Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

WTW Warszawa herb

Rok założenia: 1878
Miejsce treningów: ul. Wioślarska 6, 00-411 Warszawa
                            ul. Zaruskiego 12 (port Czerniakowski), 00-468 Warszawa

Facebook Instagram

Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie jest najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce, będącym prekursorem wioślarstwa w naszym kraju.
Polski sport zaczął się odradzać w okresie rozbiorów. W roku 1878 kilkunastu młodych ludzi w sposób zorganizowany, choć jeszcze nielegalny, zaczęło uprawiać wioślarstwo. W 1881 roku Henryk Stankiewicz wybrany na Prezesa WTW, rozpoczął starania o legalizację stowarzyszenia, co udało się dokonać 2 czerwca 1882 roku., kiedy to władze carskie zatwierdziły Ustawę Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Utworzenie WTW stało się precedensem umożliwiającym powstanie innych polskich organizacji sportowych, takich jak Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, czy Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie. WTW skupiało w swoich szeregach wielu wybitnych Polaków świadomych roli jaką w będącej pod zaborami Polsce odgrywa Towarzystwo. Wśród wielu członków wywodzących się ze świata nauki, kultury czy ówczesnej arystokracji znajdujemy nazwiska Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza czy hrabiego Ksawerego Branickiego, pełniącego przez 20 lat funkcje Prezesa WTW.

Warszawskie Towarzystw Wioślarskie to oczywiście nie tylko historia, ale również teraźniejszy sport i to sport na najwyższym światowym poziomie.

Osiągnięcia sportowe w ostatnich latach wychowanków Towarzystwa, stanowią istotny wkład w dokonania sportowe naszego kraju, których ukoronowaniem są medale: srebrny i brązowy na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku oraz brązowy na Igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. Na Wiśle wychowaliśmy pokolenia Mistrzów Świata, Europy, zwycięzców Pucharów Świata i multimedalistów Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Warto wspomnieć m.in. nazwiska: Joanny Hentki (brązowy medal IO w Rio de Janeiro na czwórce podwójnej) Marcina Brzezińskiego (Mistrza Świata w czwórce bez sternika. i czterokrotnego olimpijczyka Pekin, Londyn, Rio de Janeiro, Tokio), Agnieszkę Renc (Mistrzynię i Wicemistrzynię Świata), Sylwię Lewandowską (brązową medalistkę Mistrzostw Świata), Joannę Dorociak (Wicemistrzynię Europy), Kamilę Soćko (olimpijkę z Londynu). Dzisiaj rośnie w WTW młode pokolenie kolejnych mistrzów. Doczekaliśmy się następców w osobie Piotra Płomińskiego (aktualnego młodzieżowego Mistrza Europy i Wicemistrza Świata) i młodszych, a już obytych na światowych torach regatowych: Konrada Domańskiego, Julię Facon czy Mikołaja Kota.

W 2017r. zakończyliśmy budowę najnowocześniejszego obiektu wioślarskiego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie, przy ul. Wioślarskiej 6 w Warszawie.

Nowa siedziba WTW z wspaniałym basenem wioślarskim, siłownią, ergometrownią i saunami – stanowi fantastyczną wizytówkę naszego Klubu.

Sekcja wioślarska prowadzona przez pięciu wykwalifikowanych trenerów, zrzesza blisko setkę wioślarzy, we wszystkich kategoriach wiekowych (od młodzika do seniora).

Aktywnie propagujemy modę na sport i wiosłowanie, poprzez promocję sekcji amatorskiej.

Od ośmiu lat rozwijamy nasz flagowy program skierowany do dzieci szkół podstawowych
pn. ” Wioślarski Tytan Warszawy”. Ta impreza urosła nam przez ten czas do rangi jednej z największych wioślarskich imprez w Polsce. W ostatniej edycji wiosłowało z nami, ponad 2.000 dzieci z blisko 70 warszawskich szkół podstawowych.


Nasi wychowankowie stanowią od lat - siłę polskich wioseł. Wszystko to w myśl hasła naszych antenatów: „Nasze Hasło, Nasza Broń – Miłość, Zgoda, Bratnia Dłoń”.

 


Zobacz także