Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

CHUNGJU 1

W naszym cyklu czas na 2013 rok, mistrzostwa świata w koreańskim Chungju i pierwszy medal kobiecej czwórki podwójnej, która wystąpiła w składzie: Sylwia Lewandowska, Joanna Leszczyńska, Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj.

>>>PRZECZYTAJ TAKŻE O DWÓCH ZŁOTYCH MEDALACH MŚ W PŁOWDIW (2012)<<<

W 2013 roku mistrzostwa świata odbyły się na Tangeum-ho, sztucznym zbiorniku wodnym w Korei Południowej, w prowincji Chungcheongbuk-do, na obszarze miasta wydzielonego Chungju, powstałym w wyniku spiętrzenia wody przez zaporę na rzece Han-gang. Budowę zapory ukończono w 1985 roku. Co roku organizowane są tam wydarzenia sportów wodnych, ale regaty wioślarskie w 2013 roku były zdecydowanie największą i najbardziej prestiżową imprezą, jaka miała miejsce do tej pory.

Na mistrzostwach wystąpiło siedem polskich osad. Oprócz czwórki podwójnej kobiet były to: ósemka mężczyzn (4. miejsce), dwójka bez sternika (5. miejsce), dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (8. miejsce), czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn (8. miejsce), dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (10. miejsce) i czwórka podwójna mężczyzn (15. miejsce).

CHUNGJU 2

Przesiadka do czwórki

Na igrzyskach olimpijskich w Londynie Magdalena Fularczyk i Julia Michalska wywalczyły brązowy medal w dwójce podwójnej. Dla drugiej z nich była to impreza docelowa, po której postanowiła zrobić przerwę na macierzyństwo. "Po Londynie miałam rozmowę z trenerem Marcinem Witkowskim i zastanawialiśmy się, co dalej. Julia zdecydowała się na przerwę, z kolei ja byłam jeszcze w ferworze sukcesu i chciałam iść za ciosem. Doszliśmy do wniosku z trenerem, że są mocne dziewczyny i warto potrenować w czwórce" - zdradza Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Czwórka miała być podwaliną pod kolejne sukcesy dwójki. "Na mistrzostwach Europy wystartowałyśmy z Natalią na dwójce i mimo że wywalczyłyśmy srebro, to trener uznał, że jest jeszcze za wcześnie, żebyśmy stworzyły dwójkę" - mówi nasza mistrzyni olimpijska z Rio i po chwili dodaje: "Pamiętam, że trener powiedział mi, że potrzebny jest mi rok luzu. I nie chodziło o mniejsze obciążenia treningowe, tylko o zdjęcie odpowiedzialności. To był jeden z powodów, żeby popłynąć w czwórce. Wbrew pozorom dwójka nie jest łatwą konkurencją, trzeba mieć końskie zdrowie, a pływanie w czwórce miało pomóc w uzyskaniu dynamiki, szybkości itd".

"To był rok na coś nowego. Miało to na celu zwiększenie motywacji. Oczywiście trener Witkowski miał w zamyśle, żeby później stworzyć dwójkę, a czwórka miała nas do tego przygotować - Natalia była szlakową, a ja siedziałam na drugiej pozycji, więc już się zgrywałyśmy. To był podstępny plan szkoleniowca" - śmieje się była zawodniczka LOTTO Bydgostii.

CHUNGJU 4

Z przytupem

I ta czwórka faktycznie dobrze płynęła. I Puchar Świata w Sydney został odpuszczony, ale na II i III nasze zawodniczki zdobyły srebrne medale - w obu przypadkach uplasowały się za szalenie mocnymi Niemkami. "Zaczęłyśmy z przytupem. Fajnie nam się pływało, choć na początku musiałam się nauczyć tej osady. Dziewczyny już wcześniej wymiatały, bo startowały przecież na igrzyskach w Londynie w tej konkurencji" - przypomina Fularczyk-Kozłowska.

Po dobrych startach w Eton i Lucernie, apetyty były spore. Najpierw jednak trzeba było się zaaklimatyzować w Chungju, dlatego nasza ekipa przyleciała do Korei Południowej dużo wcześniej. "Korea była bardzo specyficzna. Przyjechaliśmy na aklimatyzację. Chodziło o strefę czasową i - przede wszystkim - pogodę. Wilgotność w tej części Azji jest zabójcza. Oddychało się szalenie trudno, a po sześciu minutach pływania byłyśmy zalane potem. Jednak z każdym następnym dniem organizm się przyzwyczajał" - wyjaśnia czterokrotna medalistka mistrzostw świata.

Nasze zawodniczki znalazły sposób, żeby przyspieszyć aklimatyzację. "Mieszkałyśmy z Natalią w pokoju i żeby szybciej przyzwyczaić się do klimatu, jako jedyne z całej ekipy nie używałyśmy klimatyzacji w pokoju. Męczyłyśmy się, było nam gorąco i duszno, ale może przyniosło to skutek. Pamiętam jak przyszedł do nas dyrektor Gryczuk, żebyśmy coś podpisały. I mówi z wielkim zdziwieniem: 'a co wy? Nie używacie klimatyzacji?'. Wytłumaczyłyśmy, że chcemy szybciej przyzwyczaić się do pogody. Popatrzył na nas i odparł: 'aha! I to jest argument!'" - mówi Fularczyk-Kozłowska z uśmiechem na ustach.

CHUNGJU 3

Niepewność

Klimat nie był jednak jedynym problemem. "Akwen, na którym trenowałyśmy - delikatnie rzecz ujmując - nie był idealny. Brudna woda, motorówki i narciarze wodni, którzy przeszkadzali w treningu i do tego palące słońce" - wspomina dwukrotna medalistka olimpijska.

Podczas regat mistrzowskich też nie było wzorowo. "Warunki na wodzie były zmienne. Raz było z prądem, innym razem nie było żadnej fali. Różne były prędkości i odczucia. Była jakaś niepewność" - dodaje.

Niepewność była jeszcze większa po przedbiegu, w którym nasze wioślarki przegrały z Kanadyjkami. W repasażu jednak wygrały i awansowały do finału. "Liczyłyśmy na więcej po Pucharach Świata, na których toczyłyśmy wyrównane boje z Niemkami i zdobywałyśmy srebrne medale. Nie wiem skąd pojawiły się Kanadyjki" - śmieje się Fularczyk-Kozłowska.

Niemki ponownie okazały się najlepsze. Na drugim miejscu metę przekroczyły Kanadyjki, a Polki wywalczyły brązowe medale. "Oczywiście cieszyłyśmy się z tego medalu. Wyścig finałowy był rewelacyjny i uzyskałyśmy historyczny wynik. Teraz mamy świetną czwórkę, ale wówczas to był początek kobiecej czwórki na mistrzostwach świata i cieszę się, że mogłam być jej częścią" - kończy nasza mistrzyni.

***
Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na igrzyskach w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013. W październiku 2012 roku wyszła za trenera Michała Kozłowskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Natalia Madaj-Smolińska (ur. 25 stycznia 1988 w Pile) - wychowanka Wałeckiego Towarzystwa Wioślarskiego Orzeł Wałcz, w latach 2008–2012 reprezentowała KS Posnania, a od 2013 LOTTO-Bydgostię Bydgoszcz. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej z Amsterdamu (2014), brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej z Chungju (2013). Mistrzyni świata juniorek w jedynce (2006), młodzieżowa wicemistrzyni świata w jedynce (2007), siedmiokrotna medalistka mistrzostw Europy (dwa złota, cztery srebra i brąz). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Sylwia Kocerka (z d. Lewandowska) (ur. 4 stycznia 1991 w Toruniu) - zawodniczka Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Brązowa medalistka mistrzostw świata (2013) w czwórce podwójnej, srebrna medalistka mistrzostw Europy w czwórce podwójnej (2011). Olimpijka z Londynu (2012).

Joanna Hentka (z d. Leszczyńska) (ur. 18 grudnia 1988 w Warszawie) - zawodniczka Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w czwórce podwójnej, brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej (2013). Trzykrotna medalistka mistrzostw Europy (dwa srebra i brąz). Młodzieżowa wicemistrzyni świata (2008) i brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw świata (2009) w ósemce.

Zobacz także

Powołania kadry narodowej juniorów w COS OPO Wałcz (14-28.03.2024)
13 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej juniorów, które odbędzie się w dniach 14-28.03.2024 r. w Ośrodku COS-OPO Wałcz. Powołania Bajerska Joanna (KTW Kalisz/SMS T...

Zgrupowanie seniorów w Lago Azul (7-28.03.2024)
07 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 7-28.03.2024 w Lago Azul (Portugalia). Powołania Waga lekka kobiet Jasińska Zu...

Magdalena Fularczyk-Kozłowska prezesem Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej
06 mar 2024
Wioślarska mistrzyni olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska została wybrana nową prezes Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej.  Fularczyk-Kozłowska zastąpi Krzysztofa Zielińskiego, który nie ubiegał się o reelekcję. "Nowa rola, now...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23.03Puchar AZS Osad Wioślarskich
Warszawa
23-24.03Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim
Warszawa
12-14.04I Puchar Świata
Varese (Włochy)

23.03
Puchar AZS Osad Wioślarskich
Warszawa
23-24.03
Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim
Warszawa
12-14.04
I Puchar Świata
Varese (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody