Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

21 ERGOMETR AKADEMICKIE

Kto okaże się być prawdziwą maszyną do wiosłowania? Tego dowiemy się już 7 maja podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze. Zawody odbędą się Warszawie, a weźmie w nich udział ponad 460 studentów i studentek z 50 uczelni.

Po raz drugi z rzędu uczestnicy swoje siły mierzyć będą na terenie Centrum Sportu i Rekreacji UW. To też drugi rok, gdy zawody w wiosłowaniu bez wody odbywać będą się w formule dostosowanej do aktualnych obostrzeń.

Dla startujących przygotowane będzie 20 ergometrów, na których toczyć będzie się rywalizacja, oraz tyle samo maszyn do rozgrzewki. Dla większego bezpieczeństwa w momencie rozgrywania zawodów studenci będą podzieleni na cztery grupy. W hali będą mogły przebywać tylko osoby startujące w danej kategorii wagowej. Natomiast ceremonia dekoracji przeprowadzona będzie na zewnątrz budynku.

"Co do frekwencji to widać pewien spadek w stosunku do poprzednich lat, ale i tak jest lepiej niż przed ubiegłorocznymi AMP-ami. Nie chodzi tu jednak o liczby, tylko o umożliwienie bezpiecznej rywalizacji uczestnikom. Ogólnie nie lubię tego czasu pandemii, bo nie widać efektów naszej pracy. A efektem jest to, że ktoś bierze udział w zawodach i może się ruszać. Mamy nadzieję, że studenci będą bili swoje rekordy, choć czasy do trenowania są niewdzięczne" – opowiada Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

Wśród mężczyzn w wadze lekkiej do 75 kg nie zobaczymy Pawła Widawskiego – reprezentującego Akademię WSB, który w listopadzie ubiegłego roku zdobył złoto Akademickich Mistrzostw Polski z fenomenalnym czasem 2:54,3. Zaledwie sekundy zabrakło mu wtedy do rekordu świata. Obrońca tytułu odzyskuje siły po zarażeniu koronawirusem i zapaleniu zatok.

"Ergometrowi nie mam zamiaru odpuszczać, a rekord nie ucieknie. Częstotliwość moich przygotowań zależała głównie od okresu. Chociaż ograniczenia związane z lockdownem nie ułatwiały regularnych treningów. W mojej sytuacji waga zawsze była elementem wymagającym dodatkowej pracy na dobę przed zawodami. Jednak to niewielkie wyzwanie w porównaniu do regularnych ćwiczeń. Tym towarzyszą nieodłącznie związane z ergometrem stany, jakimi są nuda i ból. Osiąganie wyników w tej dyscyplinie wymaga pewnego skrzywienia, elastyczności i nastawienia, które razem występują dość rzadko" – mówi Paweł Widawski.

Tradycyjnie uczestnicy będą podzieleni na dwie kategorie wagowe: lekką i otwartą wśród kobiet i mężczyzn, a pojedynki toczone będą na dystansie 1000 metrów. Dla zwycięzców nagrody ufundowała firma Polar. Ponieważ na trybunach nie będą mogli zasiąść kibice, więc organizatorzy przewidują transmisję.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbędą się 7 maja. Początek rywalizacji o godzinie 10. Ważenie odbędzie się bezpośrednio przed zawodami. Dzień wcześniej planowane jest otwarcie biura zawodów. Pierwotnie impreza miała odbyć w połowie kwietnia, ale została przełożona w wyniku panujących wtedy obostrzeń.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

źródło: informacja prasowa

fot. Michał Szypliński

Zobacz także

Ryszard Stadniuk: fair play powinno być normalnością [wywiad]
18 cze 2021
W czwartek w Centrum Olimpijskim w Warszawie Ryszard Stadniuk odebrał od Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrodę Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za "całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu". - Nie wiem czy postawa ...

PKOl rozdał Nagrody Fair Play. Ryszard Stadniuk wyróżniony!
17 cze 2021
W Centrum Olimpijskim w Warszawie obyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Fair Play PKOl za rok 2019 i 2020. Wśród laureatów znalazł się Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. "Postawa fair pla...

Wyścig Oxford - Cambridge odbył się... w Warszawie!
16 cze 2021
W sobotę 12 czerwca 2021 w Warszawie odbył się pierwszy wyścig wioślarskich ósemek absolwentów Uniwersytetów Oxfordu i Cambridge. Gospodarzem wyścigu było Polskie Stowarzyszenie Absolwentów Oxfordu i Cambridge oraz klub wioślarski TWDW. ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

26-27.06Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
7-11.07Młodzieżowe Mistrzostwa Świata do 23 lat
Racice (Czechy)
10-11.07Ogólnopolskie Regaty Wioślarskie
Poznań

26-27.06
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
7-11.07
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata do 23 lat
Racice (Czechy)
10-11.07
Ogólnopolskie Regaty Wioślarskie
Poznań

Zobacz wszystkie zawody