Joanna Dorociak w przerwie między kolejnymi przedsezonowymi zgrupowaniami wzięła udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki gali "Pierwszy Trener", gdzie uhonorowani zostali wychowawcy wybitnych sportowców. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wicemistrzyni Europy w dwójce podwójnej wagi lekkiej opowiedziała o początku swojej przygody z wioślarstwem oraz o stanie przygotowań do kolejnego sezonu.
Wioślarka WTW Warszawa podczas gali uhonorowała Marię Sorys - swoją pierwszą trenerkę. Pod jej skrzydła trafiła mając 12 lat, dostając się na treningi z otwartego naboru. Jak wyglądały wioślarskie początki Joanny Dorociak?
"Szkoliła mnie cztery albo pięć lat przez ten okres początkowy, kiedy byłam "młodziczką"... dzieciaczkiem, tak naprawdę. Trenowała mnie, jak widać, z sukcesami. (...) Potrafiła dać wycisk, ale była przyjazna. Zawsze zajęcia były specjalnie dla dzieciaków. Była nutka zabawy i trochę poważnego treningu. Dzięki temu tyle czasu się odchowałam w tym wioślarstwie, nie zrezygnowałam po dwóch czy trzech latach, jak to czasami bywa, tylko zostałam i uprawiam je już... 15 lat" - przyznaje zawodniczka.
Fot. J. Kowacic
Ważnym atutem pierwszej trenerki Joanny Dorociak okazała się także pasja, która pozwoliła przetrwać nawet te najtrudniejsze chwile.
"Wioślarstwo zimą jest dosyć nudnym sportem. W tym okresie trenujemy głównie na lądzie: ergometr, siłownia... nuda, szczególnie dla dzieciaka. Dzięki temu, że zajęcia były urozmaicone i było dużo ciekawych pomysłów, my się cieszyłyśmy, że idziemy na trening, że mamy możliwość pracy z taką trenerką. Ona miała w sobie pasję, którą przelewała na nas" - dodaje wicemistrzyni Europy z 2018 roku.
W rozmowie nie zabrakło też odniesień do ostatnich wydarzeń. Przed Świętami Joanna Dorociak z reprezentacją kobiet przebywała w portugalskim Lago Azul. Kolejne plany zakładają jednak treningi już w nieco innych okolicznościach przyrody...
"Wróciłam z Portugalii 18 grudnia wieczorem, specjalnie na galę z udziałem mojej pierwszej trenerki. Dziewczyny ćwiczyły jeszcze do czwartku. Później przerwa świąteczna, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a 3 stycznia zaczynamy zgrupowanie w Szklarskiej Porębie – schodzimy z wody na ląd, czekają na nas np. narty biegowe. I tak ciężka praca przez kolejne dwa miesiące" - przyznaje Joanna Dorociak.
Zobacz także
Olympic Committees Leadership Programme: weź udział w badaniu PKOl
15 gru 2024
Polski Komitet Olimpijski realizuje innowacyjny program mentoringowy – Olympic Committees Leadership Programme, oparty na najlepszych międzynarodowych praktykach, w tym IOC Young Leaders Programme. Celem jest wspieranie odpowiedzialnego zarządzan...
Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa 2024: klip [WIDEO]
14 gru 2024
Na przełomie listopada i grudnia 2024 na poznańskiej Malcie odbyła się Kursokonferencja Trenerów i Instruktorów Wioślarstwa. Przedstawiamy krótki klip podsumowujący to wydarzenie.
>>>ZOBACZ KLIP PODSUMOWUJĄCY KURSOKONFERENCJĘ<...
Rywale Polaków męską osadą roku na świecie
09 gru 2024
Holenderska czwórka podwójna w składzie Lennart Van Lierop, Finn Florijn, Tone Wieten i Koen Metsemakers została uznana przez World Rowing najlepszą męską osadą 2024 roku na świecie. W plebiscycie światowej federacji poza zwycięzcami nomin...
Rywale Polaków męską osadą roku na świecie
09 gru 2024
25.01 | Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim Wrocław |
22-23.03 | Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim Warszawa |
12.04 | Regaty Długodystansowe Kruszwica/Bydgoszcz |