Tradycyjnie w Kruszwicy, u stóp Mysiej Wieży w hotelu "U Piasta Kołodzieja" w dniach 14-16 października br. odbyło się kolejne spotkanie grupy trenerów wioślarstwa 65+.
Organizatorzy: Marian Pawlak, Piotr Winczura i Ryszard Olczuk do udziału w spotkaniu zaprosili 28 kolegów z całej Polski, spełniających kryterium wieku "65+". Niestety, wielu z zaproszonych "weteranów" z różnych powodów nie dotarło do Kruszwicy. Niektórym wiek i "ciężar lat spędzonych w motorówce" oraz stan zdrowia nie pozwalał na daleką wyprawę; innym na przeszkodzie stanęły sprawy rodzinne, wyjazdy zagraniczne, a także, co warto zauważyć - koszty udziału w spotkaniu, które od ubiegłego roku znacznie wzrosły.
W spotkaniu udział wzięli: Jerzy Broniec, Eugeniusz Błaszczak, Marian Pawlak, Marian Hening, Adam Skwarski, Ryszard Olczuk, Piotr Winczura, Jan Mróz, Lech Olszewski, Jerzy Kosiński, Aleksander Wojciechowski. W ostatniej chwili, z różnych powodów z udziału w spotkaniu zrezygnowali: Grzegorz Stellak, Jerzy Ulczyński, Ryszard Koch, Antoni Rosołowicz, Jerzy Zych. Zarząd PZTW był reprezentowany przez Pana Franciszka Kamińskiego.
W programie spotkania ujęto kilka ważnych punktów, m.in. wręczenie legitymacji Członka Honorowego PZTW. Na wniosek kierownictwa grupy ostatni Sejmik PZTW przyznał dla ośmiu zasłużonych trenerów wioślarstwa godność Członka Honorowego PZTW. Najwyższe wyróżnienie w Związku otrzymali: Paweł Berek, Ryszard Kędzierski, Alfons Ślusarski, Bogusław Gryczuk, Jerzy Kosiński, Adam Skwarski, Grzegorz Stellak, Ryszard Koch. Na spotkaniu okolicznościowe legitymacje z rąk Franciszka Kamińskiego otrzymali: Jerzy
Kosiński i Adam Skwarski.
Warto w tym miejscu zamieścić podziękowanie Ryszarda Kędzierskiego za wyróżnienie przyznane przez ostatni Sejmik PZTW.
"Dzięki za pamięć i wyróżnienie, jakie mnie spotkało z inicjatywy kolegów. Jestem z tego zadowolony, ale bardzo cieszy mnie fakt, że współpracownicy po latach wystąpili z taką inicjatywą. Muszę z żalem poinformować, że w tym terminie nie będę w kraju. Serdecznie pozdrawiam
Ryszard Kędzierski."
Sprawozdaniem z ostatnich Mistrzostw Świata Seniorów w Racicach podzielił się z zebranymi - owacyjnie witany oklaskami - Aleksander Wojciechowski. Nie były to jedynie wspomnienia. Była to niezwykle rzetelna analiza i ocena startu osad wioseł krótkich oraz ogólna ocena wybitnego trenera startu w mistrzostwach świata pozostałych osad. W kilkugodzinnej dyskusji nad wynikami głównej imprezy sezonu wioślarskiego 2022 jak i wyników polskiego wioślarstwa w zakończonym sezonie startów międzynarodowych, przejawiała się wielka troska doświadczonych trenerów o przyszłość polskiego wioślarstwa - szczególnie, że przed nami sezon, w którym będą rozgrywane kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (2024).
Kolejnym ważnym punktem spotkania, poza wspomnieniami z minionych lat, była dyskusja nad działalnością grupy trenerów wioślarstwa 65+ w najbliższej przyszłości. Na postulaty skierowane pod adresem Zarządu PZTW po spotkaniu w 2021 roku, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Niezrażeni taką sytuacją członkowie grupy przyjęli wnioski, co do działalności w 2023 roku. Przyjęto miejsce i termin kolejnego spotkania, które tradycyjnie zaplanowano w połowie października 2023 roku w Kruszwicy. Rozważano skrócenie czasu spotkania do dwóch dni (koszty) a także dodatkowe spotkanie podczas mistrzostw Polski seniorów. Wytypowano kandydatów spośród byłych szkoleniowców do wyróżnienia godnością Członka Honorowego przez najbliższy Sejmik PZTW.
Przyjęto kilka wniosków, m.in. w sprawie przygotowania na najbliższe spotkanie takich materiałów, jak:
• indywidualne wspomnienia-życiorysy członków grupy, które będą wpisane do prowadzonej przez Piotra Winczurę kroniki spotkań;
• prezentację zdjęć z wydarzeń historycznych polskiego wioślarstwa, które ożywiłby wspomnienia z przeszłości;
• przedstawienia opinii i ocen na temat wyników sportowych na arenie międzynarodowej reprezentacyjnych osad oraz innych problemów szkoleniowych i organizacyjnych w polskim wioślarstwie, które byłby dostępne do wykorzystania przez młodszych i mniej doświadczonych trenerów.
Odbyły się spotkania panelowe oraz przedpołudniowy spacer połączony ze wspomnieniami "jak to w Kruszwicy na regatach i obozach drzewiej bywało". Ze względu na wysoki koszt "czarteru" statku wycieczkowego nie zrealizowano rejsu po jeziorze Gopło. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe wiosełka wykonane i ufundowane przez niezawodnego w tej materii Jerzego Brońca oraz... buteleczkę doskonałej orzechowej nalewki wykonanej specjalnie na tę okazję przez Jerzego Kosińskiego. Spotkanie zakończono wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
Organizatorzy i uczestnicy spotkania serdecznie dziękują właścicielom i personelowi hotelu "U Piasta Kołodzieja" za stworzone warunki i miłą atmosferę spotkania.
Zobacz także
Kadra młodzieżowa: skład na zgrupowanie w Wałczu i zawody w Gent (27.04-07.05)
28 kwi 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe młodzieżowej kadry narodowej, które odbędzie się w dniach 27.04-7.05.2025 roku w COS-OPO Wałcz.
Zgrupowanie zakończy się wyjazdem ...
Kadra juniorska na zgrupowanie w Wałczu i regaty w Monachium (27.04-05.05)
28 kwi 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej juniorów, które odbędzie się w dniach 27-30.04.2025 roku w Ośrodku COS-OPO Wałcz i na Regaty Międzynarodowe, kt...
Juniorzy z programu Adept Wioślarstwa trenują w Wałczu
28 kwi 2025
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej juniorów z programu „Adept Wioślarstwa”, które odbędzie się w dniach 27.04-04.05.2025 roku w Ośrodku COS-OPO Wał...
2-4.05 | Regaty międzynadorowe juniorów Monachium (Niemcy) |
10.05 | Otwarte Mistrzostwa Miasta Bydgoszczy Bydgoszcz |
10.05 | Długodystansowe Regaty Otwarcia Sezonu WZTW Półmaraton Posnania Challenge Poznań |