Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

pztw logo

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje że w dniu 10 czerwca br. odbyło się zebranie Zarządu, na którym została omówiona sprawa pojawiających się w mediach informacji nt. możliwości podjęcia działań przez Związek w celu wpłynięcia na decyzje Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA o przyznaniu kwalifikacji olimpijskiej naszemu skiffiście Natanowi Węgrzyckiemu-Szymczykowi. Zarząd przeanalizował stawiane m. in. w artykule Onetu tezy o możliwościach uzyskania kwalifikacji przez naszego zawodnika oraz o niedociągnięciach regulaminowych podczas rozgrywania Kontynentalnych Regat Kwalifikacyjnych dla Azji i Oceanii.

Zarząd jednomyślnie uznał, że zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich oraz regulamin rozgrywania regat FISA może być nieznany lub niezrozumiały dla większości osób, które śledzą doniesienia w mediach. Dlatego postanowił wyjaśnić wszystkim zainteresowanym wszelkie wątpliwości odnośnie kwalifikacji osad do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Na wstępie należy podkreślić, że przyznanie przez FISA miejsc uprawniających do startu w igrzyskach nie odbywa się uznaniowo, a zgodnie z zasadami kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 ustalonymi przez FISA w porozumieniu z MKOl. W myśl tych zasad, do igrzysk kwalifikują się osady najwyżej sklasyfikowane w rankingu końcowym wyznaczonych zawodów, tj. mistrzostw świata, kwalifikacji kontynentalnych oraz kwalifikacji finałowych. Jeśli jakieś miejsce w danych zawodach nie zostanie wykorzystane przechodzi ono na kolejną osadę z rankingu z tych samych zawodów lub podlega relokacji według zasad kwalifikacji.

Relokacja miejsc w przypadku rezygnacji bądź braku potwierdzenia w terminie przez narodowe komitety olimpijskie zdobytych kwalifikacji odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
– jeśli osada zakwalifikowała się podczas mistrzostw świata w wioślarstwie 2019, miejsce to zostanie przeniesione na kolejną najwyżej sklasyfikowaną osadę z tych mistrzostw, która nie została jeszcze zakwalifikowana.
– jeśli załoga zakwalifikowała się podczas kontynentalnych regat kwalifikacyjnych, miejsce to zostanie przeniesione na następną najwyżej sklasyfikowaną osadę z kraju, który nie zakwalifikował jeszcze żadnej załogi do Igrzysk Olimpijskich, czy to w ramach mistrzostw świata w wioślarstwie, czy regat kwalifikacyjnych. W przypadku braku kolejnych załóg, którym można przyznać kwalifikacje, miejsca te są dodawane do miejsc kwalifikacyjnych w tej samej konkurencji w finałowych regatach kwalifikacyjnych.
– jeśli osada zakwalifikowała się podczas finałowych regat kwalifikacyjnych, miejsce to zostanie przydzielone następnej najwyżej sklasyfikowanej osadzie w tej konkurencji w tych samych zawodach.

W przypadku braku kolejnych załóg, którym można przydzielić miejsca kwalifikacyjne w finałowych regatach kwalifikacyjnych, miejsca te mogą zostać ponownie przydzielone, biorąc pod uwagę następujące kryteria: uniwersalność, wyniki, reprezentacja i udział w regatach kwalifikacyjnych (kolejność jest bez znaczenia). W tym przypadku każde niewykorzystane miejsce w danej konkurencji może zostać przeniesione do innej konkurencji lub kategorii płci, o ile zachowany jest całkowity limit dla zawodników i całkowite limity dla kategorii mężczyzn i kobiet.

W przypadku naszego zawodnika, który niestety nie zdołał zakwalifikować się do igrzysk zarówno podczas mistrzostw świata seniorów w 2019 roku jak i podczas finałowych kwalifikacji olimpijskich w 2021 roku w Lucernie, aktualnie jedyną możliwością uzyskania prawa startu w igrzyskach jest relokacja niewykorzystanych podczas zawodów kontynentalnych miejsc, automatycznie przekazywanych na rzecz zawodników startujących w finałowych kwalifikacjach w Lucernie.

Jednocześnie odnosząc się do kwestii niejasności w ustalaniu rankingu końcowego azjatyckich regat kwalifikacyjnych należy zaznaczyć, że zawody te zgodnie z zasadami kwalifikacji do igrzysk rozgrywane są według zasad obowiązujących podczas mistrzostw świata. Zgodnie z przepisami FISA w tym zakresie tj. Zasadą 61 zawartą w Rule of Racing zawodnik Arabii Saudyjskiej, który wystartował w wyścigu eliminacyjnym i został wycofany z dalszych wyścigów z powodów medycznych, a jego wynik określono jako DNS, zostaje sklasyfikowany na ostatnim czternastym miejscu w regatach. Natomiast zawodnik Kuwejtu, startujący we wszystkich wyścigach eliminacyjnych, zakwalifikował się jako jedyny do finału C, nie wystartował w nim ponieważ zgodnie z zasadą 60 Rule of Racing oraz Systemem progresji nie rozgrywa się biegów, w których startowałaby tylko jedna osada. Zgodnie z ww. regułą 61 zawodnik został sklasyfikowany na trzynastym miejscu tj. ostatnim w finale, do którego się zakwalifikował w fazie eliminacji. Zatem obaj wymienieni zawodnicy zostali sklasyfikowani w zawodach kontynentalnych i w wyniku przesunięć miejsc uzyskali kwalifikacje do igrzysk. W tej sytuacji nasz skiffista ma szanse na awans jedynie w przypadku braku potwierdzenia, przez któryś z krajów swojej kwalifikacji. Podobną opinię na ten temat Natan Węgrzycki-Szymczyk uzyskał w korespondencji z dyrektorem wykonawczym FISA – Matt’em Smith’em.

Śledząc doniesienia medialne należy również podkreślić, że w zasadach kwalifikacji do igrzysk nie występuje pojęcie „dzikiej karty”, o przyznanie której Związek mógłby wnioskować do FISA.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Zarząd PZTW pragnie zaznaczyć, że zasady kwalifikacji są bardzo precyzyjne i nie pozostawiają miejsca na arbitralne decyzje podejmowane przez Międzynarodową Federację Wioślarską FISA przy relokacji niewykorzystanych miejsc. Dlatego wystąpienie Związku do Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej w sprawie przyznania kwalifikacji Natanowi Węgrzyckiemu-Szymczykowi kosztem zawodników zakwalifikowanych w regatach kontynentalnych Azji byłoby bezzasadne i nieskuteczne.

Zarząd pragnie podkreślić, że w mistrzostwach świata 2019 sześć polskich osad zakwalifikowało się do igrzysk w Tokio, w tym cztery z nich zdobyły medale tj.:

1. Czwórka bez sternika mężczyzn- złoty medal
2. Czwórka podwójna kobiet- srebrny medal
3. Czwórka podwójna mężczyzn - srebrny medal
4. Dwójka podwójna mężczyzn- brązowy medal
5. Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn- VI miejsce
6. Czwórka bez sterniczki kobiet- IV miejsce

Jednocześnie Zarząd wyraża ubolewanie z powodu niepowodzenia naszego zawodnika i niewykorzystania szansy na uzyskanie kwalifikacji olimpijskich zarówno podczas mistrzostw świata jak i finałowych regat kwalifikacyjnych, co również dla Związku było niemiłą niespodzianką.

W świetle obowiązujących przepisów opisanych powyżej awans naszego jedynkarza na igrzyska będzie możliwy jedynie w wyniku relokacji przez FISA miejsc niewykorzystanych przez inne kraje, co zostanie ogłoszone 21.06.2021 roku.

>>>ZOBACZ KOMUNIKAT W FORMACIE PDF<<<

Zobacz także

Tokio 2020: wioślarki z czwórki podwójnej wicemistrzyniami olimpijskimi!
28 lip 2021
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w czwórkach podwójnych kobiet! Nasza czwórka podwójna kobiet na starcie nieco została, ale później sukcesywnie od...

Plan startów Polaków (środa, 28 lipca)
27 lip 2021
W środę na igrzyskach w Tokio zaprezentują się wszystkie nasze osady olimpijskie. Cztery z nich powalczą o medale! Na początku czwórka bez sternika, która nieoczekiwanie nie weszła do finału A, wystąpi w finale B. Mateusz Wilangowski, Mik...

Maciej Karczewski: zgadzam się z decyzją o przesunięciu regat olimpijskich
27 lip 2021
Zdaniem sędziego wioślarskiego i członka Zarządu PZTW Macieja Karczewskiego, decyzja o przełożeniu części finałów wioślarskich na igrzyskach w Tokio z wtorku na środę była słuszna. – Wszyscy chcą uniknąć relokacji miejsc w finała...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23-30.07Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

23-30.07
Igrzyska Olimpijskie w wioślarstwie
Tokio (Japonia)
31.07-1.08
ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Poznań
6-8.08
Coupe de la Jeunesse
Linz (Austria)

Zobacz wszystkie zawody