Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

ALEKSANDER WOJCIECHOWSKI 2022

Czwórka podwójna mężczyzn w świetnym stylu wywalczyła złoty medal mistrzostw świata w Racicach. "Muszę przyznać, że poza pierwszym mistrzostwem świata w karierze z 2005 roku, to ten sprzed kilku dni cieszy mnie najbardziej. Dlaczego? Bo udowodniłem, że można taki wynik powtórzyć" - powiedział trener Aleksander Wojciechowski w rozmowie z Beatą Oryl-Stroińską z TVP Sport.

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański byli bezkonkurencyjni w rywalizacji czwórek podwójnych. Polacy wygrali wszystkie wyścigi - od przedbiegu po finał - i nawiązali do wspaniałych sukcesów "dominatorów", którzy w latach 2005-2009 triumfowali na wszystkich najważniejszych imprezach - cztery razy zostali mistrzami świata, raz mistrzami olimpijskimi, a w 2010 roku wywalczyli również mistrzostwo Europy. W skład tamtej osady wchodzili: obecny prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Adam Korol, obecny asystent dyrektora sportowego PZTW Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, który komentuje najważniejsze zawody w TVP Sport, a także Konrad Wasielewski.

"To są inni zawodnicy. A to oznacza, że inna jest motywacja, inna mentalność, czy inne możliwości fizyczne tych wioślarzy. Oczywiście, że trzeba pewne rzeczy w treningu modyfikować. Od techniki zaczynając, a na sile i kilometrach kończąc. Z każdą osadą pracuje się jednak trochę inaczej" - ocenił trener Wojciechowski.

CZWORKA PODWOJNA TRENERZYfot. J. Kowacic

Beata Oryl-Stroińska zapytała doświadczonego szkoleniowca czy Czaja, Biskup, Ziętarski i Barański mogą powtórzyć tak wielkie sukcesy swoich poprzedników. "Tak, myślę, że stać ich na to, chociaż wioślarstwo wciąż ewoluuje, a stawka w tej konkurencji jest bardzo wyrównana. Było to widać choćby w Racicach, gdzie odległości pomiędzy osadami były bardzo małe. Dlatego nie należy zakładać, że reszta świata nic nie robi i czeka tylko na nas. Inni też ciężko pracują, co więcej, wiele osad ma nawet lepsze możliwości, większą liczbą zawodników do budowy osad, niż my. Nie może zatem nikogo lekceważyć. Okazało się, że do walki o najwyższe cele może włączyć się Rumunia, czy Holandia, która ma ponad 20 kandydatów do czwórki. Patrzę więc optymistycznie, ale ostrożnie z takimi prognozami| - stwierdził.

Aleksander Wojciechowski nie wyklucza jednak, że w przyszłym sezonie może spróbować jakichś zmian, ponieważ cała grupa wioseł krótkich mężczyzn jest wyrównana. "Na pewno nie będzie to zupełnie nowe otwarcie i odwrócenie wszystkiego do góry nogami. Może się oczywiście zdarzyć, że będziemy robić różne próby w tej czwórce i będziemy obserwować. Kto, gdzie będzie pływał zdecydują wyniki regat" - zdradził.

Trener podkreślił również, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z Robertem Syczem, który mu asystuje. "Robert jest specjalistą od dwójek i bardzo dobrze w tej roli się spełnia. Cenię w nim to, że jest solidny w wykonywaniu swojej pracy i bardzo lojalny. Nie zawsze z moimi asystentami tak było. Mam do niego zaufanie" - zapewnił.

>>>CAŁY WYWIAD Z ALEKSANDREM WOJCIECHOWSKI PRZECZYTACIE NA STRONIE TVP SPORT<<<

Zobacz także

FISA rozdała nagrody za sezon 2022
05 gru 2022
Międzynarodowa Federacja Wioślarska podsumowała sezon 2022 i rozdała nagrody dla najlepszych osad, a także wybrała trenera roku.  Trenerem roku został Ukrainiec Wiaczesław Zagrzeba, którego osady wywalczyły dwa złote medale w parawio...

Zgrupowanie młodzieżowców w COS OPO Zakopane (2-11.12.2022)
01 gru 2022
Polski Związek Towarzstw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe młodzieżowej kadry narodowej, które odbędzie się w dniach 2-11.12.2022 r. w COS-OPO Zakopane. Grupa kobiet Baranowska Dominika (BKW Bydgo...

Nowy rekord świata na ergometrze wioślarskim (30 min kobiet)
28 lis 2022
Australijska wioślarka Georgie Rowe ustaliła nowy rekord świata na ergometrze wioślarskim na 30 minut. Gratulujemy! Rowe „przepłynęła” w pół godziny 8486 metry, co daje średni czas 1:46 min. na 500 metrów. „Jeśli spędzasz z tą ma...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

15-16.10.Finały Beach Sprint w Wioślarstwie Morskim
Wales (Wielka Brytania)

15-16.10.
Finały Beach Sprint w Wioślarstwie Morskim
Wales (Wielka Brytania)

Zobacz wszystkie zawody