Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

TOKIO ERIC MARIE

Zdaniem sędziego wioślarskiego i członka Zarządu PZTW Macieja Karczewskiego, decyzja o przełożeniu części finałów wioślarskich na igrzyskach w Tokio z wtorku na środę była słuszna. – Wszyscy chcą uniknąć relokacji miejsc w finałach – powiedział w rozmowie z PAP. Dodał, że boczny wiatr z dużym prawdopodobieństwem wypaczyłby wyniki.

Niekorzystne prognozy pogody i nadciągający tajfun Nepartak pokrzyżował plany wioślarzom startującym w Tokio. Organizatorzy igrzysk zostali zmuszeni do zmiany programu i odwołania wyścigów zaplanowanych na poniedziałek i wtorek. W tej sytuacji polskie dwie czwórki podwójne: kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann) i mężczyzn (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański) muszą poczekać na swój najważniejszy start o jeden dzień dłużej – do środy.

PAP 2307 M4xfot. PAP/Leszek Szymański

W środę o godzinie 2.30 o medal powalczą także Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w dwójce podwójnej oraz czwórka bez sterniczki w składzie Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Joanna Dittmann (godz. 2.50). Dodatkowo w półfinale popłynie dwójka podwójna wagi lekkiej Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski.

"Na igrzyskach olimpijskich zmagania wioślarzy i kajakarzy, które odbywają się na tym samym torze, dzielą trzy dni. Jest więc możliwość przesuwania regat, bo jest okienko czasowe. Tor Sea Forest Waterway jest w Zatoce Tokijskiej, położony na słonej wodzie. On jest prostopadły do oceanu. W związku z tym w przypadku tajfunu i silnych wiatrów, będą one boczne do kierunku płynięcia zawodników. Wiatr boczny najbardziej wypacza każde regaty" – ocenił Karczewski.

PAP 2307 W4xfot. PAP/Leszek Szymański

Międzynarodowy sędzia wioślarski przyznał, że zgodnie z przepisami jest też pewna alternatywa, czyli relokacja miejsc w finale. Wówczas organizatorzy najlepsze osady z eliminacji ustawią nie na środkowych torach, ale na tych, gdzie są korzystniejsze warunki wietrzne.

"Na igrzyskach, co do zasady, nikt nie chce tego robić do momentu, kiedy po prostu nie będzie innego wyjścia. Wszyscy bowiem chcą uniknąć potem zarzutu, że wpłynęli na układ na podium, wypaczyli rywalizację w najważniejszej imprezie czterolecia, a tym razem pięciolecia. Chociaż jak powiadam, jest taka możliwość w przepisach i ona jest całkowicie legalna. W tym przypadku zgadzam się jednak z decyzją światowej federacji, bo prognozy pogody są takie, że w środę powinno być już spokojnie i będzie okno czasowe na rozegranie finałów" – powiedział PAP Karczewski.

Sędzia, a w przeszłości wioślarz na pytanie o to, jak wpłynie to na polskie osady ocenił, że akurat biało-czerwoni nie powinni na tym stracić.

"Na szczęście nasi finaliści igrzysk to doświadczeni zawodnicy, trenowani przez jeszcze bardziej doświadczonych szkoleniowców. Nie bałbym się więc o nasze osady, chociaż wiadomo, że w trakcie takich igrzysk z tymi wszystkim obostrzeniami, czekając od piątkowych eliminacji do środowego finału 'można dostać na łeb'. Inni mają jednak większe problemy. Holendrzy, który mają świetną reprezentację, mają stwierdzony COVID u jednego trenera i jest wielkie zamieszanie. Nawet z taką obawą, czy ktoś z nich nie będzie do środy musiał być relokowany z wioski olimpijskiej. Rosjanie boją się, czy ktoś nie wpadnie na dopingu, bo ich testują chyba najmocniej ze wszystkich. Jest więc wiele rzeczy, które powodują, że akurat o biało-czerwonych szczególnie nie trzeba się obawiać" – dodał.

28 lipca. Plan startów Polaków:
1:40 Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski (M4-) - finał B
2:30 Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup (M2x) - finał A
2:50 Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel, Maria Wierzbowska (W4-) - finał A
3:30 Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Fabian Barański (M4x) - finał A
3:50 Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (W4x) - finał A
4:10 Jerzy Kowalski, Artur Mikołajczewski (LM2x) - półfinał

fot. Eric Marie
źródło: PAP/TVP Sport

Zobacz także

Run & Row 2021: trzecia edycja za nami
26 wrz 2021
W niedzielę 26 września w Toruniu odbył się Run & Row - trzecia edycja najcięższych zawodów wioślarskich w Polsce. Wystąpiło 10 drużyn. Zawody mają morderczą formułę: bieg z łodziami wioślarskimi (3 km), wiosłowanie (6 km), pon...

2021 WORLD ROWING BEACH SPRINT FINALS: Zawojscy bez medali
26 wrz 2021
Niestety nie udało się zdobyć medali naszym zawodnikom podczas 2021 World Rowing Beach Sprint Finals. Agnieszka Kobus-Zawojska w rywalizacji jedynek odpadała w ćwierćfinale, a Maciej Zawojski w trzeciej rundzie. >>>TRANSMISJĘ MOŻNA ...

Baltic Cup 2021: złoto, dwa srebra i brąz w niedzielę
26 wrz 2021
W niedzielę w litewskich Trokach odbył się drugi dzień Baltic Cup, w którym wystąpiły cztery polskie osady. W sobotę wszystkie nasze załogi wywalczyły srebrne medale. Z kolei w niedzielę złoto zdobyła czwórka podwójna mężczyzn (Maks...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

2.10Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików w wioślarstwie
Poznań
3.10Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Wioślarstwie
Poznań
9-10.10Mistrzostwa Europy Juniorów

Monachium (Niemcy)

2.10
Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików w wioślarstwie
Poznań
3.10
Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Wioślarstwie
Poznań
9-10.10
Mistrzostwa Europy Juniorów

Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody