Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Amsterdam W2x

W naszym cyklu czas na wspomnienia z mistrzostw świata w Amsterdamie w 2014 roku, na których Polska wywalczyła dwa medale - srebro w dwójkach podwójnych kobiet i brąz w ósemkach mężczyzn. Wspominają Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Michał Szpakowski.

>>>PRZECZYTAJ TEŻ O BRĄZOWYM MEDALU Z CHUNGJU (2013)<<<

Mistrzostwa świata w 2014 roku odbyły się na typowo wioślarskim jeziorze Bosbaan w Amstelveen pod Amsterdamem. Tor regatowy został zbudowany w 1936 roku i początkowo miał pięć pasów. W 1954 roku, przed mistrzostwami Europy, które miały tam miejsce, został poszerzony do sześciu. Gruntowną renowację przeszedł z kolei w 2001 roku - dodano dwa dodatkowe tory, wyburzono starą trybunę, a także podwojono hangary do przechowywania sprzętu.

Kobieca dwójka podwójna wystąpiła w składzie Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj, natomiast w skład męskiej ósemki weszli: Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Piotr Juszczak i Daniel Trojanowski (sternik). Poza tym wystąpiły jeszcze cztery polskie osady: dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (8. miejsce), czwórka podwójna kobiet (8. miejsce), czwórka podwójna mężczyzn (10. miejsce), czwórka bez sternika (16. miejsce).

Z czwórki do dwójki

Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj rozpoczęły sezon 2014 tak, jak kończyły poprzedni - czyli w czwórce podwójnej, którą tworzyły z Sylwią Lewandowską i Joanną Leszczyńską. Ta osada spisywała się bardzo dobrze w 2013 roku, który zwieńczyła brązowym medalem mistrzostw świata w Chungju. Nasze wioślarki poleciały na pierwszy Puchar Świata do Sydney i wprawdzie stanęły na podium - wywalczyły brąz, jednak wystartowały zaledwie cztery osady. Polki wyprzedziły tylko reprezentantki Wietnamu. "Nie poszło nam i chyba trener Marcin Witkowski po tym starcie pomyślał, że to już ten moment, żeby spróbować mnie i Natalii w dwójce" - wspomina Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Na przełomie maja i czerwca Fularczyk i Madaj wystartowały w mistrzostwach Europy w Belgradzie w dwójce podwójnej i zdobyły złoto po zaciętym boju z Litwinkami. "To był nieziemski wyścig, niezwykle zacięty. Wygrałyśmy i to był znak dla trenera, żeby w tej dwójce już zostać" - zaznacza była zawodniczka LOTTO Bydgostii.

Na dwóch kolejnych Pucharach Świata - w Aiguebelette i Lucernie - nasza kobieca dwójka zdobyła brązowe medale. "Na tych drugich regatach byłam chora. W dzień finału obudziłam się z gorączką 38,5 stopnia, więc to był bardzo dobry wynik jak na ten stan" - śmieje się zawodniczka urodzona w Wąbrzeźnie.

Amsterdam2

Walka o rekord i o złoto

Na mistrzostwach świata w Amsterdamie Fularczyk i Madaj były w znakomitej dyspozycji. W przedbiegu i półfinale nie dały szans rywalkom. To była deklasacja - w obu przypadkach miały ponad 10 sekund przewagi nad drugimi osadami. "W półfinale walczyłyśmy o pobicie nieoficjalnego rekordu świata. Trener jechał brzegiem i cały czas do nas krzyczał, że jest szansa, że mamy to, jedziemy na rekord!" - wspomina dwukrotna medalistka olimpijska.

Nasze zawodniczki uzyskały czas 6:37,9 i byłby to nieoficjalny rekord świata, gdyby nie fakt, że w pierwszym półfinale szybsze były Australijki - 6:37,3. "Dopłynęłyśmy do mety i cieszyłyśmy się z rekordu, ale trener do nas podszedł i powiedział: 'Australijki siedem minut temu nas wyprzedziły" - uśmiecha się Fularczyk-Kozłowska. "Gdybyśmy wiedziały, jeszcze byśmy przycisnęły, bo jechałyśmy na dużym luzie. Zresztą z nikim nie walczyłyśmy, bo druga osada była daleko za nami" - dodaje.

Polki były faworytkami do złota, jednak w finale przegrały z Nowozelandkami, które w półfinale zajęły dopiero trzecie miejsce i płynęły skrajnym torem. "Gdy ogląda się ten bieg, widać, że woda jest gładsza na ich torze, natomiast na pozostałych była fala. Co nie zmienia faktu, że to bardzo mocna załoga" - mówi Fularczyk-Kozłowska.

"To był dla nas ogromny sukces. Nie odbierałyśmy tego w ten sposób, że przegrałyśmy złoto, tylko że wywalczyłyśmy srebro. Jednak w kościach czułyśmy, że powinnyśmy tam wygrać w cuglach. Łódka płynęła świetnie i byłyśmy znakomicie przygotowane" - zdradza mistrzyni olimpijska z Rio.

Amsterdam8 2

Długo wyczekiwany medal

Od dawna było wiadomo, że polska ósemka mężczyzn ma duży potencjał, ale brakowało medalu mistrzostw świata. Najbliżej była w 2009 roku w Poznaniu i w 2013 w Chungju, gdzie plasowała się tuż za podium. Poza tym ta załoga zdobyła trzy mistrzostwa Europy.

Początek sezonu 2014 nie był jednak specjalnie udany. Czwarte miejsce na mistrzostwach Europy w Belgradzie i brak medalu na Pucharach Świata był lekkim rozczarowaniem, jednak trener Wojciech Jankowski dokonał odpowiednich zmian. "Miesiąc przed mistrzostwami zaczęła klarować się ta ósemka. Doszli do nas Mateusz Wilangowski i Robert Fuchs. Wprowadzone zmiany były odczuwalne już na treningach, więc spodziewaliśmy się dobrego wyniku" - mówi Michał Szpakowski.

"Nasza ósemka miała to do siebie, że była nieobliczalna. Jak dziś, po latach, rozmawiam z zawodnikami z innych krajów, to mówią, że najbardziej obawiali się nas, bo nigdy nie było wiadomo jak popłyniemy. W jednym biegu potrafiliśmy pokazać formę medalową, a w następnym zostawaliśmy daleko z tyłu" - dodaje.

Biało-czerwoni bardzo dobrze zaprezentowali się w pierwszym biegu na mistrzostwach. "Zdecydowanie wygraliśmy przedbieg, co pokazało, że jesteśmy w dobrej formie. Trzeba było to potwierdzić w finale i tak było! Niemcy i Brytyjczycy nie spodziewali się, że będziemy dotrzymywać im kroku. Niestety na ostatnich 200-300 metrach zwolniliśmy i nie byliśmy w stanie nawiązać walki o coś więcej. Niemniej uważam, że gdybyśmy nie podjęli walki z najlepszymi osadami od początku, to mogłoby nie być tego brązu, który jest przecież dużym sukcesem" - ocenia Szpakowski.

Na finiszu Brytyjczycy wyprzedzili Niemców i cieszyli się ze złotego medalu. Polacy niezagrożeni dopłynęli do mety na trzecim miejscu. "Niektórzy mówili, że płynęliśmy lepszym torem, ale tam też trzeba było dobrze pojechać na pierwszym tysiącu, żeby się liczyć" - puentuje zawodnik Zawiszy Bydgoszcz.

***

Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na igrzyskach w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013. W październiku 2012 roku wyszła za trenera Michała Kozłowskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Natalia Madaj-Smolińska (ur. 25 stycznia 1988 w Pile) - wychowanka Wałeckiego Towarzystwa Wioślarskiego Orzeł Wałcz, w latach 2008–2012 reprezentowała KS Posnania, a od 2013 LOTTO-Bydgostię Bydgoszcz. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej z Amsterdamu (2014), brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej z Chungju (2013). Mistrzyni świata juniorek w jedynce (2006), młodzieżowa wicemistrzyni świata w jedynce (2007), siedmiokrotna medalistka mistrzostw Europy (dwa złota, cztery srebra i brąz). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Michał Szpakowski (ur. 23 kwietnia 1989 r. w Toruniu) - zawodnik Zawiszy Bygoszcz. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, ośmiokrotny medalista mistrzostw Europy (w tym trzykrotny mistrz Europy w ósemce). Brązowy medalista mistrzostw świata z Amsterdamu (2014) w ósemce i mistrz świata z Linzu (2019) w czwórce bez sternika. Żołnierz Wojska Polskiego.

Zbigniew Schodowski (ur. 30 kwietnia 1987 w Toruniu) - zawodnik AZS AWF Gorzów Wlkp. Największe sukcesy święcił w ósemce - mistrz (2012) i wicemistrz Europy (2013) oraz brązowy medalista mistrzostw świata (2014) w tej konkurencji.

Mateusz Wilangowski (ur. 7 października 1991 r. w Mokrem) - zawodnik Wisły Grudziądz. Trzykrotny medalista mistrzostw Europy (dwa srebra i brąz), brązowy medalista mistrzostw świata z Amsterdamu (2014) w ósemce i mistrz świata z Linzu (2019) w czwórce bez sternika.

Marcin Mariusz Brzeziński (ur. 6 stycznia 1984 r. w Warszawie) - zawodnik WTW Warszawa. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, dziewięciokrotny medalista mistrzostw Europy (w tym trzykrotny mistrz Europy w ósemce). Brązowy medalista mistrzostw świata z Amsterdamu (2014) w ósemce i mistrz świata z Linzu (2019) w czwórce bez sternika.

Robert Fuchs (ur. 12 czerwca 1991 w Gdańsku) - zawodnik AZS UMK Toruń. Jego największymi sukcesami w karierze były brązowe medale młodzieżowych mistrzostw świata (2013) i mistrzostw świata seniorów (2014) w ósemce.

Krystian Aranowski (ur. 11 kwietnia 1988 w Toruniu) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz. Trzykrotny mistrz Europy, dwukrotny wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata (2014) w ósemce. Żołnierz Wojska Polskiego.

Mikołaj Burda (ur. 8 lipca 1982 r. w Toruniu) - zawodnik LOTTO Bydgostii, wychowanek Gopła Kruszwica. Mistrz świata juniorów z 1999 roku w ósemce, wicemistrz świata juniorów z 200 roku w dwójce bez sternika. Multimedalista mistrzostw Polski, dziesięciokrotny medalista mistrzostw Europy (w tym trzykrotny mistrz Europy w ósemce). Brązowy medalista mistrzostw świata z Amsterdamu (2014) w ósemce i mistrz świata z Linzu (2019) w czwórce bez sternika.

Piotr Juszczak (ur. 3 lipca 1988 w Kaliszu) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz. Największe sukcesy święcił w ósmce - mistrz Europy (2011), dwukrotny wicemistrz Europy (2010, 2013) i brązowy medalista mistrzostw świata (2014) w tej osadzie. Żołnierz Wojska Polskiego.

Daniel Dawid Trojanowski (ur. 24 lipca 1982 w Brodnicy) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, sternik. Mistrz świata z Monachium (2007) w dwójce ze sternikiem i brązowy medalista mistrzostw świata z Amsterdamu (2014) w ósemce. Ośmiokrotny medalista mistrzostw Europy w ósemce (w tym trzykrotny mistrz Europy). Żołnierz Wojska Polskiego.

Zobacz także

Powołania kadry narodowej juniorów w COS OPO Wałcz (14-28.03.2024)
13 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej juniorów, które odbędzie się w dniach 14-28.03.2024 r. w Ośrodku COS-OPO Wałcz. Powołania Bajerska Joanna (KTW Kalisz/SMS T...

Zgrupowanie seniorów w Lago Azul (7-28.03.2024)
07 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 7-28.03.2024 w Lago Azul (Portugalia). Powołania Waga lekka kobiet Jasińska Zu...

Magdalena Fularczyk-Kozłowska prezesem Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej
06 mar 2024
Wioślarska mistrzyni olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska została wybrana nową prezes Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej.  Fularczyk-Kozłowska zastąpi Krzysztofa Zielińskiego, który nie ubiegał się o reelekcję. "Nowa rola, now...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

23.03Puchar AZS Osad Wioślarskich
Warszawa
23-24.03Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim
Warszawa
12-14.04I Puchar Świata
Varese (Włochy)

23.03
Puchar AZS Osad Wioślarskich
Warszawa
23-24.03
Akademickie Mistrzostwa Polski w Ergometrze Wioślarskim
Warszawa
12-14.04
I Puchar Świata
Varese (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody