Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

KIGNIAWKA KUCZMA

Przemysław Knigawka był sędzią wioślarskim na igrzyskach olimpijskich, natomiast Monika Kuczma jest w składzie Para Rowing Commision na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio!

Dla 45-letniego Przemysława Knigawki był to debiut olimpijski. Znalezienie się w elitarnej dwudziestce sędziów na IO było dla niego ukoronowaniem długoletniej kariery sędziowskiej. Co ciekawe polski arbiter wioślarski z wykształcenia jest chemikiem, a na co dzień pracuje jako inżynier w zakładach Polchar w Policach.

"Sędzią międzynarodowym jestem od 2004 roku. Gdy uzyskałem licencję, miałem 28 lat i byłem najmłodszym sędzią w Polsce. Wcześniej uprawiałem wioślarstwo, zdobywałem medale mistrzostw Polski, a w czwórkach podwójnych zająłem z osadą czwarte miejsce na mistrzostwach świata juniorów. Przez wiele lat przyglądałem się pracy arbitrów. Trochę im zazdrościłem możliwości podróżowania po całym świecie" – przyznał w rozmowie z "24Kurier.pl".

Knigawka zdradził na czym polega rola sędziego w wioślarstwie. "Bywa, że zawodnicy próbują dekoncentrować rywali. Do takich sytuacji dochodzi na przykład podczas startu. Wówczas rozkojarzony przeciwnik może popełnić falstart lub opóźnić start. Najbardziej wymagające i zarazem odpowiedzialne funkcje przez nas pełnione to sędzia starter oraz arbiter. Zadanie startera to nie tylko podanie samej komendy startowej. Należy zapanować nad porządkiem wśród zawodników, koordynować służby techniczne, współpracować z podległymi sędziami. Do tego dochodzi łączność, pomiar czasu i punktualność. Start osad o wyznaczonej godzinie podczas zawodów transmitowanych na żywo w telewizji powinien nastąpić z dokładnością do 1-2 sekund. To wymaga ogromnej koncentracji i zachowania spokoju" - wyjaśnił.

KUCZMA TOKIOfot. Monika Kuczma

Równie ważna jest rola sędziego, który płynie za osadą na katamaranie podczas wyścigu. "Osadom zdarza się, zazwyczaj bezwiednie, przekierować w trakcie wyścigu, wpływając na sąsiedni tor, niekiedy doprowadzając do kolizji, albo zakłócać rytm rywalom. Należy pamiętać o zmiennych warunkach atmosferycznych oraz falowaniu wody. Te okoliczności mogą powodować utratę szans albo osada może uzyskiwać korzyści. Celem arbitra płynącego katamaranem za biegiem jest szybkie reagowanie, ostrzeganie osad, a w skrajnych sytuacjach nakładanie kar, a nawet zatrzymanie wyścigu i podjęcie decyzji o jego powtórzeniu. Pełnienie tej właśnie funkcji na regatach wymaga najwyższych umiejętności. Podjęcie błyskawicznej decyzji i trafna ocena sytuacji oceniane są przez komisję arbitrów przy FISA. I między innymi na tej podstawie prowadzony jest sędziowski ranking, który decyduje o obsadzie najważniejszych międzynarodowych zawodów" - powiedział Knigawka.

Polka w składzie Para Rowing Commision

Z kolei Monika Kuczma znalazła się w wąskim gronie Pararowing Commission podczas igrzysk paraolimpijskich. W komisji jest osiem osób. Oprócz Polki są to: przewodnicząca Paola Grizzetti (Włochy), Marco Galeone (RPA), Simon Goodey (Wielka Brytania), Seung Hoon Han (Korea Płd.), Rebecca Thomas Orr (Kanada), Gordan Marcks (Australia) i Frederic Mallrich (Brazylia).

W Pararowing Commission muszą być spełnione pewne założenia tworzenia wszystkich organizacji, czyli różnorodność płci, rasy oraz specjalności. Dlatego w skład komisji wchodzą trenerzy, klasyfikatorzy, fizjoterapeuta oraz specjaliści parawioślarstwa. "Swoją drogę z wioślarstwem zaczęłam najpierw jako zawodniczka, a po zakończeniu trenowania, w 2003 roku, zdałam egzamin na sędziego wioślarstwa. Kolejnym etapem był egzamin na sędziego związkowego i międzynarodowego, który zdałam w 2007 w Branderburgu. Od tego czasu mogłam rozwinąć się jako sędzia na arenie międzynarodowej i zacząć sędziować Puchary Świata, mistrzostwa Europy juniorów i seniorów oraz mistrzostwa świata. Po tych ostatnich w Sarasocie 2017 toku w porozumieniu w PZTW złożyliśmy aplikację do Para Rowing Commision, łącząc moje doświadczenie sędziego międzynarodowego i fizjoterapeuty" - mówi nam Monika Kuczma.

KUCZMA KAZMIERCZAKfot. Monika Kuczma

Polka na co dzień zajmuje się właśnie fizjoterapią. "Pracuję w Centrum Rehabilitacji Kinesis w Osielsku, gdzie zajmujemy się głównie aktywizacją pacjentów z dysfunkcjami neurologicznym. Na początku drogi moich pacjentów po urazie, incydencie neurologicznym czy chorobie pomagam im zacząć funkcjonować na nowo. Uczę ich chodzić, jeździć na wózkach i powoli wprowadzam ich w świat niezależności. Czasami właśnie poprzez sport, a jestem bardzo szczęśliwa jeśli jest to wioślarstwo" - nie kryje Kuczma.

"Ściśle współpracuję z trenerem Przemkiem Koneckim i z koordynatorem kadry Tomkiem Kaźmierczakiem. Pracujemy, aby nasi podopieczni mieli jak najlepszy start w świat parawioślarstwa. To może właśnie połącznie sędziowania i świata medycznego dało mi przepustkę do Para Rowing Commission, gdyż mogę śmiało łączyć te dwa światy na rzecz niepełnosprawnych sportowców" - dodaje Monika Kuczma.

A jakie są zadania polskiej sędzi i fizjoterapeutki w Tokio? "Zajmujemy się szerokimi działaniami na rzecz parawioślarzy. Dużo rozmów o ich potrzebach, odczuciach i pomysłach. Spotykamy się w celu omówienia rozwoju parawioślartwa oraz pomagamy naszym zawodnikom w razie większych problemów, przyglądamy się uważnie ich współzawodnictwie i wyciągamy wnioski na przyszłość" - wyjaśnia.

KUCZMA TOKIO 2fot. Monika Kuczma

Niestety ani Przemysław Knigawka, ani Monika Kuczma nie mogli pozwolić sobie na zwiedzenie Tokio. "Sytuacja covidowa jest przytłaczająca, wszędzie musimy poruszać się z aplikacją śledzącą nasz aktualny stan zdrowia i przebywanie (OCHA). Codziennie wykonujemy testy PCR w nowoczesnej technice poprzez próbkę śliny i oczywiście nie można nam opuszczać hotelu w celach turystycznych" - zdradza Kuczma.

"Mimo to jest to bardzo edukujący wyjazd na wielu płaszczyznach. A gdybym powiedziała, że Japończycy są uczynni, to byłoby niewystarczające. Są mega mili, pomocni i robią to naprawdę z głębi serca. Przy tym są uśmiechnięci i pogodni" - kończy Monika Kuczma.

źródło: 24kurier.pl/własne

Zobacz także

Reportaż z Centralnych Regat Otwarcia Sezonu 2025 - Kruszwica
14 maj 2025
Redakcja TVP 3 Bydgoszcz zawitała do Kruszwicy, gdzie 26-27 kwietnia rozgrywane były Centralne Regaty Otwarcia Sezonu 2025. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia.  Zawody na torze w Kruszwicy zainaugurowały se...

Ghent International May Regatta 2025: dziewięć zwycięstw w finałach
11 maj 2025
Cztery zwycięstwa w sobotę i aż pięć w niedzielę - to dorobek reprezentantów Polski w zawodach Ghent International May Regatta 2025. Biało-czerwoni wygrywali zmagania w czwórkach i dwójkach. Na podium stawały też nasze ósemki. ...

Ghent International May Regatta 2025: cztery zwycięstwa Polaków w sobotę
10 maj 2025
Aż cztery zwycięstwa odniosły polskie osady w pierwszym dniu międzynarodowych zawodów Ghent International May Regatta 2025. Najlepsze w stawce okazały się obie nasze czwórki podwójne oraz dwójki: Anna Khlibenko/Julia Rogiewicz i Maria Tacze...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

17.05VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz
Toruń
17-18.05Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
23-25.05Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint
Taranto (Włochy)

17.05
VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz
Toruń
17-18.05
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
23-25.05
Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint
Taranto (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody