Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego została powołana przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich w 1998 roku z inicjatywy zmarłego w trakcie trwających Igrzysk XXIX Olimpiady
w Pekinie w 2008r mecenasa Andrzeja Baczewskiego oraz pełniącego wówczas funkcję Sekretarza Generalnego PZTW Andrzeja Krzepińskiego. Inicjatywa została przez całe środowisko wioślarskie przyjęta bardzo pozytywnie, ze względu na potrzeby wsparcia statutowych działań Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Do najważniejszych, w szczególności należało wspomaganie wioślarstwa polskiego, działanie na rzecz szerokiego udziału polskich wioślarzy w igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach Świata i Europy oraz innych zawodach, rozwijanie i działanie na rzecz promocji wioślarstwa niepełnosprawnych, szeroka promocja wioślarstwa, tworzenia warunków polskim sportowcom w przygotowaniach do igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy oraz innych zawodów. W ramach posiadanych środków Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego może przyznawać nagrody i stypendia dla szczególnie wyróżniających się zawodników.
Swoje cele Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego realizowała poprzez pomoc w tworzeniu warunków polskim sportowcom podczas przygotowań sportowych do Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych. W pierwszych latach działalnością Fundacji kierował mecenas Andrzej Baczewski.
Od początku swojej działalności Fundacja czynnie włączyła się w podejmowane przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich działania. Do najważniejszych należały:
Dla realizacji zadań statutowych Fundacja podjęła w 2000 roku działalność gospodarczą, która może wspierać działania statutowe Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W tym obszarze możliwości Fundacji dotyczyły zakresu świadczenia usług turystycznych, usług poligraficznych, organizacji szkoleń, konferencji i seminariów, drobnych usług transportowych, organizacji imprez sportowych z wyłączeniem wioślarstwa oraz kulturalnych i rekreacyjnych.
W kolejnych latach 2003 - 2006 funkcję Prezesa Fundacji Rozwoju Wioślarstwa Polskiego pełnił Andrzej Krzepiński.
Obecny skład Zarządu i Rady Fundacji Rozwoju Wioślarstwa Polskiego:
Zarząd Fundacji:
Rada Fundacji:
Od 2008 roku dzięki zaangażowaniu członków Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego spełniła surowe kryteria i uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego. Umożliwiło to skierowanie do sympatyków naszej dyscypliny apelu o przekazywanie za pośrednictwem Urzędów Skarbowych 1% podatku w ramach rozliczeń dochodów.
Z roku na rok środki pozyskiwane tą drogą są coraz większe i w pełni wykorzystywane na cele statutowe Fundacji. Należą do nich:
Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego została założona przez pasjonatów mecenasa Andrzeja Baczewskiego i Andrzeja Krzepińskiego z chęcią zarażania sportem – szczególnie wioślarstwem wszystkich dookoła bez ograniczeń.
Założyciele Fundacji Rozwoju Wioślarstwa Polskiego po przez różne inicjatywy starają się uzmysłowić każdemu chętnemu, że może realizować marzenia o byciu sportowcem. Dzięki uprawianiu sportu każdy może walczyć z własnymi słabościami wielu zaś może pokonać swoje ograniczenia.
Fundacja Rozwoju Wioślarstwa Polskiego we współpracy z fundatorem Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich stara się tworzyć projekty dla dzieci i młodzieży, rodziców, opiekunów zachęcając do bycia aktywnym poprzez spędzanie wolnego czasu na sportowo. Fundacja stara się nikomu nie odmawiać, angażując się charytatywnie i od zawsze wspierać wszelkiego rodzaju inicjatywy promujące aktywność fizyczną i popularyzację zdrowia. Bo każdy cel jest ważny, zwłaszcza wtedy, gdy może zmienić czyjeś życie na lepsze.
Zarząd Fundacji pragnie podziękować wszystkim ofiarodawcom za przekazane na rzecz Fundacji Rozwoju Wioślarstwa Polskiego środki finansowe i zagwarantować, że całość uzyskanych przychodów wykorzystywane są dla rozwoju polskiego wioślarstwa.
Zwracamy się jednocześnie ze stałym apelem o rokroczne wspomaganie Fundacji poprzez wpisanie do Państwa rocznych rozliczeń Fundacji Rozwoju Wioślarstwa Polskiego, jako beneficjenta 1% podatku oraz rozpropagowanie tej idei w Państwa środowisku.
Wszystkich chętnych od współpracy z Fundacją zapraszamy do kontaktu z jej przedstawicielami za pośrednictwem biura Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, lub bezpośrednio z jej Prezesem Kajetanem Broniewskim numer tel. 602 277 487 adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z góry dziękujemy za Państwa życzliwość oraz wsparcie.
Zobacz także
Wioślarscy medaliści olimpijscy odznaczeni przez prezydenta
09 wrz 2024
W poniedziałek 9 września podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przyjął i odznaczył medalistów igrzysk w Paryżu. Wśród wyróżnionych znaleźli się wioślarze: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław ...
Enea Długodystansowe Mistrzostwa Polski: Medaliści
08 wrz 2024
W niedzielę w Poznaniu zakończyły się Enea Długodystansowe Mistrzostwa Polski. Regaty rozegrano na rzece Warcie, na ośmiokilometrowym odcink uCzapury - os. Piastowskie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy medalistom.
Medaliści Ene...
Siedem medali Biało-Czerwonych w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
08 wrz 2024
W regatach w tureckim Edirne na starcie stanęło jedenaście polskich osad. Wszystkie awansowały do finałów A. W niedzielę aż siedem z nich stanęło na podium. Po złote medale sięgnęli Jakub Woźniak i Konrad Domański (BM2x) oraz Mikołaj ...
11-15.09 | World Rowing Masters Regatta Brandenburg (Niemcy) |
13-15.09 | World Rowing Beach Sprint Finals Genua (Włochy) |
21-22.09 | XVI Mistrzostwa Polski w Sprincie Wioślarskim XLI Memoriał Julisza Kawieckiego Płock |