Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

UKRAINA FLAGA

W wyniku brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wielu Ukraińców znajduje schronienie w Polsce. Są wśród nich wioślarze i wioślarki, którym chcemy pomóc także w aspekcie sportowym. Dlatego umożliwiamy im starty w imprezach organizowanych przez PZTW.

Zasady dotyczą zawodników Ukrainy wszystkich kategorii wiekowych przebywających czasowo w Polsce i przybyłych po 24 lutego 2022 roku w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej.

Dotyczą zawodów kalendarza imprez centralnych PZTW. Udział zawodników ukraińskich w imprezach szczebla okręgowego i niższego zależy od organizatorów tych regat.

1. Zawodnicy ukraińscy w ragatach centralnych PZTW w sezonie 2022 startują wyłącznie w ramach osad składających się z ich przedstawicieli.

2. W regatach kwalifikacyjnych dopuszcza się do startu zawodników z Ukrainy we wszystkich kategoriach wiekowych, jednak niezależnie od zajętego miejsca kwalifikowani są jako ostatni w danym biegu, nie powodując zmiany systemu eliminacji. Czasy osad będą zapisywane i umieszczone w oficjalnych wynikach.

3. W regatach o mistrzostwo Polski dopuszcza się do startu zawodników z Ukrainy od początkowego etapu rywalizacji, tzn. przedbiegów, jednak niezależnie od zajętego miejsca kwalifikowani są jako ostatni w danym biegu. Ta zasada obowiązuje we wszystkich etapach kwalifikacji powodując że uczestniczą w najniższej klasie biegu finałowego. Czasy osad będą zapisywane i umieszczone w oficjalnych wynikach.

W przypadku zgłoszenia do zawodów mniejszej liczby osad niż liczba torów (6 - Kruszwica, 8 - Poznań) odsady ukraińskie dogłaszane będą do biegów na torach skrajnych. W przypadku zgłoszenia do zawodów takiej liczby osad, krajowych która jest zgodna z liczbą torów (6 - Kruszwica, 8 - Poznań) zgłoszone do tej konkurencji osady ukraińskie startują w dodatkowym biegu finałowym. Nie dotyczy sytuacji gdy zgłoszona jest do danej konkurencji tylko jedna ukraińska osada. W takiej sytuacji dodatkowy bieg finałowy nie będzie rozgrywany, a osada ukraińska zostanie dopisana do najniższego biegu finałowego w możliwie najbardziej zbliżonej "szybszej" konkurencji np. 1x do 2-.

W przypadku zgłoszenia do danej konkurencji, w której rozgrywany jest jedynie finał, takiej liczby osad ukraińskich, że będzie ona większa niż wolnych miejsc w tym finale, to wyłonienie osad ukraińskich, które mają w nim wystartować następuje alternatywnie, zgodnie z każdorazową decyzją Sędziego Głównego, poprzez:
a) rozegranie przedbiegu;
b) losowanie.

Osady, które nie zakwalifikują się do biegu finałowego realizują rozwiązanie przedstawione we wcześniejszej części niniejszego punktu.

Dla wszystkich startujących w regatach o mistrzostwo Polski zawodników z Ukrainy przygotowane zostaną pamiątkowe medale opracowane na wzorze złotego medalu MP dla danej kategorii wiekowej.

Warunkiem startu zawodników Ukrainy są ważne badania lekarskie zgodnie z Ustawą o Sporcie. Licencje zawodnikom Ukrainy nie będą wydawane.

Osady ukraińskie zgłaszane będą przez PZTW lub zainteresowane kluby jako "osada Ukrainy" z podaniem kategorii wiekowej i konkurencji. Osady mogą startować na wiosłach w barwach klubowych zgłaszającego klubu lub narodowych (biało-czerwonych).

Zasady ważne na sezon 2022.

Zobacz także

I Puchar Świata w Belgradzie: piątkowe wyniki Polaków
27 maj 2022
W piątek w Belgradzie rozpoczął się I Puchar Świata Seniorów, w którym bierze udział 11 polskich osad. Przedstawiamy wyniki naszych wioślarzy z pierwszego dnia regat. Fantastycznie w przedbiegu spisali się Mirosław Ziętarski i Fabian Bar...

I Puchar Świata w Belgradzie - piątkowy plan startów Polaków [zdjęcia]
26 maj 2022
W piątek rozpoczyna się I Puchar Świata w Belgradzie, w którym zaprezentuje się 11 polskich osad. Sprawdź plan startu Polaków w przedbiegach. W piątek rozegrane zostaną biegi eliminacyjne oraz repasaże. Dwie nasze czwórki kobiet - bez ste...

Komunikat PZTW ws. zgrupowania w Kruszwicy przed regatami Olympic Hopes
24 maj 2022
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że zawodniczki i zawodnicy, którzy zostaną zakwalifikowani na zgrupowanie w Kruszwicy (29.05-3.06.2022) przed regatami Olympic Hopes, rozpoczną akcję szkoleniową bezpośrednio po regatach kwal...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27-29.05I Puchar Świata
Belgrad (Serbia)
28-29.05Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
3.06Międzynarodowe Regaty Wioślarskie Grupy Wyszehradzkiej "Olympic Hopes"
Kruszwica

27-29.05
I Puchar Świata
Belgrad (Serbia)
28-29.05
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
3.06
Międzynarodowe Regaty Wioślarskie Grupy Wyszehradzkiej "Olympic Hopes"
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody