Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Kocera1

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" będziemy w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżać jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Tym razem przedstawiamy historię drugiego brązowego medalu Teodora Kocerki – na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Po brązowym medalu w 1952 roku w Helsinkach, bardzo mocno liczono, że nasz najlepszy zawodnik pływający w jedynce przywiezie kolejny medal z Melbourne (1956). Był bardzo blisko, bo zajął czwarte miejsce, a do trzeciego Amerykanina Johna Brendana Kelly’ego stracił 1,1 sekundy.

To, co nie udało się w Australii, udało się cztery lata później w Rzymie. Kocerce najwyraźniej służyła rola chorążego reprezentacji Polski – był nim w 1952 i 1960 roku. Z obu igrzysk przywiózł medal. W Melbourne chorążym biało-czerwonych był młociarz Tadeusz Rut.

W Rzymie Polska wystawiła dwie osady wioślarskie. Oprócz Kocerki była to czwórka bez sternika w składzie Benedykt Augustyniak, Bogdan Poniatowski, Kazimierz Neumann, Antoni Rosołowicz, która odpadła w repasażach.

Kocerka też zaczął nie najlepiej – w przedbiegu, który miał miejsce 30 sierpnia, dopłynął na trzecim miejscu (7:33.38), wyprzedzając tylko Szwajcara Hugo Wasera (7:34.67). Zdecydowanie wygrał ówczesny dominator tej konkurencji – reprezentant Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiaczesław Iwanow (7:22.20). Lepszy od Polaka był również Holender Lex Redele (7:32.24).

Kocera

Dzień później, w repasażu, bydgoszczanin zdecydowanie się poprawił – wygrał z czasem 7:24.31 i awansował do finału. W pokonanym polu zostawił Fina Jormę Kortelainena (7:32.95) i Davida Meineke z Republiki Południowej Afryki (7:37.94).

Finał odbył się 3 września o godz. 16:00 czasu lokalnego. Kocerka znów poprawił swój czas – 7:21.26 – co wystarczyło mu do wywalczenia brązowego medalu. Nad czwartym Nowozelandczykiem Jamesem Hillem miał ponad dwie sekundy przewagi. Rywali zdeklasował Iwanow (7:13.96), a srebro wywalczył Niemiec Achim Hill (7:20.21), który wygrał na finiszu z Polakiem.

Dla "Tojo", jak nazywano Kocerkę, był to ostatni medal na międzynarodowej imprezie. Po zakończeniu sportowej kariery przez wiele lat wykładał na AWF w Warszawie, był trenerem kadry i kierownikiem wyszkolenia PZTW.

Teodor Kocerka (1927-1999) – urodzony w Bydgoszczy, wychowanek Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, późniejszy zawodnik AZSów: Bydgoszcz, Szczecin i Warszawa. Dziewiętnastokrotny mistrz Polski, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, dwukrotny chorąży olimpijski reprezentacji Polski. Mistrz i dwukrotny wicemistrz Europy, także dwukrotny brązowy medalista ME. Dwukrotny zdobywca "Diamentowych Wioseł" jako zwycięzca regat w Henley nad Tamizą. Uznawany i wybierany najlepszym polskim wioślarzem wszech czasów, przede wszystkim w plebiscycie na najlepszego wioślarza w historii 80-lecia PZTW. Po zakończeniu kariery trener wioślarstwa, szef wyszkolenia PZTW. Pracował również w Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Zasłużony Mistrz Sportu, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, wielokrotnie odznaczany Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim. Honorowy członek PZTW. Super champion XX wieku – jako człowiek godny naśladowania. Pochowany w Alei Zasłużonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Zobacz także

Mistrzostwa Europy juniorów: trzy złote medale dla Polski!
25 maj 2025
Trzy złote medale wywalczyli reprezentanci Polski podczas rozgrywanych w Kruszwicy mistrzostw Europy juniorów. Czwórki podwójne juniorek i juniorów tytuły mistrzowskie okrasiły dodatkowo nieoficjalnymi rekordami świata. Wszystkie startujące ...

Mistrzostwa Europy juniorów: sześć polskich osad w finałach A
24 maj 2025
Bardzo udane starty w pierwszym dniu mistrzostw Europy juniorów w Kruszwicy zaliczyli reprezentanci Polski. W niedzielnych finałach A zobaczymy aż sześć polskich osad.   Znakomicie zaprezentowała się czwórka podwójna (JM4x), któr...

Mistrzostwa Europy juniorów: Polacy zaczynają zmagania w Kruszwicy
23 maj 2025
Najlepsi młodzi wioślarze będą w ten weekend rywalizować w Kruszwicy podczas mistrzostw Europy juniorów. Wśród startujących będą oczywiście reprezentanci Polski.  Zawody rozpoczną się w sobotę. Od godziny 9:00 rozgrywane będą p...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

29.05-1.06Mistrzostwa Europy Seniorów
Płowdiw (Bułgaria)
31.05Odra River Cup
Wrocław
31.05-1.06Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików
Kruszwica

29.05-1.06
Mistrzostwa Europy Seniorów
Płowdiw (Bułgaria)
31.05
Odra River Cup
Wrocław
31.05-1.06
Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody