Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

olimpics
Rosyjscy wioślarze nie wystąpią w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu - poinformowała tamtejsza federacja. Jej władze zaaprobowały decyzję sztabu trenerskiego kadry i zawodników, którzy nie zgadzają się na status neutralny określony przez MKOl.

"Obecna sytuacja jest sprzeczna ze wszystkimi normami i przepisami sportowymi. Zawodnicy reagują bardzo emocjonalnie i źle na wszystkie oświadczenia i dodatkowe warunki. Potwierdzamy chęć udziału w międzynarodowych zawodach na ogólnych i prawnych podstawach, ale kiedy proponuje się nam udział na dyskryminujących warunkach, to nie możemy podjąć pozytywnej decyzji" - powiedział prezes federacji Aleksiej Swiryn.

W tej sytuacji wioślarze z Rosji nie wezmą udziału w europejskich regatach kwalifikacyjnych w Szeged na Węgrzech (25-28 kwietnia). Ostatnie regaty eliminacyjne odbędą się w Lucernie w dniach 19-21 maja.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć w nich udział tylko w neutralnym statusie, pod warunkiem, że nie są powiązani z resortami siłowymi i nie reprezentują sportów zespołowych.

MKOl nie będzie wymagał od nich podpisania dokumentu potępiającego specjalną operację wojskową, którą Kreml ostatnio nazwał wojną. Rosjanie i Białorusini nie będą mogli uczestniczyć w paradzie sportowców podczas ceremonii otwarcia igrzysk. W przypadku zdobycia złotych medali olimpijskich zostaną one wręczone przy specjalnie skomponowanej muzyce bez słów, zamiast hymnu rosyjskiego. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Fot. olympics.com

Zobacz także

Skład na mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie w Szeged (25-28.04.2024)
15 kwi 2024
Zarząd Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich zatwierdził skład na mistrzostwa Europy oraz europejskie kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia 2024 roku w Szeged na Węgrzech.  O przepustkę ol...

PRZEKAŻ 1,5 PROCENT PODATKU NA FUNDACJĘ ROZWOJU WIOŚLARSTWA POLSKIEGO
15 kwi 2024
Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na Fundację Rozwoju Wioślarstwa Polskiego, która nosi status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazanie 1,5% podatku możliwe jest poprzez wpisanie numeru KRS w zeznaniu rocznym składanym do Urzędu Skar...

Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów: wyniki
14 kwi 2024
W weekend 13-14 kwietnia na torze regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów.  >>>WSZYSTKIE WYNIKI ZNAJDZIECIE TUTAJ - KLIKNIJ!<<<  Wioślarki i wioślarze podczas zawo...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody