Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Partner Techniczny
Filippi MarlinX
Partner Techniczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

COS WALCZ CZWORKA BEZ

W styczniu reprezentanci Polski w wioślarstwie przygotowywali się do sezonu na zgrupowaniach w Wałczu (kadra wioseł długich mężczyzn) i Jakuszycach (reszta zawodniczek i zawodników). Po nieco ponad tygodniu przerwy wszystkich czekają kolejne wyzwania.

Grudzień był trudnym czasem dla naszej kadry. Podczas zgrupowania w Lago Azul, niemal połowa reprezentantów została zakażonych koronawirusem. Z tego powodu 20 osób spędziło Święta Bożego Narodzenia w hotelu w Portugalii. "Po całej sytuacji z zakażeniami wszystko powoli wraca do normy. Akurat jestem wśród szczęśliwców, którzy nie przeszli tej choroby. W sumie nie wiem z czego to wynika, bo przecież miała styczność z zakażonymi" - mówi Agnieszka Kobus-Zawojska.

Styczniowe treningi miały więc charakter sprawdzający wydolność zawodniczek i zawodników. "Tak naprawdę było to zgrupowanie wprowadzające. Po powrocie do Warszawy, wszyscy przeszli badania wydolnościowe i wygląda na to, że zawodnicy wrócili do sprawności. Czy pełnej? To się okaże na poważnych sprawdzianach" - ocenia Aleksander Wojciechowski, trener kadry wioseł krótkich mężczyzn, która trenowała w Jakuszycach.

Również na treningi górskie zdecydowała się kadra kobiet. "Trzy-cztery razy w tygodniu miałyśmy rozruch, ćwiczenia z fizjoterapeutami, później szłyśmy na narty, a na koniec siłownia albo ergometr. W środy i niedziele miałyśmy po jednym treningu, ale był dłuższy, więc summa summarum każdy dzień jest podobny" - wyjaśnia Kobus-Zawojska.

JAKUSZYCE WIELICZKOfot. Facebook/Marta Wieliczko

"Trochę narzekam na te zimowe zgrupowania, ponieważ treningi są długie i monotonne, ale z drugiej strony wiem, że muszą się one odbyć. Jest znużenie i zmęczenie materiału, ale akceptuję to, ponieważ wiem do czego to prowadzi. Dlatego staram się szukać pozytywów" - dodaje brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

O olbrzymim pechu może mówić Weronika Deresz z wagi lekkiej kobiet, która nowy rok rozpoczęła od urazu stawu skokowego. Teraz przechodzi rehabilitację. "Planuję wrócić do pełnych obciążeń nogi już w lutym, ale nie spieszę się. Lepiej wrócić odrobinę później, niż męczyć się cały sezon z niedoleczoną kontuzją" - mówi zawodniczka Posnanii. "To bardzo ważny sezon, dlatego chcę podejść mądrze do tej sytuacji. Nie ma wiele czasu, dlatego tym bardziej nie ma miejsca na błędy" - dodaje.

ZIMA2021 DERESZfot. Facebook/Weronika Deresz - sportowiec

Jako jedyni na zajęcia w Wałczu zdecydowali się mężczyźni z wioseł długich. "Staramy się wykorzystać każdy możliwy czas na to, żeby zejść na wodę" - mówił podczas zgrupowania Marcin Brzeziński, cytowany przez oficjalną stronę COS OPO Wałcz. "Charakter pokazywany jest właśnie w takich warunkach, gdzie trzeba zabrać się z ciepłego łóżka, ubrać i mimo trudnych warunków wyjść i trenować. Na wodzie palce zamarzają, ale chwilę się pochucha, podmucha i jedziemy dalej" - dodał.

Wtórował mu Michał Szpakowski. "To, że cały czas pływamy może być korzystne, bo na początku kwietnia mamy mistrzostwa Europy. W marcu mamy zgrupowanie w Portugalii, stamtąd wracamy tu na 2 tygodnie, a potem jedziemy na start" - stwierdził.

JAKUSZYCE CZAJAfot. Facebook/Dominik Czaja wioślarz

Cała kadra seniorów nie wzięła udziału w mistrzostwach Polski na ergometrze wioślarskim. "Wielu z reprezentantów jest po przebytej chorobie i nie byli przygotowani do maksymalnego wysiłku" - wyjaśnia Aleksander Wojciechowski.

W lutym naszych reprezentantów czekają kolejne zgrupowania. Zawodniczki z wagi otwartej, a także zawodnicy z wioseł krótkich i wagi lekkiej wracają do Jakuszyc, natomiast zawodnicy z wioseł długich, zawodniczki z wagi lekkiej, a także jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk lecą do Lago Azul. Powołania podamy wkrótce.

foto główne: COS OPO Wałcz

Zobacz także

Marcin Brzeziński członkiem zarządu WTW
19 paz 2021
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie poinformowało, że Marcin Brzeziński został powołany na funkcję Członka Zarządu. "Zarząd Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego informuje, że w dniu 19.10.2021r., podjął uchwałę w sprawie powołani...

Daniel Gałęza: pierwszy wyścig to była katastrofa
16 paz 2021
Na Mistrzostwach Europy Juniorów Polacy zdobyli dwa medale - Mikołaj Kulka i Daniel Gałęza (JM2x) wywalczyli złoto, a Tomasz Lewicki i Fryderyk Sobecki (JM2-) - brąz. "Nasz pierwszy bieg to była katastrofa" - przyznał Gałęza w rozmowie z Wo...

Gala Olimpijska Tokio 2020: medaliści nagrodzeni
12 paz 2021
W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Olimpijska podsumowująca Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Polski Komitet Olimpijski wraz ze swoimi Sponsorami oraz Partnerami uhonorował dokonania polskich olimpijczyków w Japo...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23-24.10Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
19-20.11Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

23-24.10
Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
19-20.11
Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody