Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Jerzy Borkowski

W grudniu 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich będzie obchodził stulecie istnienia. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy cykl, w którym raz w miesiącu będziemy przybliżać historię polskiego wioślarstwa i dwunastu prezesów PZTW. Kolej na Jerzego Tadeusza Borkowskiego, który sprawował tę funkcję na przełomie 1981 i 1982 roku.

Prezesem PZTW był tylko przez nieco ponad trzy miesiące, ponieważ zmarł nagle 8 stycznia 1982 roku (prezesurę rozpoczął 3 października 1981 roku). Wcześniej działał jako wiceprezes i sędzia wioślarski. Jego wkład w rozwój tej dyscypliny sportu jest nie do przecenienia.

Urodził się 23 września 1914 roku w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja, był absolwentem londyńskiego Pitsnen’s College (1933), później studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1933 – 1935) i w Akademii Nauk Politycznych (1935 – 1939).

W latach szkolnych działał w harcerstwie, dlatego w czasie  II wojny światowej był bardzo zaangażowany w obronę kraju. W 1939 roku był dowódcą plutonu i brał udział w obronie Mławy i Modlina. Został pojmany do niewoli w Działdowie, a później przebywał w oflagu w Norymberdze i Laufen-Murnau. Po zwolnieniu wrócił do stolicy i pracował w rodzinnych Zakładach Elektrotechnicznych Braci Borkowskich.

Przeżył Powstanie Warszawskie, ale został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mathausen. Po wojnie ponownie wrócił do Warszawy. Od 1951 roku pracował w Zjednoczeniu Elektryfikacji Rolnictwa, a później w Centralnym Zarządzie Technicznej Obsługi Rolnictwa.

Wioślarstwo miał we krwi

Od dzieciństwa związany z wioślarstwem, bowiem jego ojciec działał w Warszawskim Towarzystwie Wioślarskim. W 1935 roku sam został członkiem tegoż  Towarzystwa. Po wojnie, w 1948 roku, został członkiem zarządu Warszawskiego TW i Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Trzy lata później został sędzią wioślarskim i święcił sukcesu również na tym polu.  W latach 1952 – 1956 był przewodniczącym Sekcji Wioślarstwa GKKF. Rok 1957 był dla niego przełomowy – wówczas został  sekretarzem PZTW,  uzyskał licencję sędziowską FISA i został przewodniczącym Koła Seniorów Warszawskiego TW.

legitka
Legitymacja Jerzego Tadeusza Borkowskiego z Warszawskiego TW

W 1958 roku był także sekretarzem Komitetu Organizacji Mistrzostw Europy w Poznaniu. Rok później został wiceprezesem PZTW i sprawował tę funkcję aż do objęcia posady prezesa, czyli do 1981 roku, więc jego wiceprezesura trwała 23 lata.

Znakomicie posługiwał się językami obcymi. 82-krotnie sędziował w zawodach międzynarodowych. W latach 1967 – 1979 był członkiem kolegium sędziów FISA. Kierował pracami komisji sędziowskich podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku (1968), Monachium (1972) i Montrealu (1976), a  także podczas licznych mistrzostw Europy i świata. Był też członkiem komisji FISA, która przeprowadzała egzaminy na licencje sędziów międzynarodowych. Z pracy w FISA zrezygnował w 1979 roku.

W czasie pracy w Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej opracował statut i regulamin, który wszedł w życie w 1974 roku. Przygotowywał także statuty i regulaminy w PZTW. Przetłumaczył na język polski wiele opracowań dotyczących spraw organizacyjnych i treningowych. Wraz z Jerzym Koryckim wydał podręcznik „Wioślarstwo Regatowe”, które zostało wydane w dwóch edycjach (w 1952 i 1957 roku).

Za swoją pracę zawodową został wyróżniony Odznaką Zasłużonego „Pracownika Rolnictwa” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność na polu wioślarskim został odznaczony godnością Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem 75-lecia FISA.

Po śmierci został pochowany na stołecznym Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym.

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Borkowski

Zobacz także

Reportaż z Centralnych Regat Otwarcia Sezonu 2025 - Kruszwica
14 maj 2025
Redakcja TVP 3 Bydgoszcz zawitała do Kruszwicy, gdzie 26-27 kwietnia rozgrywane były Centralne Regaty Otwarcia Sezonu 2025. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia.  Zawody na torze w Kruszwicy zainaugurowały se...

Ghent International May Regatta 2025: dziewięć zwycięstw w finałach
11 maj 2025
Cztery zwycięstwa w sobotę i aż pięć w niedzielę - to dorobek reprezentantów Polski w zawodach Ghent International May Regatta 2025. Biało-czerwoni wygrywali zmagania w czwórkach i dwójkach. Na podium stawały też nasze ósemki. ...

Ghent International May Regatta 2025: cztery zwycięstwa Polaków w sobotę
10 maj 2025
Aż cztery zwycięstwa odniosły polskie osady w pierwszym dniu międzynarodowych zawodów Ghent International May Regatta 2025. Najlepsze w stawce okazały się obie nasze czwórki podwójne oraz dwójki: Anna Khlibenko/Julia Rogiewicz i Maria Tacze...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

17.05VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz
Toruń
17-18.05Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
23-25.05Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint
Taranto (Włochy)

17.05
VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz
Toruń
17-18.05
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
23-25.05
Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint
Taranto (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody