Zapraszamy na kolejną część cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata". Czas na nasz trzeci medal i regaty w Nottingham, gdzie srebro wywalczyła dwójka ze sternikiem – Ryszard Stadniuk, Grzegorz Stellak i Ryszard Kubiak (sternik).
>>>BRĄZ BRACI ŚLUSARSKICH (1974)<<<
Zawody w Nottingham były piątymi mistrzostwami świata dla mężczyzn i drugimi dla kobiet. W zasadzie odbyły się pod Nottingham - w Holme Pierrepont Country Park, siedzibie Narodowego Centrum Sportów Wodnych nad rzeką Trent. Ośrodek jest też siedzibą Brytyjskiego Związku Kajakowego.
Mistrzostwa w 1975 roku dla kobiet miały miejsce w dniach 21-24 sierpnia, a dla mężczyzn w dniach 26-30 sierpnia. W sumie wystartowało osiem polskich osad - po cztery żeńskie i męskie. Dwie nasze załogi kobiece wystąpiły w finale. Ewa Ambroziak zajęła szóste miejsce na jedynce, a Anna Karbowiak i Małgorzata Kawalska z dwójki bez sterniczki uplasowały się na piątej pozycji. Czwórka podwójna zajęła dziewiąte, a ósemka - ósme miejsce.
Wśród mężczyzn też mieliśmy dwie osady w finałach. Poza dwójką ze sternikiem, była to dwójka bez sternika. Jerzy Broniec i Alfons Ślusarski, czyli nasi srebrni medaliści z 1970 roku z St. Catharines, byli piąci w finale A. Czwórka podwójna zajęła jedenaste, a ósemka - dziesiąte miejsce.
Holme Pierrepont Country Park (fot. wikipedia)
Wsiedli do jednej łódki przez przypadek
Grzegorz Stellak i Ryszard Stadniuk zaczęli pływać razem dopiero od 1975 roku i stało się to tylko dlatego, że ten pierwszy pokłócił się ze swoim dotychczasowym partnerem. "Pojechaliśmy na pierwszy trening i od razu było widać, że jest rewelacyjnie. Była chemia, moc, jeździliśmy bardzo szybko" - wspominał Ryszard Stadniuk w grudniowej rozmowie z cyklu "Prezesi PZTW".
Świetne wyniki przyszły niemal od razu. Nasza dwójka ze sternikiem zdobyła międzynarodowe mistrzostwa: najpierw Francji, a później Niemiec. "Pokonaliśmy m.in. braci Svojanovskich i zrobiliśmy w dwójce ze sternikiem lepszy czas niż dwójka bez sternika" - wspominał te pierwsze regaty obecny prezes PZTW.
Na mistrzostwa świata jechali w roli kandydatów do medalu. Do finału dostali się bez większych przeszkód. W nim musieli jednak uznać wyższość Niemców Wschodnich - Joerga Lucke, Wolfganga Gunkela i Bernda Fritscha. "Myślę, że gdybyśmy mieli trochę więcej rutyny, to zostalibyśmy mistrzami świata. W finale bardzo ładnie prowadziliśmy bieg, dobrze nam się płynęło, ale nierówno zaczęliśmy finiszować i zajęliśmy drugie miejsce" - przypominał sobie Stadniuk.
Między drugą a czwartą osadą była niespełna sekunda różnicy. Brąz wywalczyli Niemcy Zachodni Thomas Hitzbleck, Klaus Jaeger i Holger Hocke, a tuż za podium znaleźli się reprezentanci Związku Radzieckiego Dimitrij Bieczowniew, Jurij Szurkałow i Aleksandr Petrow.
Dwójka ze sternikiem z Niemieckiej Republiki Demokratycznej niedługo później została rozwiązana i wydawało się, że Polacy będą faworytami do złota na igrzyskach w Montrealu. Niestety po powrocie z Nottingham Grzegorz Stellak zachorował na żółtaczkę. "W czasie jego rekonwalescencji pływałem z Bogdanem Łopatą, ale uparłem się, żeby jechać na te igrzyska z Grzegorzem. Zaczął treningi w marcu, początkowo był bardzo słaby, ale w szybkim czasie doszliśmy do niezłej formy" - wyjaśnia Stadniuk.
Ostatecznie dwójka ze sternikiem pojechała do Montrealu w takim samym składzie jak na mistrzostwa w Wielkiej Brytanii, ale wyszedł brak pełnego przygotowania. Stellak, Stadniuk i Kubiak awansowali nawet do finału, ale zajęli w nim szóste miejsce.
***
Ryszard Tadeusz Stadniuk (ur. 27 października 1951 w Szczecinie) - zawodnik Czarnych Szczecin. Olimpijczyk z Montrealu (1976), brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980) w czwórce ze sternikiem. Wicemistrz świata w dwójce ze sternikiem z Nottingham (1975). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych osadach. Od 1996 roku prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, a od 2008 przewodniczący Europejskiej Rady Wioślarskiej.
Grzegorz Józef Stellak (ur. 11 marca 1951 w Płocku) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz i PTW "Budowlani". Brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich. W 1972 w ósemce i w 1976 w dwójce ze sternikiem zajmował szóste miejsce. Największe sukcesy odnosił w parze z Ryszardem Stadniukiem. Razem zdobyli srebrny medal na mistrzostwach świata w 1975 w dwójce ze sternikiem (funkcję tę pełnił Ryszard Kubiak). Cała trójka znalazła się w czwórce ze sternikiem, która w 1980 wywalczyła brązowy medal. Po zakończeniu kariery sportowej był m.in. trenerem, a w latach 2004–2012 prezesem Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Ryszard Kubiak (ur. 22 marca 1950 w Bydgoszczy) - zawodnik KKW i Zawiszy Bydgoszcz. Jako sternik brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980). Dwa razy stawał na podium mistrzostw świata jako sternik dwójki, zdobywając srebro w 1975 (płynęli także Ryszard Stadniuk i Grzegorz Stellak) oraz brąz w 1978 (Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak). W Moskwie cała piątka znalazła się w składzie "brązowej" osady.
Zobacz także
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich kobiet) w Zakopanem (5-24.01.2025)
06 sty 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 5-24.01.2025 r. w COS OPO Zakopane.
Kobiety – wiosła krótkie i długie
Gałka ...
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich mężczyzn) w Jakuszycach (3-24.01.2025)
06 sty 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołał niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry seniorów, które odbędzie się w dniach 3-24.01.2025 r. w Jakuszycach.
Wiosła krótkie mężczyzn
Biskup Mateusz (RTW Lotto Bydgostia) 6-...
Czwórka podwójna mężczyzn poza TOP10 w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego"
05 sty 2025
W sobotni wieczór odbyła się Gala Mistrzów Sportu, podczas której wybrano Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku. Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański znaleźli się poza czołową dziesiątką.
Czaja, Bi...
Zobacz także
Zgrupowanie seniorów (grupy wioseł długich i krótkich kobiet) w Zakopanem (5-24.01.2025)
04 sty 2025
25.01 | Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim Wrocław |
22-23.03 | Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim Warszawa |
12.04 | Regaty Długodystansowe Kruszwica/Bydgoszcz |