Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

ZAWOJSKI3

Coastal Rowing, czyli wioślarstwo morskie, miało zostać konkurencją olimpijską od igrzysk w Paryżu w 2024 roku. MKOl wstrzymał się jednak z włączeniem tej odmiany wioślarstwa do programu IO. Postanowiono także, że w Paryżu wciąż rywalizować będzie waga lekka.

Coastal Rowing miało zastąpić wagę lekką na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Komitet Wykonawczy MKOl pochwalił mocne argumenty przedstawione przez Międzynarodową Federację Wioślarską dotyczące wartości tej konkurencji w programie olimpijskim, jednak w świetle skutków pandemii COVID-19, Komisja stwierdziła, że nie można dodać nowych konkurencji do żadnej dyscypliny sportu. Dlatego w przypadku IO 2024 Komisja proponujemy kontynuację istniejącego programu wioślarskiego, obejmującego 14 konkurencji. Jednocześnie Komitet Wykonawczy MKOl podkreślił, że plażowy charakter zawodów Coastal Rowing może bardzo dobrze pasować do krajobrazu Los Angeles, gdzie odbędą się igrzyska w 2028 roku" - czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dodatkowo MKOl podjął decyzję o zmniejszeniu limitu zawodników na IO w wioślarstwie z 526 do 502.

100Gala2fot. J. Kowacic

Do sprawy odniósł się prezes FISA Jean-Christophe Rolland. "Oczywiście to rozczarowująca wiadomość dla wszystkich, którzy uważają, że Coastal Rowing stanowi wartość dodaną do programu igrzysk i sportu w ogóle. Jednak w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy stało się jasne, że wszelkie nowe koszty i wymagania organizacyjne były kwestionowane (...). Rozumiemy także zmniejszenie kwoty zawodników. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że waga lekka dostaje jeszcze jedne igrzyska i nie zmniejsza się liczba konkurencji wioślarskich. Waga lekka to bardzo popularna kategoria naszego sportu i mamy nadzieję, że to świetna informacja dla całej społeczności związanej z wagą lekką" - powiedział.

Prezes FISA zaznaczył także, że z niecierpliwością czeka na dialog w sprawie włączenia wioślarstwa morskiego w poczet sportów olimpijskich i cieszy się, że MKOl pozytywnie wypowiedział się na temat tej konkurencji w kontekście igrzysk w Los Angeles.

Zatem na igrzyskach w Paryżu będą takie same konkurencje jak w Tokio - po siedem męskich i żeńskich. Będą to: jedynka, dwójka podwójna wagi lekkiej, dwójka podwójna, dwójka bez sternika/sterniczki, czwórka podwójna, czwórka bez sternika/sterniczki i ósemka.

W tym roku, pod koniec października, Maciej Zawojski wziął udział w European Rowing Coastal Challenge z myślą o ewentualnych kwalifikacjach do igrzysk. Zawodnik AZS-AWF Warszawa spisał się bardzo dobrze w debiucie - choć zawody przerwano z powodu trudnych warunków, to Polak miał najlepszy czas eliminacji w sprincie i przynano mu złoty medal.

Zobacz także

Tokio 2020: wioślarki z czwórki podwójnej wicemistrzyniami olimpijskimi!
28 lip 2021
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w czwórkach podwójnych kobiet! Nasza czwórka podwójna kobiet na starcie nieco została, ale później sukcesywnie od...

Plan startów Polaków (środa, 28 lipca)
27 lip 2021
W środę na igrzyskach w Tokio zaprezentują się wszystkie nasze osady olimpijskie. Cztery z nich powalczą o medale! Na początku czwórka bez sternika, która nieoczekiwanie nie weszła do finału A, wystąpi w finale B. Mateusz Wilangowski, Mik...

Maciej Karczewski: zgadzam się z decyzją o przesunięciu regat olimpijskich
27 lip 2021
Zdaniem sędziego wioślarskiego i członka Zarządu PZTW Macieja Karczewskiego, decyzja o przełożeniu części finałów wioślarskich na igrzyskach w Tokio z wtorku na środę była słuszna. – Wszyscy chcą uniknąć relokacji miejsc w finała...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23-30.07Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

23-30.07
Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08
ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08
Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

Zobacz wszystkie zawody