin 2008, Londyn 2012) - złoty medalista z Pekinu (2008). Karierę sportową oficjalnie zakończył w 2016. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008). Uhonorowany także tytułem Ambasadora Szczecina.

Marek Antoni Kolbowicz (ur. 11 czerwca 1971 w Szczecinie) - absolwent Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Wychowanek klubu Czarni Szczecin, a od 1990 zawodnik AZS Szczecin. Pięciokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). W Pekinie wywalczył złoty medal w czwórkach podwójnych. Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn (2005, 2006, 2007, 2009). W 2010 wywalczył ponadto mistrzostwo Europy w czwórce podwójnej. Brązowy medalista mistrzostw świata w dwójce podwójnej (z Adamem Korolem w 1998) oraz wicemistrz świata (2002) i brązowy medalista MŚ (2003) w czwórce podwójnej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina.

Michał Jeliński (ur. 17 marca 1980 w Gorzowie Wielkopolskim) - zawodnik klubu AZS-AWF Gorzów Wielkopolski. Ukończył studia na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Wielokrotny mistrz Polski w wioślarstwie, a także m.in. czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej i jednokrotny mistrz Europy w tej konkurencji. Trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). W Pekinie w 2008 wywalczył złoty medal w czwórce podwójnej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Adam Marek Korol (ur. 20 sierpnia 1974 w Gdańsku) - ukończył studia z zakresu wychowania fizycznego na gdańskiej AWFiS. Pięciokrotny olimpijczyk (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Czterokrotny mistrz świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn (2005, 2006, 2007, 2009), mistrz Europy (2010). Był również brązowym medalistą MŚ w dwójce podwójnej (z Markiem Kolbowiczem w 1998) oraz wicemistrzem świata (2002) i brązowym medalistą MŚ (2003) w czwórce podwójnej. Poseł na Sejm VIII kadencji, w 2015 był Ministrem Sportu i Turystyki w rządzie Ewy Kopacz. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008). Obecnie wiceprezes ds. sportowych PZTW.

Zobacz także

Powołania kadry juniorów na zgrupowanie w COS OPO Wałcz (9-20.05)
09 maj 2021
W niedzielę 9 maja rozpoczęło się zgrupowanie kadry narodowej juniorek i juniorów w COS OPO Wałcz, które potrwa do 20 maja. Przedstawiamy powołanych. Powołania na zgrupowanie juniorów w COS OPO Wałcz (9-20.05.2021) Barańska Aleksandra (...

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim: medaliści
07 maj 2021
7 maja na terenie Centrum Sportu i Rekreacji UW odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Rozdano cztery komplety medali. Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie wagowe: lekką i otwartą wśród kobiet i mężczyzn...

Moc energii podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze
06 maj 2021
Kto okaże się być prawdziwą maszyną do wiosłowania? Tego dowiemy się już 7 maja podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze. Zawody odbędą się Warszawie, a weźmie w nich udział ponad 460 studentów i studentek z 50 uczelni. Po r...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

14-16.05Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
15.05Maraton Wioślarski Toruń Bydgoszcz
Toruń/Bydgoszcz
15-17.05Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO
Lucerna (Szwajcaria)

14-16.05
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
15.05
Maraton Wioślarski Toruń Bydgoszcz
Toruń/Bydgoszcz
15-17.05
Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO
Lucerna (Szwajcaria)

Zobacz wszystkie zawody